Nors šio islamistų judėjimo režimas, gyvavęs Afganistane 1996-2001 metais, buvo uždraudęs televiziją, per beveik dešimtmetį trukusį kartą jo komunikacijų strategija patobulėjo: dabar Talibanas turi savo tinklalapį, siuntinėja SMS žinutes mobiliaisiais telefonais, siunčia elektroninius laiškus ir yra prisijungęs prie socialinių tinklų „Twitter“ bei „Facebook“.
Talibano režimą nuvertė JAV palaikomos afganų pajėgos per intervenciją, kuri buvo surengta dėl talibų ryšių su tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kovotojais, kaltinamais dėl 2001 metų rugsėjo 11 dieną įvykdytų atakų prieš Jungtines Valstijas.
Dabar talibai reguliariai skelbia virtualiojoje erdvėje apie savo kovotojų įvykdytus išpuolius ir kitus pasiekimus bei dėsto savo poziciją informaciniame kare su Vakarų šalimis.
Pasak pakistaniečio rašytojo ir Talibano eksperto Ahmedo Rashido, iki 2001 metų šio judėjimo „žiniasklaidos skvarba tarp afganų ir pasaulyje buvo praktiškai lygi nuliui ir visiškai neveiksminga“.
„Tačiau jie greitai pasimokė, kad kare prieš amerikiečius reikia kautis daugelyje frontų“, – pridūrė jis.
Talibano pažangą interaktyviajame fronte galima sieti su pastarąjį dešimtmetį kovotojų gretas papildžiusiais jaunesniais nariais, sako Afganistano analitikų tinklo vienas iš direktorių Thomas Ruttigas. Tačiau jis pažymėjo, kad apskritai ši strategija nėra nauja.
„Islamistai, netgi ankstyvieji modernistai ir nepropaguojantys smurto, tokie kaip Sayedas Jamaluddinas Afghani arba egiptietis Muhammadas Abdu, nuolat siūlydavo naudotis pažangiosiomis Vakarų technologijomis siekiant įveikti Vakarų dominavimą, – aiškina ekspertas. – Tuo jie nelabai skiriasi nuo mūsų dienų Talibano.“
Talibanas liguistai nerimauja, kad šiuolaikinės technologijos padės atskleisti priešams jų slaptavietes. Kovotojai grasino atakuoti mobiliojo ryšio operatorių bokštus ir biurus, jeigu ryšys nebus išjungiamas naktimis – sukilėliai baiminasi, kad mobiliojo ryšio prietaisai gali padėti užsienio pajėgoms juos susekti.