Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

TBT teisėja išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į teismo atliekamus tyrimus

Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) pirmadienį išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į jo atliekamus tyrimus. 
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) / Vincent Isore via www.imago-images.de / imago images/IP3press
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) / Vincent Isore via www.imago-images.de / imago images/IP3press

„Teismui gresia drakoniškos ekonominės sankcijos, kurias taikyti grasina dar viena nuolatinė Saugumo Tarybos narė, tarsi tai būtų teroristinė organizacija“, – pareiškė TBT teisėja Tomoko Akane (Tomoko Akanė). 

T. Akane turėjo omenyje JAV senatoriaus Lindsey Grahamo (Lindsio Grejemo) raginimus pritaikyti sankcijas TBT prokurorui Karimui Khanui (Karimui Chanui).

„Bet kuriam sąjungininkui, Kanadai, Jungtinei Karalystei, Vokietijai, Prancūzijai, jei bandysite padėti TBT, mes jums taikysime sankcijas“, – sakė L. Grahamas kanalui „Fox News“. 

Tai pirmas kartas istorijoje, kai tarptautinis teismas pažėrė tokios kritikos.

Nepasitenkinimas dėl orderio B. Netanyahu

L. Grahamas pasipiktino K. Khano sprendimu išduoti Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius.

TBT taip pat išdavė islamistų grupuotės „Hamas“ kovotojų vado Mohammedo Deifo (Mohamedo Deifo) arešto orderį.

Orderiai išduoti dėl kaltinimų karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui, susijusių su karu Gazos Ruože ir 2023 metų spalį „Hamas“ prieš žydų valstybę surengtu išpuoliu, išprovokavusiu Izraelio puolimą palestiniečių teritorijoje.

TBT sprendimą pasmerkė daugelis Hagoje įsikūrusio teismo kritikų, tačiau jis nesulaukė didelio palaikymo ir iš šalininkų. Praėjusių metų TBT sprendimas išduoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl įtariamų karo nusikaltimų Ukrainoje buvo sutiktas daug palankiau.

L. Grahamo komentaras nėra laikomas vien tuščiais žodžiais. 2020 metais tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) paskelbė sankcijas buvusiai TBT vyriausiajai prokurorei Fatou Bensoudai (Fatu Bensudai). Turto ir kelionių apribojimai buvo įvesti po to, kai F. Bensouda ėmėsi tirti amerikiečių karių ir žvalgybos pareigūnų veiklą Afganistane.

Pirmadienį T. Akane taip pat negailėjo griežtų žodžių Rusijai. Maskva, reaguodama į V. Putino arešto orderį, praėjusiais metais paskelbė įsakymus suimti K. Khaną ir kitus asmenis.

„Keli išrinkti pareigūnai yra sulaukę arešto orderių iš nuolatinės Saugumo Tarybos narės“, – sakė ji. 

124 TBT nares vienijanti Romos statuto valstybių šalių asamblėja renkasi į 23-iąją konferenciją, kad išrinktų komiteto narius ir patvirtintų teismo biudžetą po virtinės nepalankių antraščių.

2002 metais įsteigto TBT paskirtis – teisti asmenis, atsakingus už didžiausius žiaurumus pasaulyje: karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui, genocidą ir agresijos nusikaltimus.

TBT laikomas paskutiniosios instancijos teismu, kai pačių šalių teisinės sistemos negali arba nenori tirti karo nusikaltimų ir už juos teisti. Šiuo metu TBT Romos statutą yra pasirašiusios 124 šalys. Izraelis, Rusija ir Kinija nėra TBT narės. 

TBT neturi nuosavų policijos pajėgų, kurios galėtų vykdyti jo arešto orderius, todėl šiuo atžvilgiu pasikliauja 124 savo narių teisingumo sistema.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos