Karimas Khanas apie tai Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai pranešė Sudane jau tris mėnesius vykstant konkuruojančių generolų karui, dėl kurio Šiaurės rytų Afrikos šalyje vėl įsiviešpatavo chaosas.
TBT Saugumo Tarybos prašymu tiria nusikaltimus Sudano Darfūro regione nuo 2005 metų. Hagoje įsikūręs teismas apkaltino buvusį lyderį Omarą al Bashirą nusikaltimais žmoniškumui, įskaitant genocidą.
„Šiuo metu saugumo situacija Sudane ir smurto eskalavimas, vykstant dabartiniams karo veiksmams, kelia didelį susirūpinimą“, – pranešime teigė K.Khanas.
Jo biuras „gali patvirtinti, kad pradėjo tyrimus, susijusius su incidentais, įvykusiais per dabartinius karo veiksmus“, priduriama pranešime.
TBT prokuroras teigė, kad nuo balandžio prasidėjus kovoms Sudane buvo gauta įvairių pranešimų apie įtariamus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.
Jis pridūrė, kad įtariami seksualiniai ir su lytimi susiję nusikaltimai yra naujojo tyrimo dėmesio centre.
Nuo Abdel Fattaho al Burhano vadovaujamos reguliariosios kariuomenės ir jo buvusio pavaduotojo Mohamedo Hamdano Daglo vadovaujamų Greitojo palaikymo pajėgų (RSF) susirėmimų pradžios žuvo apie 3 000 žmonių.
Abu generolai buvo pagrindiniai 2021 metų karinio perversmo dalyviai. Perversmas sužlugdė šalies perėjimą prie civilinio valdymo 2019-aisiais nuversus ir sulaikius O.al Bashirą.
Per kovas pasipylė kaltinimai dėl žiaurumų, o vyriausiasis JT pareigūnas Sudane trečiadienį paragino kovojančias puses prisiimti atsakomybę už smurtą.
JT taip pat įspėjo apie naujus nusikaltimus Darfūre ir ketvirtadienį pranešė, kad mažiausiai 87 žmonių, kuriuos praėjusį mėnesį, kaip įtariama, nužudė RSF ir jų sąjungininkai, palaikai buvo užkasti vienoje bendroje kapavietėje šiame regione.
K.Khano teigimu, naujų karo nusikaltimų riziką „didina tai, kad atitinkami veikėjai, įskaitant Sudano vyriausybę, akivaizdžiai ir ilgą laiką nepaisė savo įsipareigojimų“.
Jis pridūrė, kad nesant teisingumo už nusikaltimus Darfūre 2000-ųjų pradžioje, kai O.al Bashiras savo džandžavidų nereguliariąsias karines pajėgas nukreipė prieš ne arabų mažumas, buvo „pasėta sėkla šiam naujausiam smurto ir kančių ciklui“.
O.al Bashiras buvo apkaltintas genocidu, karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui, įskaitant žmogžudystes, prievartavimus ir kankinimus, ir nuo to laiko Teismas nesėkmingai reikalauja jį išduoti.
2019 metais nuvertus O.al Bashirą, Chartumas paskelbė, kad perduos jį Teismui, kad šis pradėtų baudžiamąjį persekiojimą, tačiau tai taip ir neįvyko.
Dar prieš pastarąsias kovas Sudano pareigūnų bendradarbiavimas tik blogėjo, sakė K.Khanas.
79 metų O.al Bashiras, taip pat Ahmadas Harunas ir Abdel Raheemas Husseinas, du pagrindiniai buvusio diktatoriaus vyriausybės veikėjai, kurių taip pat ieško TBT, tebėra laisvėje.
Kol kas vienintelis įtariamasis, teisiamas dėl Sudane įvykdyto smurto, yra vyresnysis džandžavidų nereguliariųjų karinių pajėgų vadas Muhammadas Ali Abd al Rahmanas, dar žinomas Ali Kushaybo kariniu slapyvardžiu.
Tikimasi, kad M.Abd al Rahmano advokatai savo argumentus pradės dėstyti kitą mėnesį, o K.Khanas sakė, kad naujausios kovos Sudane negali kelti pavojaus teismo procesui.
Jungtinių Tautų duomenimis, per 2003–2004 metų Darfūro konfliktą žuvo 300 000 žmonių, o 2,5 mln. gyventojų buvo priversti palikti namus.