Laišką D.Tuskui perdavė JK ambasadorius ES Timas Barrow. D.Tuskas tviteryje netrukus patvirtino, kad laiškas gautas.
Šiuo kreipimusi aktyvuojamas ES sutarties 50-asis straipsnis.
Iškart po to į Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmus kreipėsi šalies premjerė Theresa May.
Th.May: „Galbūt pasauliui dabar labiau nei kada nors anksčiau reikia liberalios, demokratiškos Europos vertybių – tokių, kokios svarbios ir Jungtinei Karalystei.“
„Atsižvelgdama į žmonių norą, Jungtinė Karalystė palieka Europos Sąjungą. Tai yra istorinė akimirka, ir kelio atgal nebėra“, – pareiškė Th.May.
Ministrės pirmininkės teigimu, pasitraukimas iš ES šaliai suteikia unikalių galimybių: „Tai mūsų kartos šansas pastatyti šviesesnę ateitį.“ Ji nori, kad Jungtinė Karalystė būtų stipresnė sąžiningesnė ir globalesnė – talentų magnetas.
Be to, Th.May pridūrė norinti „naujos, išskirtinės ir gilios partnerystės su Europos Sąjunga“.
„Galbūt pasauliui dabar labiau nei kada nors anksčiau reikia liberalios, demokratiškos Europos vertybių – tokių, kokios svarbios ir Jungtinei Karalystei“, – teigė Th.May.
Po tokių žodžių Bendruomenių rūmų salėje kilo triukšmas – nepasitenkinimą reiškė opozicijos deputatai, kurie taip priminė, kad Th.May remia protekcionizmo įsikibusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą.
Premjerė patvirtino, kad Londonas neskabys „vyšnių nuo torto“ derėdamasis dėl „Brexit“ su Briuseliu.
Jos teigimu, ankstyvasis prioritetas – susitarti dėl ES piliečių, gyvenančių ar dirbančių Jungtinėje Karalystėje, teisių. Th.May pabrėžė norinti ne tik apsaugoti darbuotojų teises, bet ir jas išplėsti.
„The Guardian“: „Kai kuriose kalbose vietose atrodė, kad ją sako premjerė, kuri siūlo žmonėms įstoti iš ES, o ne iš jos pasitraukti.“
„ES lyderiai teigia, kad mes negalime rinktis tik tai, ko norime – pasilikti bendrojoje rinkoje atmesdami laisvą žmonių judėjimą. Mes tai gerbiame“, – sakė Th.May.
Ji pripažino, kad bus „Brexit“ pasekmių, bet teigė norinti, jog procesas būtų sklandus ir tvarkingas: „Tokiu metu, kai auga protekcionizmas, būtų klaida nekovoti už europietiškas vertybes.“
Apžvalgininkus netgi pribloškė tokia Th.May kalba, kurią būtų galima vadinti proeuropietiškiausiu šalies vyriausybės vadovės pasisakymu nuo tos dienos, kai ji užima premjerės pareigas.
„Kai kuriose kalbose vietose atrodė, kad ją sako premjerė, kuri siūlo žmonėms įstoti iš ES, o ne iš jos pasitraukti“, – pastebėjo „The Guardian“.
Pasak Th.May, Jungtinė Karalystė sieks „naujos gilios ir ypatingos partnerystės“ su ES, pagrįstos bendradarbiavimu tokiose srityse kaip saugumas ir prekyba.
Vis dėlto ji pabrėžė, kad šalis „perims savo pačios įstatymų kontrolę“ ir nebepriklausys Europos Teisingumo Teismo jurisdikcijai.
„Suprantame, kad pasitraukimas iš ES Jungtinei Karalystei sukels pasekmių. Žinome, kad neteksime įtakos taisyklėms, veikiančioms Europos ekonomiką“, – sakė Th.May.
Kas rašoma laiške
Skelbiamas ir Th.May laiško D.Tuskui turinys. Štai pirmasis jo puslapis, kurių iš viso yra šeši:
„Kaip jau esu sakiusi, sprendimas (palikti ES, – red.) nereiškia vertybių, kurios rūpi mums, europiečiams, atmetimo. Tai nebuvo ir bandymas pakenkti Europos Sąjungai ar likusioms šalims narėms.
Priešingai, Jungtinė Karalystė nori, kad Europos Sąjunga klestėtų. Referendumu balsuota už mūsų nacionalinio apsisprendimo – tokio, kokį matome – susigrąžinimą. Paliekame Europos Sąjungą, bet nepaliekame Europos“, – rašoma laiške, kuris visas – čia:
Briuselis apgailestauja
Viešai netrukus pasisakė ir D.Tuskas. Jis patvirtino gavęs laišką iš Londono ir pridūrė, kad nėra jokios priežasties apsimesti, jog tai yra gera diena – tiek Briuselyje, tiek Londone.
Esą daugelis europiečių, tarp jų – ir beveik pusė pernai referendume balsavusių britų, norėjo likti kartu ir neišskirti.
„Apgailestaujame, kad Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą, bet esame pasiruošę procesui, kurį dabar turėsime vykdyti. Pokalbius pasitiksime konstruktyviai ir sieksime susitarti. Tikimės, kad ateityje Jungtinė Karalystė bus artima mūsų partnerė“, – rašoma Europos Vadovų Tarybos pranešime.
D.Tuskas pažymėjo, kad britų pasitraukimas „padarė mus, 27-ių bendruomenę, ryžtingesnę ir labiau suvienytą nei anksčiau“, kad „būsimos sunkios derybos“ būtų sėkmingos.
