„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Talibanui artėjant prie Kabulo JAV organizuoja evakuacijos operacijas

Talibanas šeštadienį toliau stiprino savo pozicijas aplink Kabulą, nuo kovotojų besitraukiantys pabėgėliai užplūdo Afganistano sostinę, o JAV jūrų pėstininkai buvo pasiųsti į šį miestą prižiūrėti evakuacijos operacijų.
Talibanas sėkmingai užima vis didesnę Afganistano teritoriją
Talibanas sėkmingai užima vis didesnę Afganistano teritoriją / „Scanpix“/AP nuotr.

Talibams užėmus antrąjį ir trečiąjį pagal dydį Afganistano miestus Kabulas faktiškai buvo apsuptas. Sostinė lieka paskutinis prieglobstis vyriausybės pajėgoms, kurios kitur islamistams kovotojams priešinosi menkai arba pasitraukė be kovos.

Kovotojai dabar įsitvirtinę vos už 50 km nuo Kabulo, todėl Jungtinės Valstijos ir kitos šalys skuba oru evakuoti savo piliečius iš Afganistano sostinės, baiminantis, kad gali prasidėti didelio masto šturmas.

Apie smarkias kautynes pranešama iš Mazari Šarifo – izoliuoto tebesipriešinančio šiaurinio miesto, kur karo vadas ir buvęs viceprezidentas Abdul Rashidas Dostumas sutelkė jam ištikimas sukarintas pajėgas, griežtai nusistačiusias prieš Talibaną.

Vieninteliai dar neužimti svarbūs miestai yra Džalalabadas, Gardezas ir Chostas, tačiau mažai tikėtina, kad jie dabar atkakliai priešinsis.

JAV ambasadai buvo įsakyta pradėti naikinti konfidencialią medžiagą. Į Kabulą taip pat atvyko pirmieji iš 3 000 amerikiečių karių, turinčių užtikrinti oro uosto saugumą ir padėti organizuoti evakuaciją.

Virtinė šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Daniją ir Ispaniją, penktadienį paskelbė išgabensiančios savo ambasadų darbuotojus.

Tarp Kabulo gyventojų ir dešimčių tūkstančių žmonių, pastarosiomis savaitėmis atvykusių į sostinę ieškoti prieglobsčio, vyravo sąmyšis ir baimė dėl ateities.

„Nežinome, kas dedasi“, – naujienų agentūrai AFP sakė sostinės gyventojas Khairddin Logari.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas savo ruožtu pareiškė esąs „giliai sujaudintas“ pranešimų apie blogą elgesį su moterimis Talibano jau užimtose teritorijose. Per kovotojų ankstesnio valdymo laikotarpį 1996–2001 metais Afganistanui buvo primestas itin brutalus islamistinis režimas.

„Ypač šiurpina ir drasko širdį matant pranešimus, kad sunkiai iškovotos Afganistano mergaičių ir moterų teisės dabar atimamos“, – kalbėjo A.Guterresas.

Talibano puolimo mastas ir sparta apstulbino afganistaniečius ir JAV vadovaujamą aljansą, skyrusį milijardus šiai šaliai, kai Talibano režimas buvo nuverstas per karinę intervenciją po Rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose prieš 20 metų.

Artėjant JAV prezidento Joe Bideno nustatytam galutiniam terminui išvesti paskutines amerikiečių pajėgas iš Afganistano, talibams pasiduodavo pavieniai afganistaniečiai kariai, daliniai ir net ištisos divizijos. Tokiu būdu į kovotojų rankas patenka vis daugiau transporto priemonių, ginkluotės ir karinės įrangos, leidžiančios jiems dar labiau spartinti savo žaibišką puolimą.

„Betarpiško pavojaus nėra“

Nors vyksta karštligiška evakuacija, J.Bideno administracija toliau tvirtina, kad scenarijus, jog Talibanas visiškai perims valdžią Afganistane, nėra neišvengiamas.

„Kabului šio metu nėra iškilęs betarpiškas pavojus“, – penktadienį teigė Pentagono atstovas Johnas Kirby, nors ir pripažino, kad Talibano kovotojai „stengiasi izoliuoti“ miestą.

Talibano puolimas pastarosiomis dienomis spartėjo – buvo užimtas šiaurėje esantis Herato miestas, o praėjus vos kelioms valandoms buvo paskelbta, kad kovotojai perėmė kontrolę ir Kandahare, šios grupuotės dvasiniame lopšyje šalies pietuose.

Kandaharo gyventojas Abdul Nafi sakė AFP, kad padėtis mieste rami, vyriausybės pajėgoms pasitraukus į netoliese esančias bazes, kur jos derasi dėl kapituliacijos sąlygų.

„Išėjęs į lauką ryte mačiau baltas Talibano vėliavas daugumoje miesto aikščių, – pasakojo jis. – Atrodė, tarsi tai būtų pirmoji Id [al Adhos, Aukojimo šventės] diena.“

Talibaną remiančiose paskyrose socialiniuose tinkluose buvo skelbiama apie didžiulį karo grobį, patekusį į kovotojų rankas. Nuotraukose ir vaizdo įrašuose matyti šarvuotosios mašinos, sunkioji ginkluotė ir netgi bepilotė skraidyklė, užgrobtos talibų karinėse bazėse, kai iš jų buvo išstumtos vyriausybės pajėgos.

Herate talibai sučiupo veteraną karo vadą Ismailą Khaną, 2001 metais padėjusį JAV pajėgoms nuversti Talibano režimą, o pastaruoju metu kartu su jam ištikimų sukarintų grupių kovotojais vadovavusį šios provincijos sostinės gynybai.

Logaro provincijos sostinė Pole Alamas tapo paskutiniuoju penktadienį talibams atitekusiu miestu.

Sraigtasparniai siuvo pirmyn ir atgal tarp Kabulo oro uosto ir didžiulio JAV diplomatinio komplekso smarkiai įtvirtintoje Kabulo „Žaliojoje zonoje“. Šie vaizdai daugeliui priminė prieš 46 metus įvykusį amerikiečių pasitraukimą iš Saigono, žymėjusį Vietnamo karo pabaigą.

Per JAV vadovaujamą evakuaciją stengiamasi išgabenti tūkstančius žmonių, įskaitant ambasadų darbuotojus, taip pat afganistaniečius ir jų šeimas, bijančius talibų keršto už jų darbą vertėjais arba kitokią pagalbą Jungtinėms Valstijoms.

J. Kirby sakė, jog didžioji dalis evakuaciją organizuojančių karių bus sutelkti sekmadienį ir kad bus galima išskraidinti iš Afganistano tūkstančius žmonių per dieną.

„Pajėgumai nesukels rūpesčių“, – teigė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs