„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 06 20 /2019 06 21

Tbilisyje įpykusi minia šturmavo parlamentą: pajėgos vaikė guminėmis kulkomis, vandens patrankomis

Ketvirtadienio vakarą Sakartvelo (Gruzijos) sostinę Tbilisį krėtė protestai. Prie šalies parlamento susirinkę įpykę protestuotojai bandė šturmuoti rūmus, reikalaudami valdžios atsistatydinimo, juos vaikė specialiosios pajėgos, praneša CNN ir vietinė žiniasklaida.
Protestas Tbilisyje
Protestas Tbilisyje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Daugiau kaip 10 tūkstančių žmonių susirinko į protestą prieš Rusijos delegacijos vizitą šalyje vykstančioje tarpparlamentinės stačiatikių asamblėjos sesijoje. Kai kurie prasiveržė pro policijos užtvaras ir pateko į parlamento kiemą.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Sužeisti 39 policininkai

08:00

Gruzijos premjero pavaduotojas Mamuka Bachtadzė sakė, kad buvo hospitalizuoti 39 policininkai ir 30 protestuotojų. Greitosios pagalbos automobiliai išvežė dešimtis sužeistųjų, sakė vienas naujienų agentūros AFP reporteris.

Opozicinio Vieningojo nacionalinio judėjimo deputatas Romanas Gociridzė savo ruožtu sakė, kad sužeistųjų yra per 100.

Protestuotojai įsiveržė į valdančiosios partijos būstinę

04:03

Kaip praneša Pirmasis Gruzijos kanalas, protestuotojai įsiveržė į vieną iš šalies valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ būstinių ir ją nusiaubė.  

Anot kanalo, protestuotojai būstinėje sudegino rastas partijos vėliavas. Taip pat gatvėje išdaužė automobilių langus ir stovėjusius suoliukus.

Vietos žiniasklaida pažymi, kad tarp protestuotojų opozicijos narių nebuvo.

Sužeista per 50 žmonių

03:10

Negalutiniais duomenimis, abejose pusėse iš viso sužeista per 50 žmonių. 

Rusijos televizijos kanalas „Rustavi 2“ skelbia, kad protestuotojai pradėjo statyti barikadas iš stalų, kėdžių ir šiukšlių dėžių, esančių parke netoliese. Kai kurie iš protestuotojų apsiginklavę lazdomis. Jie skanduoja antirusiškus šūkius ir reikalauja „baigti okupaciją Abchazijos ir Pietų Osetijos regionuose“.

Tarp sužeistųjų ir žurnalistai, vienas iš jų – sunkiai

02:48

Kaip praneša „Interfax“, protesto metu sužeidimus patyrė ir žurnalistai. Vienam televizijos reporteriui guminė kulka pataikė į veidą, itin stipriai sužeisdama akį. Pirmasis Gruzijos kanalas pranešė apie keturis savo sužeistus žurnalistus. Apie proteste nukentėjusius žurnalistus pranešė ir Gruzijos naujienų agentūra „Interpressnews“.

Apmėtė fejerverkais

02:35

Pareigūnams ir toliau naudojant ašarines dujas, šaudant iš vandens patrankų, į tai atsakydami karingai nusiteikę protestuotojai į specialiąsias pajėgas mėto butelius ir įvairius daiktus. „Interfax“ praneša, kad specialiąsias pajėgas protestuotojai apmėtė ir fejerverkais. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Tbilisyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Tbilisyje

 

Vykdomi suėmimai

02:03

Specialiosioms pajėgoms pavyko iš aikštės išvaikyti protestuotojus. Kaip praneša „Interfax“ pareigūnai toliau juda „Radisson“ viešbučio link, kur vis dar yra daugiau kaip 100 protestuotojų. 

Įvykio vietoje dirbančio korespondento teigimu, pareigūnai suima kai kuriuos protestuotojus, bet jie skirstytis dar neskuba. Gatvėje budi medikų automobiliai.

Paleido vandens patrankas

01:40

Vietinė žiniasklaida nurodo, kad specialiosios pajėgos į protestuotojus paleido vandens patrankas.

 

01:23

Situacija – įtempta

01:10

Kaip praneša „Interfax“, specialiosios pajėgos iš aikštės bando išvaikyti protestuotojus, prie Rustavelio prospekto, kur ir vyksta protestas, atvyko ugniagesių mašinos, budi medikų automobiliai. Skelbiama, kad esant reikalui į protestuotojus bus paleistas vanduo.

 

Paskutinis atnaujinimas 2019-06-21 01:10

Vaikė guminėmis kulkomis

Iš vaizdo įrašų ir nuotraukų matyti, kad protestuotojų elgesys provokuojantis.

Viename iš vaizdo įrašų, demonstrantai iš policininko atėmė jo riaušių įrangą, taip pat pranešama, kad į pajėgas protestuotojai mėtė butelius.

VIDEO: Protestas Tbilisyje

Specialiosios pajėgos protestuotojus vaikė ašarinėmis dujomis, įtampai toliau neslopstant buvo pasitelktos ir guminės kulkos.

Apie 3 000 demonstrantų trumpam išsisklaidė, bet vėliau atnaujino protestus.

