Tailando karalius perėmė penkių rūmų agentūrų kontrolę

Tailande naujajam karaliui antradienį buvo suteikta penkių valstybės agentūrų, prižiūrinčių karališkosios šeimos reikalus ir saugumą, kontrolė – toks yra naujausias monarcho žingsnis valdžiai konsoliduoti.
Naujasis Tailando karalius Maha Vajiralongkornas
Tailando karalius perėmė penkių rūmų agentūrų kontrolę. / „Scanpix“/AP nuotr.

Įstatymas dėl šio perdavimo buvo paskelbtas tik pirmadienį vakare, oficialiajame valstybės žurnale. Vadinasi, chuntos paskirti parlamentarai dėl įstatymo balsavo privačiai.

Toks slaptumas atitinka tradicijas dėl Tailando monarchijos – įtakingos institucijos, kurią gina griežti, kalėjimo bausmes kritikams numatantys įstatymai dėl šmeižto.

Tarp penkių karaliaus Maha Vajiralongkorno žinion perduotų agentūrų yra du dideli administraciniai departamentai: Karališkojo namų ūkio biuras ir Jo Didenybės pagrindinio privataus sekretoriaus biuras. Karalius taip pat perėmė tris rūmų saugumo institucijas.

Visas šias agentūras anksčiau kontroliavo vyriausybė arba kariškiai.

Oficialus leidinys rašė: „(Jų) darbas skiriasi nuo kitų departamentų, tad tinka įsteigti naujas agentūras, globojamas Jo Didenybės“.

Naujausias žingsnis, siekiant atgauti rūmų biurokratijos kontrolę, vainikuoja seniai dedamas pastangas „suteikti naujos energijos“ monarchijai, sakė Tailande dirbantis mokslininkas Davidas Streckfussas.

„Tuo gan aiškiai pažymima atskirtis tarp vyriausybės ir šios institucijos, ir tokio būdo Tailandas nematė nuo absoliutinės monarchijos pabaigos, – sakė jis AFP. – Simboliniu lygiu monarchijos institucija tampa autonomiškesnė ir visuomenei praktiškai nebeįmanoma (jos) stebėti.“

64 metų Maha Vajiralongkornas į sostą įžengė spalį mirus jo gerbiamam tėvui Bhumibolui Adulyadejui.

Per 70 metų sostas buvo paveldėtas pirmą kartą, tad politikos formuotojai nerimavo, kaip naujasis monarchas gali restruktūrizuoti sudėtingus rūmų santykius su veikėjais ginkluotosiose pajėgose ir vyriausybėje.

Tailande dirbantys reporteriai, rašydami apie monarchiją, privalo patys save cenzūruoti, kad išvengtų veiksmų pagal įstatymus dėl karališkosios šeimos šmeižimo.

Nors 1932 metais panaikinus absoliutinę monarchiją oficialios karaliaus galios buvo apribotos, valdant charizmatiškam Bhumibolui Adulyadejui sostas atsikovojo didelę savo prestižo ir įtakos dalį.

Maha Vajiralongkornas dar nepasiekė savo tėvo populiarumo lygio. Vis dėlto naujasis karalius pastaraisiais mėnesiais ėmėsi virtinės veiksmų savo įtakai plėsti.

Anksčiau šiais metais jis netikėtai nurodė padaryti pakeitimų chuntos parengtoje konstitucijoje, kuri jau buvo patvirtinta referendume.

Pakeitimais jam buvo suteikta pareiga kontroliuoti reagento skyrimą ir palikta galimybė rūmams įsikišti politinės aklavietės atvejais.

Maha Vajiralongkornui pernai taip pat buvo suteiktos galios skirti vyriausiąjį šalies vienuolį.

Jis taip pat atleido kelis įtakingus jo tėvo laikų rūmų pareigūnus, kurių kai kurie buvo viešai apkaltinti „blogais darbais“ ir pademonstruoti žiniasklaidai nuskustomis galvomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų