„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

TBT sulaukė pažadų dėl didesnės pagalbos tiriant nusikaltimus Ukrainoje

Praėjus trims dienoms po to, kai Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) paskelbė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį, Teismas pirmadienį sulaukė daugiau kaip 40 šalių pasižadėjimų suteikti finansinę ir techninę pagalbą nusikaltimams Ukrainoje tirti.
Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) prokuroras Karimas Khanas
Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) prokuroras Karimas Khanas / „IMAGO“/„Scanpix“

TBT prokuroras Karimas Khanas Jungtinės Karalystės sostinėje vykusiame susitikime, skirtame apsvarstyti, kaip padidinti paramą TBT atliekamiems tyrimams dėl karo Ukrainoje, paragino šalis išlaikyti „atkaklumą siekiant teisingumo“.

TBT penktadienį paskelbė arešto orderius V.Putinui ir Rusijos prezidento kanceliarijos vaiko teisių įgaliotinei Marijai Lvovai-Belovai.

Jie kaltinami dėl karo nusikaltimo – neteisėto ukrainiečių vaikų deportavimo praeitų metų vasarį prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą.

Atsižvelgiant į arešto orderį V.Putinui, „svarbu parodyti praktinę paramą TBT,“ susirinkusiesiems teigė JK teisingumo sekretorius Dominicas Raabas.

„Surinkome daugiau kaip keturis milijonus svarų sterlingų ir įvairią nefinansinę bei techninę paramą“, – pridūrė jis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vaizdo kreipimesi jam paantrino: „Pasaulis turi pamatyti, kad niekas nėra aukščiau teisingumo.“

Atsakydama į tai Maskva pirmadienį paskelbė pradėjusi savo baudžiamąjį tyrimą dėl K.Khano ir kelių TBT teisėjų, o šiuos orderius pavadino neteisėtais.

K.Khanas Londone vykusioje konferencijoje teigė, kad teismo tyrimas dėl elgesio su Ukrainos vaikais yra apolitiškas, nepriklausomas ir yra vienas iš „išskirtinių šios tarnybos bruožų“.

„Turime visi kartu būti ištvermingi, kad įvykdytume teisingumą“, – teigė jis ir karą Ukrainoje pavadino TBT sistemos „atgimimo akimirka“.

Jis taip pat atmetė argumentus, esą tūkstančiai į Rusiją išsiųstų ukrainiečių vaikų buvo evakuoti dėl „humanitarinių priežasčių“.

K.Khanas pridūrė, kad įrodymai gali būti kitokie, ir paragino Maskvą „grąžinti vaikus į tėvynę“.

„Tegul jie mokasi savo kalbos savo mokyklose, užuot buvę nepažįstamoje aplinkoje, kur juos visam laikui priglobia svetimi žmonės“, – pažymėjo jis.

Parama

D.Raabo ir jo kolegės iš Nyderlandų Dilan Yesilgoz-Zegerius surengtas susitikimas įvyko po to, kai TBT ne kartą ragino suteikti daugiau paramos jo atliekamiems tyrimams Ukrainoje.

Londonas jau paskelbė apie papildomą beveik 400 000 svarų sterlingų (456 560 eurų) finansavimą, skirtą psichologinei pagalbai liudytojams ir nusikaltimų aukoms apmokėti arba papildomų Jungtinės Karalystės ekspertų, kurie stiprintų TBT veiklą, samdymui.

2022-aisiais Nyderlandai po TBT vėliava išsiuntė dvi teismo ekspertizės grupes, rinkti įrodymų, kurie bus panaudoti tiriant nusikaltimus, įvykdytus Ukrainoje nuo Rusijos invazijos į šią šalį pradžios.

D.Raabas, buvęs teisininkas, kuris kaip vyriausybės patarėjas teisės klausimais, dirbo buvusio Serbijos autoritarinio lyderio Slobodano Miloševičiaus ir buvusio Liberijos prezidento ir karo vado Charleso Tayloro baudžiamojo persekiojimo dėl karo nusikaltimų procese, teigė, kad konferencijos dalyviai „yra įsitikinę, jog prezidentas V.Putinas ir visa Rusijos vadovybė turi būti patraukta atsakomybėn“.

„Labai svarbu, kad vieningai palaikytume TBT ir paremtume prokuroro biurą viskuo, ko jam reikia – tiek ištekliais, tiek techninėmis žiniomis, kad galima būtų tęsti visus tyrimus“, – pridūrė jis.

Į surinkusius dalyvius taip pat kreipėsi Ukrainos teisingumo ministras Denysas Maliuska ir generalinis prokuroras Andrijus Kostinas.

Neturi neribotų išteklių

TBT dirba daugiau nei 900 darbuotojų, o jo biudžetas 2023-iaisiais sudaro 169 mln. eurų. Tai yra mažiau negu teismo prašomas 175 mln. eurų biudžetas šiems metams.

123 valstybės narės bendrai atsako už teismo finansų užtikrinimą. Be to, TBT gauna ir savanoriškas tarptautinių organizacijų, privačių asmenų ir įmonių aukas.

Prieš prasidedant konferencijai, K.Khanas BBC radijui teigė, kad TBT „negali visko padaryti iš karto“ ir neturi „neribotų išteklių“ tirti galimus karo nusikaltimus Ukrainoje.

Tačiau „jei bus surinkta patikimų įrodymų ir jei nebus jokių baudžiamąją atsakomybę švelninančių ar mažinančių įrodymų, nedvejodami imsimės veiksmų“, sakė jis.

K.Khanas pažymėjo, kad TBT orderiai V. Putinui ir M. Lvovai-Belovai buvo paskelbti po to, kai jie patys prisipažino, kad ukrainiečių vaikų buvo išvežta iš Ukrainos į Rusiją.

Europos Sąjungos teisingumo komisaras Didier Reyndersas teigė: „Komisija skyrė daugiau kaip 10 mln. eurų TBT darbui dėl Ukrainos.“

„Norėčiau jus patikinti, kad ES yra pasirengusi toliau teikti bet kokią reikalingą paramą... sakėme, kad skirsime dar tris milijonus, tačiau esame pasirengę gauti daugiau prašymų iš TBT“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“