JT Saugumo Tarybos narės paragino Jungtines Tautas paspartinti šį procesą.
K.Annanas nurodė, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas vis dar neįvykdė pažado nutraukti smurtą, taip pat sakė, jog padėtis šioje šalyje yra „niūri“ ir „nepriimtina“.
Specialusis pasiuntinys sakė esantis „ypač sunerimęs“ dėl pranešimų, kad JT stebėtojams apsilankius centriniame Hamos mieste, vėliau į jį buvo įvestos vyriausybės pajėgos, kurios nukovė „nemažai“ žmonių.
„Jeigu tai būtų patvirtinta, (toks elgesys) būtų visiškai nepriimtinas ir smerktinas“, – K.Annanas sakė Saugumo Tarybai.
Aktyvistų internete paskelbtame vaizdo įraše matoma viena gatvė Hamos rajone Arbeine, kurioje telkšojo dideli kraujo klanai ir verkė moterys.
Žmogaus teisių organizacija „Syrian League for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad vyriausybės pajėgos Hamoje pirmadienį devyniems aktyvistams įvykdė „grupinę egzekuciją“ – kitą dieną po to, kai jie šiame mieste susitiko su JT stebėtojais.
Aktyvistų internete paskelbtame vaizdo įraše matoma viena gatvė Hamos rajone Arbeine, kurioje telkšojo dideli kraujo klanai ir verkė moterys.
Saugumo Tarybos buvo informuota, kad šiuo metu Sirijoje yra 11 stebėtojų ir kad pirmoji JT Priežiūros misijos Sirijoje (UNSMIS) 30 pareigūnų grupė turėtų atvykti į šią šalį iki savaitės pabaigos.
Tačiau JT taikdarių misijų vadovas Herve Ladsous sakė, jog gali prireikti mėnesio, kad į Siriją būtų pasiųsta pirmoji šimtinė iš 300 stebėtojų.
„Visi Tarybos nariai pabrėžė, jog reikia sparčiau siųsti stebėtojus“, – JAV ambasadorė prie JT Susan Rice sakė žurnalistams.
„Tiesio raginame juo galbūt ieškoti kokių nors neortodoksinių būdų, kurie galbūt paspartintų procesą“, – sakė Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas.
Tačiau Damaskas atsisako priimti stebėtojus, deleguotus Vakarų ir arabų šalių koalicijos, pasivadinusios Sirijos draugų grupe, kuri palaiko B.al Assado priešininkus, H.Ladsous sakė Saugumo Tarybai.
Sirijos vyriausybė taip pat atsisakė priimti mažiausia vieną stebėtoją dėl jo tautybės, pridūrė pareigūnas.
„Jis pabrėžė, kad tai visiškai nepriimtina JT požiūriu“, – pažymėjo S.Rice.
JAV, Prancūzija, Didžioji Britanija, Vokietija ir arabų šalys – Saudo Arabija bei Kataras – yra pagrindinės narės Sirijos draugų grupėje, kurią Damaskas praminė „Sirijos priešų“ koalicija.
JT Saugumo Taryba šeštadienį balsavo už sprendimą pasiųsti didelę UNSMIS misiją, praėjus kelioms dienoms po to, kai JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) paragino pasiųsti 300 stebėtojų.
„Turime užtikrinti, kad nebūtų prarastas postūmis, sukurtas greito Tarybos sprendimo, – nurodė K.Annanas. – Spartus UNSMIS dislokavimas yra lemiamas.“
„Mums ten reikalingos akys ir ausys, galinčio judėti laisvai ir greitai, taip pat bendrauti su visomis pusėmis – tačiau tai turi užtikrinti Sirijos valdžia, – pridūrė jis. – Nuolatinis tarptautinis bendruomenės spaudimas ir įsitraukimas yra esminis dalykas.“
H.Ladsous nurodė, kad Ban Ki-moonas paskirs stebėtojų misijos vadovą iki šios savaitės pabaigos.
Labiausiai tikėtinu kandidatu vadovauti šiai misijai laikomas Norvegijos generolas majoras Robertas Moodas (Robertas Modas), kuris vadovavo deryboms su Sirijos vyriausybe dėl stebėtojų dislokavimo.