Dešiniojo sparno Šveicarijos liaudies partijos (SVP) inicijuotas referendumas dėl laisvo judėjimo sutarties su ES nutraukimo vyks gegužės 17 dieną. Šį referendumą jo šalininkai praminė Šveicarijos „Brexit“ momentu.
15min primena, kad Šveicarija nėra ES narė, tačiau yra artima Bendrijos partnerė.
Šalies teisingumo ministrė Karin Keller-Sutte įspėjo, kad nutraukusi susitarimą, Šveicarija galėtų prarasti privilegijuotą prieigą prie bendros ES rinkos, kuri yra itin svarbi šalies ekonomikai.
Pasak K.Keller-Sutte, taip Šveicarija prarastų prieigą prie Šengeno erdvės, jai nebebūtų taikomi Dublino sutarties reikalavimai dėl pabėgėlių. Remiantis sutartimi, registruoti ir įkurdinti pabėgėlius turi tos ES šalys, į kurias migrantai atvyksta pirmiausia.
„Mes pasiektumėme tašką, kuriame turėtumėme nuo pagrindų pradėti formuoti santykius su ES“, – spaudos konferencijoje kalbėjo K.Keller-Sutte.
Pasak ministrės, Šveicarija galėtų atsidurti sudėtingesnėje situacijoje nei Jungtinėje Karalystė (JK) po „Brexit“, kadangi ES nebūtų įsipareigota derėtis.
2018 m. Šveicarija 52 proc. savo prekių eksportavo į ES, Bendrija sugeneravo 70 proc. šalies importo.
„Reuters“ rašo, kad referendumas atspindi neigiamą požiūrį į išaugusį užsieniečių skaičių. Jie sudaro apie ketvirtadalį Šveicarijos populiacijos. Verslo lyderiai sako, kad jiems reikia kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio.
Inicijavo euroskeptikai
Didžiausia Šveicarijos parlamente partija SVP seniai siekė, kad šalis atgautų imigracijos kontrolę.
Svarbūs klausimai Šveicarijoje gana dažnai sprendžiami referendumais. Balsavimui turi būti pateikta bet kuri iniciatyva, kuri surinko 100 tūkst. piliečių parašų. Referendumui dėl parlamento priimto įstatymo organizuoti pakanka surinkti 50 tūkst. parašų.
Remiantis SVP pasiūlymu, būtų suteikiami vieneri metai deryboms dėl laisvo judėjimo nutraukimo.
Pasak „Reuters“, laisvo judėjimo sutarties panaikinimas galėtų išjudinti 120 dvišalių paktų voratinklio pamatus. Tarp jų – sutartys dėl pramonės standartų pripažinimo, viešųjų pirkimų, žemdirbystės, mokslinių tyrimų, transporto žeme ir oru.
Bendrija ir Šveicarija susitarimą dėl laisvo judėjimo sudarė 1999 metais.