Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Teroro aktai Otavoje – islamistų kerštas Kanadai už aktyvią kovą su džihadistais?

Teroro išpuolis, per kurį trečiadienį žuvo Kanados garbės sargybos karys ir buvo šaudyta šalies parlamente bei viename iš Otavos prekybos centrų, sukrėtė ne tik antrąją pagal dydį pasaulio valstybę, bet ir visą tarptautinę bendruomenę. Daugeliui amerikiečių Kanada atrodo kaip apsnūdusi socialistinė kaimynė šiaurėje. Tačiau nereikia pamiršti, kad Kanada yra viena iš svarbiausių Vašingtono sąjungininkių kovoje su terorizmu, o ypač su „Islamo valstybės“ džihadistais, rašo naujienų svetainė huffingtonpost.com.
Kanados parlamentas Otavoje
Kanados parlamentas Otavoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pažvelgus į Kanados vykdomą politiką, akivaizdu, kad ji gali kelti islamo fanatikų pyktį. Kanada buvo viena iš aktyviausių NATO operacijos Afganistane dalyvių, daug prisidėjusi prie JAV pradėto karo su Talibanu.

Džihadistų siautėjimai Irake ir Sirijoje paskatino Kanadoje esančias radikalias grupuotes taip pat kelti galvas.

Be to, socialistinės, JAV oponuojančios Kanados įvaizdis taip pat neatitinka dabartinės tikrovės. Nuo 2004 m. Kanadai vadovauja konservatorių partijos deleguotas premjeras Stephenas Harperis. Jo partijos programa yra itin artima nuosaikiųjų JAV respublikonų partijos narių išpažįstamoms vertybėms.

Be to, šiuo metu Kanada turi tvirčiausios JAV sąjungininkės kovoje su IS teroristais Irake ir Sirijoje įvaizdį.

Džihadistų siautėjimai Irake ir Sirijoje paskatino Kanadoje esančias radikalias grupuotes taip pat kelti galvas. Pastaruoju metu mažiausiai iš 90 terorizmu įtariamų Kanados piliečių buvo atimti asmens dokumentai, kad šie asmenys negalėtų išvykti į Siriją ir Iraką.

Atakos Kanadoje įvyko praėjus dviem savaitėms po to, kai IS išplatino vaizdo įrašą, kuriame ragino savo pasekėjus žudyti žmones Vakarų šalyse, įskaitant Australiją ir Kanadą, rašo naujienų svetainė smh.com.au.

„Jeigu galite nužudyti netikintį europietį ir amerikietį ar australą ir kanadietį, arba bet kokį netikėlį iš šalių, kurios dalyvauja koalicijoje prieš IS, tuomet pasikliaukite Alachu ir žudykite bet kokiomis priemonėmis“, – vaizdo įraše teigė IS atstovas Abu Muhammadas Al Adnanis.

Be to, ekspertai primena, kad ketvirtame internetinio džihadistų žurnalo „Dabiq“ numeryje, pasirodžiusiame spalio pradžioje, IS taip pat ragina atakuoti žmones iš „kryžiuočių valstybių“ be jokio perspėjimo.

Pažvelgus į Kanados vykdomą politiką, akivaizdu, kad ji gali kelti islamo fanatikų pyktį. 

Nors ekstremistų skaičius Kanadoje nėra itin didelis, tačiau jie šioje šalyje jau ilgą laiką galėjo nevaržomai skleisti savo fanatiškas idėjas. Nuo pat XX a. devintojo dešimtmečio į Kanadą pradėjo plūsti ne tik islamo fanatikai, bet ir finansavimas jiems. Prisidengdami labdaringomis organizacijomis, islamistai šalyje siekė savo tikslų.

Vien tik per pastaruosius kelis metus keturios labdaros įstaigos buvo uždarytos dėl terorizmo finansavimo. Viena iš jų yra „Pasaulinė islamiško šauksmo draugija“, įkurta Ontarijo valstijoje 2011 m. Po tyrimų paaiškėjo, kad ji buvo susijusi su viena Libijos džihadistų organizacija, praneša naujienų portalas bbc.com.

Vis dėlto, nepaisant to, manoma, kad Kanadoje iki šiol egzistuoja daugiau negu 20 labdaros organizacijų, kurių veikla tėra priedanga teroristinės veiklos finansavimui. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos