Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Taivano lyderis: Kinija „neturi teisės bausti“ nepriklausomybės šalininkų

Taivano prezidentas Lai Ching-te (Lai Čingtė) pirmadienį pareiškė, kad Kinija „neturi teisės bausti“ taivaniečių už jų pažiūras ar jų gynimą.
Lai Ching-te / HANDOUT / AFP
Lai Ching-te / HANDOUT / AFP
Temos: 2 Kinija Taivanas

Anksčiau Pekinas perspėjo, kad „užkietėjusiems“ salos nepriklausomybės šalininkams gali grėsti mirties bausmė.

Kinija laiko demokratiškąjį Taivaną savo teritorijos dalimi, ir yra pareiškusi, kad vieną dieną susigrąžins jo kontrolę, prireikus – jėga.

Po praėjusį mėnesį įvykusios Taivano naujojo prezidento inauguracijos Kinija pastaruoju metu padidino spaudimą salai ir surengė keletą karinių operacijų aplink ją. 

Penktadienį Pekinas paskelbė naujas teismines gaires, kuriose numatyta mirties bausmė „ypač rimtose“ bylose, susijusiose su „užkietėjusiais“ Taivano nepriklausomybės šalininkais, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Paprašytas pakomentuoti gaires, Lai Ching-te sakė: „Noriu pabrėžti, kad demokratija nėra nusikaltimų šaltinis. Autokratija yra tas nusikaltimas.“

„Kinija neturi teisės bausti Taivano žmonių vien už tai, kokias pažiūras jie turi. Kinija neturi teisės vykdyti tarptautinio Taivano žmonių persekiojimo“, – teigė jis.

Jungtinės Valstijos taip pat sukritikavo Kinijos, oficialiai vadinamos Kinijos Liaudies Respublika (KLR), paskelbtas gaires.

„Griežtai smerkiame eskaluojančius ir destabilizuojančius KLR pareigūnų žodžius ir veiksmus“, – sakė JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris (Metjus Mileris).

„Mes ir toliau raginame laikytis santūrumo ir vienašališkai nekeisti status quo“, – sakė jis.

Lai Ching-te įspėjo, kad abi pusės „dar labiau susvetimės“, jei Pekinas „nepripažins Kinijos Respublikos (toks oficialus Taivano pavadinimas) egzistavimo ir nevykdys mainų bei dialogo su Taivano demokratiškai išrinkta ir teisėta vyriausybe“.

Jis teigė, kad „tai yra teisingas būdas didinti žmonių gerovę abiejose“ Taivano sąsiaurio pusėse.

Lai Ching-te vadovaujama Demokratinė pažangos partija jau seniai pabrėžia Taivano suverenumą, o Kinija nuo 2016 metų, kai į valdžią atėjo jo pirmtakė Tsai Ing-wen (Cai Ingven), su Taibėjumi aukščiausiu lygiu nebendrauja.

Kinija yra pavadinusi Lai Ching-te „pavojingu separatistu“ ir pasmerkusi jo inauguracinę kalbą kaip pasisakymą už Taivano nepriklausomybę.

Toje kalboje Lai Ching-te davė suprasti, kad yra pasirengęs atnaujinti dialogą su Pekinu, ir paragino abi šalis vykdyti mainus. Tačiau panašu, kad Kinija šias idėjas atmeta.

Taivanas ir toliau beveik kasdien aplink salą dislokuoja karinius laivus ir karo lėktuvus, o Taivano kariuomenė pirmadienį pranešė, kad per praėjusią parą buvo aptikti 23 Kinijos kariniai lėktuvai ir septyni laivai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pastatus įdomiais daro ne tik fasadai: kodėl svarbu, kad jie galėtų pasakoti istorijas?
Reklama
Gal pats metas dalyvauti „Saulėlydžio“ sagos maratone? Visos dalys jau „Telia Play“ platformoje
Reklama
Parama gamtai gali būti ir tvaresnė, ir stilinga: „Lidl“ ir Lietuvos jūrų muziejus pristato unikalią suvenyrų kolekciją
Reklama
Išmanūs transporto infrastruktūros sprendimai – naujasis pažangos etapas pasitelkiant 5G
Užsisakykite
15min naujienlaiškius