Švedijos medikai nekaltybės testus mergaitėms atlieka be jų žinios

Švedijos žurnalistai slapta kamera užfiksavo, kaip šalies gydytojai giminaičių pageidavimu sutinka nepilnametėms mergaitėms atlikti nekaltybės testus joms pačioms apie tai nežinant ir tyrimo nepageidaujant. Žmogaus teisių gynėjai sako, kad šalyje, kurioje medikai patys įsipareigoja informuoti tarnybas apie skriaudžiamus vaikus, toks elgesys nepateisinamas.
Vizitas pas gydytoją.
Vizitas pas gydytoją. / Shutterstock nuotr.

Reporterės iš projekto „Kalla Fakta“ apsimesdamos teta ir septyniolikmete dukterėčia apsilankė pas šalies ginekologus. Teta apsimetusi žurnalistė gydytojų prašė  patikrinti, ar jos tariama dukterėčia dar nėra turėjusi lytinių santykių, o mergaitė tyrimui prieštaravo.

Švedijos medikai negali atlikti tyrimų prieš paciento valią. Negana to, jie privalo pranešti vaikų teisių tarnyboms, jie pastebi bent menkiausią nederamo elgesio su vaikais užuominą.

Tačiau įraše užfiksuota medikė pareiškia, kad yra atlikusi šimtus tokių tyrimų. Vaikams – taip pat.

Peržiūrėti turinį naujame langehttp://www.tv4play.se/iframe/video/3209750?starttime=0

Žmogaus teisių gynimo organizacijos „Human Rights Watch“ atstovas Lieslė Gerntholtz tikino, kad Švedijoje tokia medikų veikla yra sunkiai įsivaizduojama.

„Šalyje, kuri garsėja kaip žmogaus teisių gynimo lyderė, tokia veikla yra nesuvokiama“, – sakė ji.

Pasak L.Gerntholtz nekaltybės testai yra pagrįsti mitais apie moters anatomiją. Anksčiau buvo tikima, kad mergystės plėvė gali plyšti tik lytinio akto metu, tačiau iš tikrųjų tai gali atsitikti dėl ligos, traumos ar aktyvaus sporto.

Žurnalistų kalbinta mergaitė, kuriai toks testas taip pat buvo atliktas tik tėvų, bet ne jos pačios noru, sakė, kad pati procedūra buvo bjauri ir žeminanti. Anonimiškai kalbėjusi mergina sakė, kad ji buvo vos penkiolikos, kai turėjo patirti šią procedūrą. Taip, pasak mergaitės, giliai tikintys tėvai ją ruošė sužadėtuvėms su pusbroliu.

„Iki šiol jaučiu gėdą. Juk niekas iš tikrųjų negali žinoti tiesos. Nežinau, ką galvoja kiti žmonės, tačiau niekas neturi teisės tikrinti, ar esu skaisti, ir joks tyrmas negali to įrodyti. Jausmas tiesiog bjaurus“, – kalbėjo ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis