Šveicarija baigia derybas su ES dėl bendradarbiavimo susitarimo

Šveicarija trečiadienį pranešė baigianti derybas su Briuseliu dėl ilgai atidėlioto bendradarbiavimo susitarimo pasirašymo su Europos Sąjunga.
Šveicarija
Šveicarija / 123RF.com nuotr.

Prezidentas Guy Parmelinas sostinėje Berne žurnalistams paskelbė, kad Šveicarija baigia derybas dėl pagrindų susitarimo. Šis žingsnis gali pakenkti šalies santykiams su didžiausia šalies prekybos partnere.

Briuselis neslėpė nekantraujantis sudaryti 13 metų ruošiamą pagrindų susitarimą, kuris konsoliduotų visą ES susitarimų su Bernu paketą.

G.Parmelinas balandžio pabaigoje buvo atvykęs į Briuselį derybų su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

Tačiau abi šalys atsidūrė aklavietėje, ES atsisakius patenkinti G.Parmelino reikalavimus iš susitarimo išbraukti svarbius punktus, susijusius su valstybės pagalba, darbo užmokesčio apsauga ir judėjimo laisve.

Šveicarijos vyriausybės, vadinamos Federaline Taryba, pareiškime sakoma, kad trečiadienį ji atliko bendrą derybų dėl susitarimo rezultatų vertinimą.

„Ji padarė išvadą, kad esminiai nesutarimai tarp Šveicarijos ir ES svarbiausiais klausimais išlieka“, – nurodoma jame.

„Todėl sąlygos susitarimo pasirašymui nebuvo įgyvendintos. Federalinė Taryba šiandien priėmė sprendimą nepasirašyti susitarimo ir pranešė apie šį sprendimą ES“, – sakoma pareiškime.

Šiuo žingsniu derybos yra užbaigiamos, nurodoma jame.

Tuo metu Europos Komisija pareiškė, kad apgailestauja dėl tokio Šveicarijos sprendimo.

Baiminamasi, kad nepavykus sudaryti šio pagrindų susitarimo Šveicarijos santykiai su ES gali komplikuotis tokiu metu, kai daugiau nei pusė visų Šveicarijos eksportuojamų prekių keliauja į Bendriją, supančią šią Alpių valstybę iš visų pusių.

Šiuo susitarimu buvo siekiama pertvarkyti penkis svarbius susitarimus ir 120 dvišalių sutarčių, reguliuojančių ES nepriklausančios Šveicarijos santykius su bloku.

Be kitų sričių jie reguliuoja prieigą prie bendrosios rinkos ir Šveicarijos bei ES įstatymų sanglaudą.

Nuo 2008 metų ES tvirtino, kad Šveicarija privalo pasirašyti šį susitarimą prieš imantis bet kokių naujų dvišalių sutarčių.

Nepaistant trečiadienio sprendimo, Bernas pareiškė, kad nori tęsti politinį dialogą su Briuseliu dėl ateities.

„Federalinė Taryba vis dėlto mano, kad Šveicarija ir ES yra suinteresuotos išsaugoti tvirtą bendradarbiavimą ir sistemingai išlaikyti jau galiojančius susitarimus“, – sakė vyriausybė.

„Todėl ji nori pradėti politinį dialogą su ES dėl tolesnio bendradarbiavimo“, – sakoma pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai