Th.May kelionę į Vidurio Rytus temdo diplomatinis kivirčas su D.Trumpu

Po Artimuosius Rytus keliaujanti Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May ketvirtadienį prieš išskrisdama į Jordaniją Rijade susitiko su Saudo Arabijos lyderiais.
Theresa May Jordanijoje
Theresa May Jordanijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šią premjerės kelionę aptemdė nemalonus diplomatinis kivirčas su Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu, piktai sureagavusiu į Th.May kritiką dėl antimusulmoniškos propagandos.

D.Trumpas jau anksčiau buvo smarkiai supykdęs Jungtinės Karalystės valdžią savo tviterio žinutėmis apie terorizmą Jungtinėje Karalystėje, taip pat aštria kritika Londono merui musulmonui Sadiqui Khanui.

Trečiadienį jis sulaukė griežtos kritikos namuose ir užsienyje po to, kai tviteryje pasidalijo trimis antimusulmoniškais vaizdo įrašais. Juos anksčiau paskelbė vienos britų kraštutinių dešiniųjų grupės lyderio pavaduotoja, teista už nusikaltimą dėl neapykantos.

Sulaukęs Londono kritikos strėlių dėl pasidalijimo šiais vaizdo įrašais, D.Trumpas griežtai pareiškė Th.May, kad, užuot jį kritikavusi, premjerė turėtų sutelkti dėmesį į Jungtinės Karalystės gynimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Theresa May
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Theresa May

Visi Th.May susitikimai Saudo Arabijoje vyko už uždarų durų. Premjerė taip pat nekomentavo naujausio D.Trumpo pykčio proveržio.

Th.May susitiko ir su karaliumi Salmanu, ir su įtakingu sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu.

Oficiali Saudo Arabijos naujienų agentūra pranešė, kad susitikimų metu buvo aptarti dvišaliai santykiai ir naujausi įvykiai regione.

Premjerė anksčiau žadėjo per pokalbius Rijade išsakyti susirūpinimą dėl gilėjančios humanitarinės krizės Jemene. Saudo Arabijos vadovaujama karinė koalicija kol kas tik sušvelnino šaliai taikomą pagalbos blokadą.

Th.May biuras: „Ministrė pirmininkė leido aiškiai suprasti, kad turi būti atnaujintas komercinių prekių tiekimas, jei norime išvengti humanitarinės katastrofos.“

Th.May prašė Saudo Arabijos lyderių skubiai atšaukti Jemeno blokadą, kad „būtų išvengta humanitarinės katastrofos“, ketvirtadienį informavo premjerės biuras.

„Ministrė pirmininkė leido aiškiai suprasti, kad turi būti atnaujintas komercinių prekių tiekimas, jei norime išvengti humanitarinės katastrofos“, – nurodė biuras po trečiadienį vėlai vakare įvykusio Th.May susitikimo su karaliumi Salmanu ir sosto įpėdiniu.

Jungtinių Tautų pareigūnai yra įspėję, kad Jemene gali kilti „didžiausias per daugelį dešimtmečių badas“.

Th.May sakė perduosianti aiškią žinią Saudo Arabijos vadovybei, jog būtina visiškai atverti sukilėlių kontroliuojamą pagrindinį Chudaidos uostą.

„Man labai neramu dėl humanitarinės krizės Jemene, ypač dėl situacijos pastaruoju metu“, – sakė britų premjerė trečiadienį BBC.

„Dėl šios priežasties šįvakar perduosiu Saudo Arabijai aiškią žinią, kad mes norime, jog Chudaidos uostas būtų atidarytas humanitariniams ir komerciniams kroviniams

Saudo Arabija yra pagrindinė Jungtinės Karalystės prekybos partnerė Artimuosiuose Rytuose. Nuo 2015 metų kovo Londonas pardavė Rijadui ginklų už daugiau nei 3,3 mlrd. svarų (3,7 mlrd. eurų).

Būtent 2015 metų kovą Rijadas pradėjo intervenciją Jemene. Nuo tada karas nusinešė apie 8 600 gyvybių, dar apie 2 tūkst. žmonių mirė nuo choleros.

Jordanijoje britų premjerė susitiks derybų su karaliumi Abdullah II ir ministru pirmininku Hani Mulki.

Jordanija yra artima Jungtinės Karalystės sąjungininkė ir partnerė JAV vadovaujamoje koalicijoje, suburtoje kovai su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ Irake ir Sirijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų