Abi šalys prie transatlantinio aljanso prisijungė per pastaruosius dvejus metus, Rusijai įsiveržus į Ukrainą. Nuo to laiko daugelis Europos šalių padidino karines išlaidas, kad sustiprintų ilgalaikį saugumą regione.
Milijonams Šiaurės šalių namų ūkių išdalytose knygelėse pateikiami nurodymai, kaip pasiruošti karinių konfliktų, ryšio sutrikimų ir elektros energijos tiekimo nutraukimų, taip pat ekstremalių oro sąlygų padariniams.
Valdžios institucijos patarė, kaip gyventojai galėtų apsirūpinti maistu karo atveju – nuo vandens buteliuose ir higienos priemonių iki valgomų maisto produktų auginimo namuose. Lankstinukuose taip pat pateikiami patarimai tėvams ir globėjams, nurodantys žmonėms išsaugoti sauskelnes, vaistus ir kūdikių maistą.
Švedijos vyriausybė visiems penkiems milijonams namų ūkių platina brošiūrą „Om krisen eller kriget kommer“ („Jei ateis krizė ar karas“), pranešė brošiūrą parengusi Švedijos civilinių nenumatytų atvejų agentūra (MSB).
Penktojoje švedų brošiūros, kuri pirmą kartą buvo išleista Antrojo pasaulinio karo metais, versijoje bus „labiau akcentuojamas pasirengimas karui“, sakoma pirmadienį paskelbtame MSB pranešime. Skaitmeninė brošiūros versija, išleista spalio mėnesį, buvo atsisiųsta apie 55 000 kartų, pridūrė agentūra.
„Pastaraisiais metais pasaulio padėtis smarkiai pablogėjo. Mūsų kaimynystėje vyksta karas. Vis dažniau pasitaiko ekstremalių orų reiškinių. Terorizmo grėsmės, kibernetinės atakos ir dezinformacijos kampanijos naudojamos siekiant pakenkti mums ir daryti mums įtaką“, – sakoma MSB interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.
„Norėdami pasipriešinti šioms grėsmėms, turime būti vieningi ir prisiimti atsakomybę už savo šalį. Jei būsime užpulti, kiekvienas turi padėti apginti Švedijos nepriklausomybę ir mūsų demokratiją. Atsparumą stipriname kiekvieną dieną – kartu.“
Į 2024 m. leidinį įtraukti nauji patarimai apie evakuaciją, kaip sustabdyti kraujavimą, susidoroti su nerimu, pasiruošimą turintiems naminius gyvūnus, kaip kalbėti su vaikais apie krizę ir karą ir kaip paremti ypač pažeidžiamus gyventojų narius, pridūrė MSB.
Suomijos vidaus reikalų ministerija pirmadienį taip pat išleido naujas krizių valdymo gaires, kuriose skaitytojams patariama, kaip pasirengti ilgiems elektros energijos tiekimo nutraukimams, vandens tiekimo sutrikimams, telekomunikacijų veiklos sutrikimams, ekstremaliems orų reiškiniams ir kariniams konfliktams.
Anksčiau šiais metais Norvegija ir Danija – dar dvi 32 šalių bloko narės – išplatino atnaujintas karo meto gaires, kaip žmonės turėtų pasirengti galimoms krizėms.