2023 02 27 /14:27

Talibano pajėgos per reidą Kabule nukovė 2 IS narius

Talibano saugumo pajėgos per naktinį reidą Afganistano sostinėje Kabule nukovė du grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) kovotojus ir sulaikė trečią, pirmadienį pranešė Talibano vyriausybės atstovas spaudai.
Talibano kovotojas Kabule
Talibano kovotojas Kabule / „AP“/„Scanpix“

IS regioninis padalinys, žinomas kaip „Chorasano Islamo valstybė“ (IS-K), yra pagrindinis Talibano varžovas. Ši kovotojų grupuotė suintensyvino išpuolius Afganistane po to, kai 2021 metų rugpjūčio mėnesį valdžią šalyje užėmė Talibanas. Tarp taikinių buvo talibų patruliai ir Afganistano šiitų mažumos nariai.

Pasak pagrindinio Talibano vyriausybės atstovo Zabihullah Mujahido, ši operacija vyko gyvenamajame rajone ir buvo nukreipta prieš IS kovotojus, kurie planavo rengti išpuolius Afganistano sostinėje. Jis sakė, kad Cher Chanos rajonas yra svarbi IS slėptuvė.

IS iš karto nepateikė jokių komentarų.

Z.Mujahidas sakė, kad per reidą buvo nužudyti du IS nariai ir vienas suimtas, taip pat konfiskuota šaudmenų ir karinės įrangos. Jis pridūrė, kad per operaciją Talibano pajėgos nenukentėjo.

Šį mėnesį per atskirą operaciją Talibano žvalgybos pajėgos nukovė tris IS kovotojus ir vieną suėmė per naktinę operaciją rytinėje Kabulo dalyje, Karti Navo rajone. Talibanas teigė, kad IS yra atsakinga už neseniai sostinėje surengtus išpuolius.

Naktį socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimų apie kelis sprogimus ir šaudymą iš mažo kalibro ginklų Cher Chanos rajone.

2021 metų rugpjūčio viduryje Talibanas užgrobė valdžią tuo metu, kai JAV ir NATO pajėgos buvo bebaigiančios pasitraukimą iš Afganistano po 20 metų trukusio karo.

Tarptautinė bendruomenė nepripažįsta Talibano vyriausybės dėl griežtų priemonių, kurias talibai įvedė perėmę valdžią, suvaržydami teises ir laisves, ypač – moterų ir mažumų.

Po valdžios perėmimo Afganistano ekonomika patyrė sunkumų, o milijonai žmonių atsidūrė skurdo ir bado gniaužtuose. Pagalbos iš užsienio tiekimas sustojo beveik iškart.

Sankcijos Talibano lyderiams, bankinių pervedimų sustabdymas ir milijardų dolerių Afganistano lėšų įšaldymas užsienyje apribojo prieigą prie pasaulinių institucijų ir užsienyje esančių pinigų, kurie iki JAV ir NATO pajėgų išvedimo palaikė nuo pagalbos priklausomą šalies ekonomiką.

Kaimyniniame Irane sekmadienį valdžios institucijos perdavė Afganistano ambasados Teherane kontrolę Talibano vyriausybės pasiuntiniams.

Anksčiau ambasadoje dirbo buvusios JAV remiamos Afganistano vyriausybės paskirti darbuotojai. Šis pokytis buvo laimėjimas Talibano administracijai, nes tikimasi, kad nuo šiol prie misijos atstovybės Irano sostinėje bus iškelta ne Afganistano, o Talibano vėliava.

Teheranas nepateikė jokių oficialių komentarų apie šį pokytį ir nebuvo aišku, ar tai reiškia oficialų Afganistano islamo emyrato, kaip talibai vadina savo administraciją, pripažinimą.

Talibano užsienio reikalų ministerija Kabule paskelbė pareiškimą, kuriame nurodoma, jog ambasada „tęs veiklą Teherane po to, kai iš Afganistano bus išsiųstas naujas reikalų patikėtinis ir diplomatai“.

Taip pat pareiškime pabrėžiama, kad diplomatų pasikeitimas užsienyje yra teisėta kiekvienos šalies teisė.

Nauji paskyrimai užtikrins „skaidrumą ambasados reikaluose, taip pat išplės dviejų musulmoniškų ir broliškų šalių santykius įvairiose srityse“, teigiama pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis