„Tikimės, kad afganistaniečiai, kuriems daro įtaką IS... atsisakys savo veiklos, pamatę, kad bus suformuota islamiška vyriausybė be užsieniečių“, – savaitgalį interviu naujienų agentūrai AFP sakė Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas.
„Jeigu jie paruoš dirvą karui ir tęs savo veiklą, islamiška vyriausybė... su jais susidoros“, – pridūrė jis.
Ketvirtadienį prie Kabulo oro uosto susisprogdinus mirtininkui žuvo dešimtys iš šalies pabėgti besitikėjusių žmonių, taip pat 13 JAV karių. Atsakomybę už tą išpuolį prisiėmė IS.
Tačiau pastarosiomis dienomis JAV vykdomi atsakomieji arba prevenciniai smūgiai IS pozicijoms supykdė talibus.
Pentagonas pranešė sekmadienį surengęs drono ataką prieš Kabulo oro uostui grėsmę kėlusią transporto priemonę, kaip manoma, susijusią su IS.
„Jiems neleidžiama vykdyti tokių operacijų... mūsų nepriklausomybė turi būti gerbiama“, – pabrėžė Z.Mujahidas.
Dešimčių tūkstančių užsieniečių, taip pat su Talibano represijų ar keršto pavojumi susidūrusių afganistaniečių, evakuacija turi baigtis antradienį, kai iš šalies bus išvesti ir paskutiniai JAV bei NATO kariai.
IS griežtai kritikuoja pernai Talibano ir Vašingtono sudarytą susitarimą dėl karių išvedimo, pagal kurį Talibanas pasižadėjo suteikti saugumo garantijų.
Pasak kovotojų komunikacijas stebinčios agentūros SITE, viename „Islamo valstybės“ komentare, paskelbtame talibams užėmus Kabulą, Talibanas kaltinamas išdavęs džihadistus, kai pasirašė minėtą paktą su JAV. Savo komentare IS taip pat žada nesudėti ginklų.
Šią vasarą Talibanui paleidžiant iš kalėjimų savo kovotojus, į laisvę ištrūko ir daugelis mūšio lauke užgrūdintų IS kovotojų. Vis labiau atrodo, kad šie veiksmai talibams gali brangiai kainuoti.
„Techninės problemos“
Nors abi grupuotės yra radikalių sunitų organizacijos, jų požiūris dėl religijos ir strategijos nesutampa, be to, kiekviena iš jų skelbia esanti tikroji džihado vėliavnešė.
Pastaraisiais metais IS Afganistano ir Pakistano atšaka surengė ne vieną kruviną išpuolį.
„Islamo valstybės“ kovotojai žudė taikius gyventojus mečetėse, aikštėse, mokyklose ir net ligoninėse.
Duodamas interviu Z.Mujahidas pakartojo, kad apie naujosios Talibano vyriausybės sudėtį bus paskelbta tik tuomet, kai išvyks bus išvestas paskutinis JAV karys.
„Svarbu paskelbti vyriausybę, tačiau tam reikia daug kantrybės. Vyksta konsultacijos, kad vyriausybė būtų suformuota atsakingai“, – pabrėžė Z.Mujahidas.
„Šiuo klausimu susidūrėme su tam tikromis techninėmis problemomis“, – pridūrė jis.
Nuo dienos, kai talibai užėmė Kabulą ir paskatino tūkstančius afganistaniečių evakuotis, sostinės bankai ir valstybės institucijos daugiausia lieka uždaryti, o darbuotojai neįleidžiami į biurus.
Talibanas žada gerinti Afganistano ekonomiką, tačiau tam naujasis režimas turės pasikliauti užsienio pagalba, o garantijų, kad islamistų judėjimas gaus reikiamų lėšų, nėra.