Pasak D.Tusko, „šiuo procesu nėra ko laimėti“ ir pridūrė, kad „mūsų tikslas yra aiškus: sumažinti iki minimumo britų pasitraukimo kaštus piliečiams, verslui, ES narėms“. „Mes turime visus tam reikalingus įrankius“, – pabrėžė D.Tuskas.
Vokietija: „Likime draugais“
Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis pažymėjo, kad posakis „likime draugais“ turėtų būti devizas skyrybų derybose tarp Britanijos ir Europos Sąjungos.
Jis trečiadienį dar nurodė, kad ES derybininkų grupė turės visišką Berlyno paramą „mūsų bendriems interesams“ ginti.
S.Gabrielio pareiškime pažymima, kad „nuoskaudos jausmas būtų suprantamas“, ir priduriama, kad „daugeliui šiandien vis dar sunku suvokti, kaip galima tikėtis jaustis geriau vienišam tarp pasaulių, ypač šiais audringais laikais“, tačiau sentimentais negalima grįsti būsimų santykių.
„Mums reikia vienam kito; turime daryti viską geriems, draugiškiems ateities santykiams su Londonu puoselėti“, – sakė S.Gabrielis.
Merkel atmeta May siūlymą lygiagrečiai su „Brexit“ derėtis ir dėl būsimų ES bei JK santykių
Vokietijos kanclerė Angela Merkel trečiadienį ignoravo Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Theresa May raginimą derybas dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos vesti kartu su derybomis dėl būsimų santykių.
„Pirmiausiai derybos turi išaiškinti, kaip mes išnarpliosime mūsų persipynusius santykius ir tik, kai šis klausimas bus išspręstas, galima pradėti kalbėtis apie mūsų būsimus santykius“, – sakė A.Merkel.
Ji taip pat ragino su Didžiąja Britanija dėl pastarosios pasitraukimo iš Europos Sąjungos derėtis „sąžiningai ir konstruktyviai“ .
„Mes, Europos Sąjunga, turėtume per artėjančias derybas veikti sąžiningai ir konstruktyviai, – sakė A.Merkel. – Tikiuosi, kad Britanijos vyriausybė derybose taip pat laikysis tokios pačios dvasios“.
Ji taip pat ragino su Didžiąja Britanija dėl pastarosios pasitraukimo iš Europos Sąjungos derėtis „sąžiningai ir konstruktyviai“ .
Ji dar pridūrė, kad Th.May telefonu antradienį ją užtikrinusi, kad taip ir bus.
Viena svarbiausių temų derybose, anot A.Merkel, – užtikrinti Britanijoje gyvenančių ES piliečių ateitį. „Vyriausybė stengsis sumažinti iki minimumo galimą poveikį jų kasdieniniam gyvenimui“, – sakė ji.
A.Merkel taip pat asmeniškai palinkėjo Britanijai ir ES likti artimomis partnerėmis.
Tuo pačiu metu, nors ES per ateinančius dvejus metus bus įsitraukusi į intensyvias „Brexit“ derybas, bus „tęsiamas darbas lygiagrečiai kai kurias svarbiais klausimais“, kurie rūpi Bendrijai, pažymėjo ji.
„ES pasižymi unikalia sėkmės istorija, ir liks tokia po Britanijos pasitraukimo“, – pridūrė Vokietijos kanclerė.
„Brexit“ „bus skausmingas britams“, sako Hollande'as
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as trečiadienį pareiškė, kad „Brexit“ bus „ekonomiškai skausmingas“ Didžiajai Britanijai.
Tai „privers Europą į priekį žengti skirtingu greičiu“, – sakė jis lankydamasis Indonezijoje, paskutiniame savo svarbios tarptautinės kelionės etape.
Išstojimo iš Europos Sąjungos procedūrą pavadinęs „negrįžtama“, F.Hollande'as pabrėžė, kad ji neturėtų trukti ilgiau kaip dvejus metus.
Jeigu „Brexit“ europiečiams yra „sentimentaliai skausmingas“, britams tai bus „ekonomiškai skausminga“, pridūrė Prancūzijos prezidentas.
„Ji baigsis Didžiosios Britanijos ir Europos prekybos sutartimi; tikimės, kad tai bus geriausia Europai ir Didžiajai Britanijai prekybos sutartis“, – sakė F.Hollande'as.
Jeigu „Brexit“ europiečiams yra „sentimentaliai skausmingas“, britams tai bus „ekonomiškai skausminga“, pridūrė Prancūzijos prezidentas.
Vis dėlto F.Hollande'as pažymėjo, kad „mes neketiname bausti (britų) dėl principo“. Likus kelioms savaitėms iki Prancūzijos prezidento rinkimų, jis sakė, kad „Brexit“ tema yra „labai svarbi ir rinkimų kampanijos debatuose“.
Kalbėdamas apie kandidatus, raginančios Prancūziją taip pat trauktis iš ES, F.Hollande'as sakė, kad toks pasitraukimas „brangiai kainuoja, nes paliečia darbo jėgos, laisvo judėjimo ir finansų reikalus“, tad „Didžioji Britanija bus priversta susimokėti“.
Sukrėtė Europą
Jungtinė Karalystė netikėtai apsisprendė išstoti iš Bendrijos per praeitais metais birželio 23 dieną įvykusį referendumą.
Th.May oficialų laišką pasirašė savo rezidencijoje Dauningo gatvėje, o jos biuras išplatino šį įvykį paliudijančią nuotrauką.
Praėjus vos kelioms dienoms po 60-ųjų ES įkūrimo metinių, Jungtinė Karalystė tapo pirmąja valstybe, siekiančia iš jos pasitraukti ir taip sukrėsti Bendriją, sukurtą iš Antrojo pasaulinio karo pelenų.