Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Taivanas žada „kontratakuoti“, jei Kinija pažeis salos oro erdvę ar teritorinius vandenis

Taivanas trečiadienį pareiškė, kad pasinaudotų savigynos teise ir „kontratakuotų“, jei Kinijos naikintuvai ar karo laivai įsibrautų į jo teritorinę jūros ar oro erdvę.
Taivano kariuomenės pratybos
Taivano kariuomenės pratybos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Kinija Taivanas

Taibėjus tai pareiškė po beprecedenčio masto Kinijos karinių pratybų aplink salą.

Taivanas, turintis 23 milijonus gyventojų, gyvena nuolatinės Kinijos invazijos grėsmės sąlygomis. Kinija autonominę, demokratiškai valdomą salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga.

Taivano sąsiauryje šiuo metu tvyro didžiausia per daugelį metų įtampa, Pekinui surengus iki šiol didžiausias savo karines pratybas, kai Taibėjuje anksčiau šį mėnesį apsilankė JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

Po N.Pelosi vizito Kinija surengė oro ir jūrų pajėgų pratybas aplink salą, kurių metu paleido kelias balistines raketas į vandenis prie Taivano – vieną judriausių pasaulyje laivybos maršrutų. Tai buvo pirmas kartas, kai Kinija žengė tokį žingsnį nuo 10-o dešimtmečio vidurio.

Taibėjus apkaltino Pekiną pasinaudojus N.Pelosi vizitu kaip pretekstu surengti įsiveržimo repeticiją.

Paklaustas, kaip Taivanas reaguotų, jei Kinijos karo lėktuvai ir kariniai laivai pažeistų jo teritorinę jūros ar oro erdvę, salos gynybos pareigūnas atsakė, kad „kuo arčiau Taivano jie būtų, tuo griežtesnės būtų mūsų atsakomosios priemonės“.

„Naudotume jūrų ir oro pajėgas bei pakrančių apsaugos ugnies sistemas atremti PLA (Kinijos liaudies išlaisvinimo armijos) pajėgas, įsibrovusias į mūsų 24 jūrmylių arba 12 jūrmylių zonas“, – sakė Taivano gynybos ministerijos operacijų ir planavimo departamento vadovas generolas majoras Lin Wen-huangas.

„Jei PLA lėktuvai ir laivai įsibrautų į mūsų 12 jūrmylių teritorinę jūros ir oro erdvę, mes veiktume pagal operatyvinius įsakymus pasinaudoti savigynos teise ir kontratakuotume“, – sakė jis per spaudos konferenciją vaizdo ryšiu.

Paprašytas pakomentuoti virtinę pastarojo meto Kinijos bepiločių orlaivių skrydžių į Dzinmeno ir Madzu salas, esančių šalia Taivano, generolas majoras taip pat sakė, kad Taivanas „kontratakuos“.

Antradienį Taivano kariuomenė pirmą kartą paleido įspėjamuosius šūvius, Kinijos dronui įskridusį į riboto patekimo zoną šalia Dzinmeno.

Dronų įsibrovimų padaugėjo Pekinui anksčiau šį mėnesį surengus karines pratybas. Kai kurie iš jų vykdė avanpostų stebėjimą.

Kariuomenė spręstų, „ar reikia pulti taikinį ir pasinaudoti savigynos teise kontratakuoti“, jei dronai po perspėjimo neatsirauktų, sakė Lin Wen-huangas.

Neaišku, kas valdo iš Kinijos žemyninės dalies atskrendančius dronus.

Dzinmenas yra vos už kelių kilometrų nuo Kinijos krantų – tokį atstumą gali nuskristi ir civilio asmens valdomas komercinis dronas.

Tačiau pastaraisiais metais Kinija taip pat vis dažniau naudoja vadinamąją pilkosios zonos taktiką prieš Taivaną, įskaitant dronų įsibrovimus.

„Pilkosios zonos“ taktika yra terminas, kurį karo analitikai vartoja agresyviems valstybės veiksmams apibūdinti, kai nevyksta atviras karas ir gali būti pasitelkiami civiliai gyventojai.

Kinija taip pat vis dažniau rengia naikintuvų įsibrovimus į Taivano oro gynybos identifikavimo zoną (ADIZ).

ADIZ nesutampa su Taivano teritorine oro erdve – ji apima gerokai didesnę teritoriją, persidengia su dalimi Kinijos oro gynybos atpažinimo zonos ir netgi apima dalį žemyninės Kinijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos