Susitarimas dėl J.Prigožino išvykimo reiškia patekimą į dar represyvesnę šalį

Rusijos privačios samdinių grupės bosas Jevgenijus Prigožinas buvo pagarsėjęs nežabotais ir užgauliais pasisakymais prieš valdžią dar prieš šeštadienį surengtą bandymą sukilti. Po susitarimo dėl jo išvykimo į Baltarusiją jis atsiduria šalyje, kurioje toks elgesys yra dar mažiau priimtinas nei jo tėvynėje.
„Wagner“ pajėgų vadas Jevgenijus Prigožinas
„Wagner“ pajėgų vadas Jevgenijus Prigožinas / „AP“/„Scanpix“

J.Prigožinas sekmadienį išliko neįprastai tylus, kai jo privačios „Wagner“ karių pajėgos pasitraukė iš Rusijos miestų po Kremliaus pranešimo, kad jis sutiko išvykti į Baltarusiją. Lieka neaišku, ar jis iš tikrųjų ten yra.

Ką J.Prigožinas ras Baltarusijoje?

Pranešama, kad Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka derėjosi su J.Prigožinu dėl paliaubų, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas šeštadienį pareiškė, kad A.Lukašenka „jau seniai, mažiausiai 20 metų, pažįsta poną Prigožiną“.

Tačiau J.Prigožino drąsus būdas prieštarauja A.Lukašenkos griežtoms represijoms prieš nepritarimą valdžiai ir nepriklausomą žiniasklaidą.

Nuo 1994 metų valdžioje esantis lyderis, kuris dažnai vadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi, žiauriai numalšino 2020 metų protestus prieš jo valdymą. Šimtai žmonių, tarp jų ir Nobelio taikos premijos laureatas Alesis Bialiackis, buvo nuteisti ilgomis laisvės atėmimo bausmėmis.

„AFP“/„Scanpix“/Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka
„AFP“/„Scanpix“/Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka

Vadovaujant A.Lukašenkai, Baltarusija tapo beveik neatsiejama nuo kaimyninės Rusijos ir sutiko suformuoti vis dar kuriamą vadinamąją sąjunginę valstybę. Nors nėra žinoma, kad Baltarusijos kariuomenė būtų dalyvavusi Rusijos kare prieš Ukrainą, šalis leidžia Rusijai joje dislokuoti Ukrainoje kovojančius karius ir šiais metais sudarė susitarimą dėl Rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimo. A.Lukašenka yra tvirtas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas.

J.Prigožino pozicija Kremliaus vadovo atžvilgiu yra miglotesnė. Net kai šeštadienį jo kovotojai sparčiai judėjo Maskvos link, J.Prigožinas tiesiogiai nekritikavo V.Putino, o teigė, kad jo tikslas – išstumti Rusijos gynybos instituciją, kurią jis smerkė kaip korumpuotą ir nekompetentingą, skųsdamasis, kad ji kenkia jo pajėgoms, kovojančioms Ukrainoje.

Kas laukia J.Prigožino?

„Kol kas neaišku, ką Lukašenka ketina daryti su Prigožinu. Manau, jie patys neturi supratimo“, – sakė užsienyje gyvenanti Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja naujienų agentūrai AP.

„Lukašenka vėl pavertė Baltarusiją svetimų žaidimų ir karų įkaite. Jis jokiu būdu nėra taikdarys“, – teigė ji.

„Prigožino išvykimas į Baltarusiją nereiškia, kad Prigožinas ten liks. Baltarusijoje jam nėra ką veikti – atvažiuoti, iškvėpti, pasinaudoti koridoriumi ir važiuoti toliau“, – sakė Arciomas Šraibmanas, baltarusių analitikas, šiuo metu gyvenantis Lenkijoje.

Kas laukia „Wagner“?

Susitarimas su Baltarusija reiškia, kad J.Prigožinas nebevaldys „Wagner“, tačiau neaišku, ar kuris nors iš jo kovotojų paseks paskui jį į Baltarusiją iš lojalumo jausmo ar dėl siaubo, kad bus įtrauktas į Rusijos kariuomenę kaip kontraktinis karys.

„Šie kariai potencialiai galėtų pasirašyti individualias sutartis su Gynybos ministerija, demobilizuotis Rusijoje... arba keliauti į Baltarusiją“, – savo ataskaitoje apie nepavykusį sukilimą teigė amerikiečių analitinis centras „Institute for the Study of War“ (ISW).

Jei jie būtų Baltarusijoje, kiltų abejonių, ar jie galėtų gauti prieigą prie Rusijos kovinių branduolinių ginklų. Rusijos saugumo tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas nerimavo, kad šeštadienį kilus sukilimui jie gali perimti Rusijos ginklų kontrolę.

D.Medvedevas perspėjo, kad „pasaulis atsidurs ant susinaikinimo slenksčio“, jei „Wagner“ nariai įgis branduolinių ginklų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis