Paprašė paramos
Viename iš tokių vaizdo įrašų matyti vilkikų kolona, važiuojanti nenurodyto miesto gatvėmis. Iš užrašų ant vilkikų ir gatvėje bei neaiškiai girdimų (mat vairuotojai spaudžia garso signalus) komentarų galima suprasti, kad veiksmas vyksta Italijoje.
Tą patį nurodo ir įrašą savo paskyrose socialiniuose tinkluose paskelbę žmonės. Anot jų, taip italai išreiškė paramą prieš privalomus skiepus protestuojantiems kolegoms kanadiečiams.
Šiuo įrašu su vienokiais ar kitokiais komentarais pasidalijo dešimtys tūkstančių žmonių.
„Iš pradžių – Kanada, dabar – Italija“, – toks komentaras prie vaizdo įrašo sausio pabaigoje pasirodė „Facebook“ puslapyje, turinčiame 180 tūkst. sekėjų. Vien šiuo įrašu pasidalijo 2,1 tūkst. žmonių.
Taip pat skaitykite: Paramą renkančių vilkikų koloną internautai pavertė protesto Kanadoje rėmėjais
Kiti šiuo įrašu „Facebook“ ir „Twitter“ pasidaliję žmonės paaiškino, kad Italijos vilkikų vairuotojai taip mobilizuojasi su kolegomis iš Australijos (pastarieji tikrai buvo surengę protestą).
„Suvienykite jėgas su Kanada. Niekas nėra laisvas, kol laisvi nebūsime visi“, – pakvietė jie.
Kitur buvo aiškinama (čia, čia) buvo aiškinama, esą prie kanadiečių pasiruošę jungtis ir britų bei australų vairuotojai.
Iš laiko, kada socialiniuose tinkluose imta dalytis įrašu, ir komentarų galima suprasti, kad italai tariamai atkartoja kanadiečių protestą. Socialiniame tinkle „Gettr“ net buvo paprašyta paramos panašioms akcijoms.
Kaip žinoma, Kanadoje kilo protestas prieš privalomus skiepus vilkikų vairuotojams, kertantiems JAV ir Kanados sieną. Vadinamojo „Laisvės konvojaus“ (angl. „Freedom Convoy 2022“) dalyviai iš šalies vakaruose esančios Britų Kolumbijos provincijos pajudėjo sostinės link, pakeliui prie jų jungėsi rėmėjai iš kitų provincijų.
Taip pat skaitykite: Vilkikų konvojus Kanadoje buvo ilgas, bet į Guinnesso rekordų knygą nepateko
Taip jie reiškė nepasitenkinimą nuo sausio 15 d. įsigaliojusia tvarka. Norėdami kirsti tiesą vilkikų vairuotojai dabar turi pateikti įrodymą, kad pasiskiepijo nuo SARS-CoV-2. Kitaip reikia kelis kartus atlikti testą ir karantinuotis.
„Laisvės konvojus“ per kelias dienas virto protestu apskritai prieš federalinės ir provincijų valdžios pastangas suvaldyti koronaviruso plitimą.
Vairuotojai dalyvavo šventėje
Tačiau renginys Italijoje vyko ne pastarosiomis savaitėmis, tad sieti jį su „Laisvės konvojumi“ nepagrįsta. Jį vaizdo įrašų tinklalapyje „YouTube“ galima peržiūrėti jau nuo rugsėjo pabaigos. Greta nurodyta, esą taip vilkikų vairuotojai protestuoja prieš privalomus skiepus.
Bet ir tai netiesa – šis konvojus nebuvo susijęs ir su COVID-19. Pagal gatvės reklamas ir kitus užrašus „Google Maps“ galima surasti, kad vilkikai važiuoja per Karmanjolą, Pjemonto provincijoje maždaug 30 km į pietus nuo Turino esantį miestą.
Čia matyti tos pačios prekybos centro „Carefour“ ir senjorų namų „Sereni Orizzonti“ iškabas, kaip ir pirmame įrašo kadre. Vaizdą pasukus taip, kad būtų galima matyti kitą gatvės dalį, atsiranda taip pat įraše matomas namo balkonas ir užrašas iškaboje „Buffetti“.
Į paieškos sistemą internete įvedus žodžius „Carmagnola“ (taip miesto pavadinimas skamba itališkai) ir „camion“ (ital. sunkvežimis), galima rasti informacijos, kad mieste per kasmetę šv. Mykolo šventę (šio šventojo diena minima rugsėjo 29-ąją) vyksta sunkvežimių šou (įrašai iš 2016 m. – čia ir čia).
Įrašas, platinamas kaip paramos kanadiečiams įrodymas, buvo padarytas pernai rugsėjo 25 d., kai šis šou vyko jau septintą kartą. Čia galima rasti kitą įrašą iš jo.
Italijos faktų tikrinimo tinklalapis „Facta“ ir vietos laikraštis „Il Carmagnolese“ jau pernai paneigė tuomet internete sklidusią melagieną esą taip vairuotojai protestavo prieš vadinamąjį žaliąjį pasą (galimybių paso analogą).
Taip pat skaitykite: Simpsonai nuspėjo ir Kanados protestus? Ne, serialo kadrai buvo permontuoti
Karmanjolos valdžios atstovai agentūrai AFP patvirtino, kad Šv. Mykolo šventė neturi nieko bendro su protestais prieš žaliąjį pasą, kuris nuo spalio 15 d. tapo privalomu visiems dirbantiesiems.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.