VIDEO: Tbilisyje įpykusi minia šturmavo parlamentą: pajėgos vaikė guminėmis kulkomis, vandens patrankomis

Dešimtys sužeistų

Vietinė žiniasklaida praneša, kad per protestą nukentėjo dešimtys žmonių, daugeliui jų medikų pagalba buvo suteikta vietoje. Sakartvelo sveikatos ministras nurodė, kad protesto metu sužeista 40 pareigūnų ir 14 protestuotojų. Duomenys negalutiniai, sužeistųjų skaičius gali labai išaugti.

Sakartvelo vidaus reikalų ministerija anksčiau ketvirtadienį paragino minią susilaikyti nuo neteisėtų veiksmų, pažadėdama „naudoti visas įstatymo priemones“, kad būtų atkurta tvarka.

Kas išprovokavo protestą?

Įtampa kilo po to, kai anksčiau ketvirtadienį Rusijos Dūmos deputatas Sergejus Gavrilovas asamblėjos atidarymo sesijoje užėmė Sakartvelo parlamento pirmininko vietą.

Demonstrantai prie Sakartvelo parlamento susirinko protestuodami dėl S.Gavrilovo kalbos per kasmetinę Tarpparlamentinę stačiatikybės asamblėją (TOA) – stačiatikių šalių parlamentarų forumą.

Rusijos parlamento nario apsilankymas griežtai provakarietiško Sakartvelo parlamente išprovokavo įtūžį šalyje, 2008 metais įsitraukusioje į trumpą, bet kruviną karą su Maskva dėl separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos regionų.

Kaip nurodo naujienų agentūra „Reuters“, deputatas į delegatus kreipėsi rusiškai, o ne vietine kalba.

Deputato pasirodymu itin pasipiktino opozicinių partijų atstovai, kurie per pertrauką užėmė jo vietą ir neleido tęsti susitikimo.

Grupė opozicijos įstatymų leidėjų pareikalavo, kad Rusijos delegacija paliktų plenarinių posėdžių salę.

S.Gavrilovas Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė, kad anksčiau ketvirtadienį protestuotojai jį apmėtė buteliais ir apipylė vandeniu.

Keletas opozicinių partijų vėliau ragino žmones rinktis į protestą prie parlamento ir protestuoti prieš S.Gavrilovo dalyvavimą asamblėjoje.

Reikalauja atsistatydinimo

Opozicija ketvirtadienį pažadėjo, kad susirinkę žmonės liks gatvėse, kol parlamento pirmininkas Iraklis Kobachidzė ir keletas kitų aukščiausių pareigūnų, kurie leido tai įvykti, neatsistatydins.

Vidaus reikalų ministras Giorgi Gacharia žurnalistams sakė, kad jis yra pasirengęs patenkinti demonstrantų reikalavimus, sakydamas: „Jokių problemų. Atsistatydinsiu, jei bus poreikis.“

Tuo tarpu šiuo metu Azerbaidžane su oficialiu vizitu viešintis parlamento pirmininkas pareiškė neketinantis atsisakyti pareigų.

S.Gavrilovas „RIA-Novosti“ pasakojo, kad, jo manymu, Gruzijos protestuotojai nepatenkinti jo „tariamu dalyvavimu separatistiniame konflikte Abchazijoje dešimtojo dešimtmečio pradžioje“. Rusijos Federacijos komunistų partijos narys S.Gavrilovas sakė, kad niekada nedalyvavo ginkluotuose konfliktuose.

„Nepriimtina“

Gruzijos oligarchas Bidzina Ivanišvilis, valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ lyderis, laikomas vienu įtakingiausių žmonių šalyje, pareiškė, kad „visiškai pritaria nuoširdžiam Gruzijos piliečių pasipiktinimui“.

„Nepriimtina, kad šalies okupantės atstovas pirmininkauja forumui Gruzijos parlamente“, – sakė milijardierius verslo magnatas.

Jis pridūrė pasakęs parlamento pirmininkui I.Kobachidzei „nedelsiant sustabdyti“ TOA posėdį.

JAV ambasada Tbilisyje išplatino pareiškimą, kuriame paragino „visas šalis išlaikyti ramybę, santūrumą ir visada laikytis konstitucijos“.

Anot ambasados, ji supranta „daugelio žmonių Sakartvele jaučiamą skausmą“.

TOA, kurios būstinė yra Atėnuose, yra nuolatinis tarptautinis stačiatikių šalių parlamentarų forumas.

Ne vienus metus tarp Tbilisio ir Maskvos tvyrojusi įtampa per kraštus išsiliejo 2008 metų rugpjūtį, kai tuometinis Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pradėjo didelę karinę operaciją prieš Pietų Osetijos separatistų pajėgas, kurios iš pabūklų apšaudė vietinių gruzinų kaimus.

Maskva į tai reagavo ginkluotu įsiveržimu į Gruzijos teritoriją – buvo užimti dideli šalies plotai, bombarduojami įvairūs objektai.

Laimėjusi šį trumpą karą, nusinešusį šimtus gyvybių, Rusija oficialiai nepriklausomomis valstybėmis pripažino Pietų Osetiją ir kitą nuo Gruzijos atskilusią sritį Abchaziją, užsitikrindama šių abiejų teritorijų, kuriose Maskva turi dvi karines bazes, kontrolę.

Tbilisis ir Vakarai pasmerkė šį žingsnį kaip „neteisėtą karinę okupaciją“.

Pietų Osetija ir Abchazija sudaro apie 20 proc. Sakartvelo teritorijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs