Švedai protestuoja prieš įstatymą, kuris įteisiną slaptą pasiklausymą

Šimtai žmonių antradienį protestavo Stokholme prieš daug ginčų keliantį naująjį Švedijos įstatymą, kuris nacionalinio saugumo interesų vardu leidžia kontroliuoti elektroninį paštą ir telefono pokalbius.
Pokalbis telefonu
Pokalbis telefonu / Photos.com nuotr.
Temos: 1 Švedai

„Šį įstatymą reikia suplėšyti ir išmesti! Netgi tuomet, kai jis padės surasti vieną ar kelis teroristus, jis nevertas to, kad būtų slapta pasiklausoma visų gyventojų“, – sakė 32-iejų Bjoernas Perssonas, mojuodamas užrašu, kad "tikslas nepateisina priemonių“.

B.Perssonas buvo vienas iš kelių šimtų protestuotojų, kurie antradienį susirinko į gausybę protesto demonstracijų visoje Švedijoje, kai po vasaros atostogų šalies parlamentas susirinko į pirmąją sesiją.

Prieš pat parlamentarų atostogas birželį, nedidelę persvarą turinti parlamento dauguma palaikė daug prieštaringų vertinimų visuomenėje susilaukusį įstatymą, suteikiantį Nacionaliniam radijo gynybos įstaigai (FRA), kuri, nepaisant pavadinimo, yra civilinė institucija, sekti visus interneto ryšius su užsieniu bei telefono pokalbius.

Nors vyriausybė sako, kad bus kontroliuojami tik ryšiai su užsieniu, iš tiesų gali būti sekamas visas bendravimas internete, kadangi kai kurie serveriai, kurie perduoda Švedijos elektroninį paštą, yra įsikūrę užsienyje.

„Norime parodyti parlamentarams, kad ši problema po vasaros nenurimo... Iki šiol esame įtūžę“, – prie parlamento sakė vienas iš protesto renginių organizatorių Janas Lindgrenas naujienų agentūrai TT.

Naujasis įstatymas, kuris turi įsigalioti nuo 2009-ųjų sausio, sukėlė didžiulę pasipiktinimų bangą visoje Švedijoje. Prieš jį pasisakė žmogaus teisių stebėtojai, žurnalistai, advokatai ir netgi buvęs Švedijos žvalgybos agentūros (SAPO) vadovas, tarp kitų įrodinėjęs, kad jis nėra pakankamas, kad būtų garantuota individo teisių apsauga.

Nerimo balsai pasigirdo ir kaimyninėse šalyse, kurių elektroniniai laiškai perduodami Švedijos kabeliais ir serveriais.

„Jeigu šis įstatymas bus įgyvendintas, mes gyvensime jau ne demokratiniame pasaulyje, bet diktatūroje“, – naujienų agentūrai sakė 67-erių Monica Dahlby.

Ji laikė plakatą, kuriame buvo minimos JAV prezidento ir Švedijos užsienio reikalų ministro pavardės: „Kas mane apgins nuo Busho ir Bildto?“. Moteris tvirtino, kad šis įstatymas atveria kelią didelio masto žmogaus teisių pažeidimams.

„Visada atsiras žmonių, kurie piktnaudžiauja įstatymais, ir tai yra įstatymas, kuris leidžia žmonėms piktnaudžiauti sistema ir niekinti mūsų teises“, – sakė moteris.

Tam pritarė ir 17-metis Niklas Volckas.

„Šis įstatymas pažeidžia visus šalies principus ir nemanau, kad jis reikalingas Švedijai, kur maža teroristinio išpuolio tikimybė“, – sakė jis agentūros žurnalistui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai