Nacionalinė kovos su terorizmu saugumo tarnyba išplatino pranešimą, kaip elgtis ginkluotų teroristų ar savižudžių sprogdintojų atakos metu. Pareigūnai ragina gyventojus sprukti, jei įmanoma, arba užsibarikaduoti saugioje vietoje bei išjungti mobiliojo telefono garsą.
Pranešime numatoma, kaip reaguoti žaibiškos atakos metu, pavyzdžiui, teroristams šaudant automatais. Verslininkams patariama būti pasirengus procedūrai „dinamiškas užsirakinimas“, kuris užkirstų teroristams kelią į žmonių pilnas įstaigas.
„Verslininkai turėtų būti pasirengę bet kurią akimirką užverti įmonės duris ir apsaugoti pastate esančius klientus. Ši plano dalis numatyta išnagrinėjus Paryžiaus Bataclan“ salėje vykusį beatodairišką civilių šaudymą bei atsižvelgus į sparčiai klientus į vidų sukvietusių ir užsirakinusių barų bei kavinių savininkų elgesį.
Pareigūnai ragina gyventojus sprukti, jei įmanoma arba užsibarikaduoti saugioje vietoje bei išjungti mobiliojo telefono garsą.
Pirmiausia – bėgti
Keletas išgyvenusių išpuolį koncertų salėje pasakojo, kaip jie krito ant grindų ir nejudėdami apsimetė negyvais. Tuo metu buvo nušauti 89 žmonės ir daugiau nei 100 sužeista. Išgyvenusieji pasakojo užsidengę žuvusiųjų ar sužeistųjų kūnais, kad teroristai jų nepastebėtų.
Tačiau Jungtinės Karalystės saugumo vadai ragina taip nesielgti ir, jei įmanoma, sprukti kuo toliau ir kuo greičiau. Negana to, siūloma paraginti kitus bėgti kartu ir palikti visus savo daiktus įvykio vietoje.
Tuo atveju, jei pabėgimo kelias užkirstas, kovos su terorizmu pareigūnai pataria rasti uždangą, apsaugančią nuo kulkų krušos, galinčios pasipilti iš bet kurios pusės. Siūloma slėptis už mūrinės ar gelžbetoninės sienos. Jei dingstama iš teroristų akiračio, tai dar nereiškia saugumo, mat kulkos peršauna stiklą, medį, ploną plytą ir net metalą.
Suradus slėptuvę būtina išlikti tyliai, išjungti telefono garsą ir įsitikinti, kad saugu prieš skambinant pagalbos telefonu. Kviečiant pagalbą labai svarbu nurodyti įvykio vietą, kuo detaliau apibūdinti užpuolikus bei pasakyti, ar jie turi įkaitų.
Atmintinė, kaip elgtis per teroristinį išpuolį
Bėkite
- Jei įmanoma, sprukite.
- Apsvarstykite saugiausias galimybes.
- Ar bėgimo kelias atviras ir saugus? Jei ne, slėpkitės.
- Apsvarstykite, ar į numatytą vietą galite patekti nesusidurdamas su didesniu pavojumi?
- Paraginkite kitus bėgti su jumis.
- Palikite savo daiktus.
Slėpkitės
- Jei negalite pasprukti, slėpkitės.
- Raskite priedangą nuo kulkų.
- Jei jūs nematote užpuoliko, tai nereiškia, kad jis nemato jūsų.
- Pasišalinti iš užpuoliko akiračio nepakanka, kulkos prašauna stiklą, medį, plytas ir metalą.
- Stenkitės pasislėpti už kuo storesnės sienos.
- Pasižvalgykite išėjimo kelių.
- Stenkitės neatsidurti spąstuose.
- Būkite tyliai, išjunkite mobiliojo telefono garsą.
- Jei įmanoma, užsirakinkite ar užsibarikaduokite.
- Pasitraukite toliau nuo durų.
Praneškite
- Paskambinkite pagalbos telefonu ir atminkite, ką reikia pranešti policijai.
- Vieta. Kur yra įtariamieji?
- Kryptis. Kur paskutinį kartą matėte užpuoliką?
- Detalės. Apibūdinkite užpuoliką: jų skaičių, išvaizdą, drabužius, naudojamus ginklus, elgesį.
- Papildoma informacija. Įvykių seka, sužeidimų pobūdžiai, įkaitai, pastato detalės: įėjimai, išėjimai ir t.t.
- Jei įmanoma, neleiskite kitiems žmonėms įeiti į pastatą.
Rekomendacijose įmonėms siūloma rengti apmokymus darbuotojams, kaip apsaugoti save ir kitus. „Dinamiškas užsirakinimas“ – tai gebėjimas greitai užkirsti prieigas į pastatą bei atsitraukti į jo viduje esančias saugias patalpas bei mokėti greitai reaguoti į kilusią grėsmę.
Keletas išgyvenusių išpuolį koncertų salėje pasakojo, kaip jie krito ant grindų ir nejudėdami apsimetė negyvais.
Kokių saugumo priemonių iki šiol ėmėsi Jungtinė Karalystė
Pasienis. Visi, kertantys Jungtinės Karalystės sieną, susidurs su automobilių krata. Taip pat keleivius Doverio uoste ir „St. Pancras“ tarptautinėje traukinių stotyje tikrina apmokyti šunys.
Pakrantės apsauga. Pajūrio ruože visą parą patruliuoja pasienio tarnybos laivai.
Miestai. Papildomi policijos pareigūnai patruliuoja didžiuosiuose šalies miestuose, atidžiai stebimi turistiniai objektai.
Armija. Nenumatytų atvejų planai parengti taip, kad kariai gali būti dislokuojami ten, kur ginkluotiems policininkams prireikia pagalbos, itin greitai. Kariūnai nuolat pasiruošę reaguoti.
Įkaitų gelbėjimo strategija. Nelaimės atveju specialiosios pajėgos būtų dislokuotos ir joms įsakoma šauti be įspėjimo, jei džihado kariai turėtų daug įkaitų bet kurio miesto apgulties metu.
Žvalgyba. Bus pasamdyta 2 tūkst. papildomų specialiųjų šnipų. Tai – 15 proc. daugiau nei iki šiol ir didžiausias skaičius papildomų žvalgybininkų nuo 2005-ųjų liepos 7-osios teroristinių išpuolių Londone.
Grėsmės lygis. Išlieka toks pat, kaip iki šiol – „didelis“.
Vidaus reikalų sekretorė Theresa May paaiškino, kodėl grėsmės lygis šalyje nepakitęs: „Mūsų grėsmės lygis išlieka didelis, tai reiškia, kad ataka labai tikėtina, todėl žmonės turi išlikti budrūs. Taip pat Jungtinė Karalystė išlaiko solidarumą su Prancūzija ir stovi petys į petį, tad teroristai tikrai nelaimės, mes juos nugalėsime“.