„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Th.May: su ES lyderių pagalba „Brexit“ susitarimas gali būti priimtas

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May ketvirtadienį kreipdamasi į Europos Sąjungos lyderius sakė, kad ji gali užsitikrinti šalies parlamento pritarimą „Brexit“ susitarimui, jeigu jie suteiks tinkamų garantijų, kad dėl jo Jungtinė Karalystė neįstrigs neribotam laikui muitų sąjungoje.
Theresa May
Theresa May / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Konservatorių lyderė šią savaitę atidėjo antradienį parlamente turėjusį įvykti balsavimą dėl „Brexit“ susitarimo. Premjerė tai padarė pripažinusi, kad susitarimo nepalaiko labai daug įstatymų leidėjų, įskaitant nemažai jos pačios partijos narių. Dėl šio premjerės žingsnio konservatorių parlamentarai inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo partijos lydere.

Briuselyje vykstančiame viršūnių susitikime kreipdamasi į 27 Bendrijos šalių lyderius Th.May sakė, kad praėjusį mėnesį jų sudarytas susitarimas gali sulaukti britų parlamentaro pritarimo per sausį numatytą balsavimą.

„Mano parlamente esama daugumos, kuri nori išstoti su susitarimu“, – sakė premjerė.

„Taigi, esant tinkamoms garantijoms šis susitarimas gali būti patvirtintas. Iš tiesų tai yra vienintelis susitarimas, galintis sulaukti mano parlamento pritarimo“, – kalbėjo ji.

Anot Th.May, ji siekia „teisinių ir politinių garantijų“ dėl sutarties punktų, turinčių užtikrinti, kad siena su Airija liks atvira.

Dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop) Britanija gali neribotam laikui likti ES muitų sąjungoje, o tai visiškai nepriimtina Th.May partijos euroskeptiškajam sparnui ir premjerės politiniams sąjungininkams iš Šiaurės Airijos.

„Turime pakeisti nuomonę, kad apsidraudžiamoji priemonė gali tapti spąstais, iš kurių Jungtinės Karalystė negalės ištrūkti. Kol to nepadarėme, susitarimui, mūsų susitarimui, kyla grėsmė“, – sakė premjerė.

Vienas anonimiškai kalbėjęs pareigūnas sakė, kad Th.May ketvirtadienį siekė „politinio postūmio“, o detalų darbą dėl to, kokios galėtų būti garantijos, ateinančiomis savaitėmis atliks pareigūnai.

Vyriausybės vadovė įspėjo, kad Britanija gali „netyčia“ atsidurti situacijoje, kad jai reikės kovo 29 dieną palikti ES be susitarimo.

„Nė vienas iš mūsų nesuinteresuotas rizikuoti netyčia likti be susitarimo su visa netvarka, kurią tai sukeltų, ar leisti tam toliau taip tęstis“, – sakė Th.May.

ES lyderiai įspėjo, kad nesutiks persvarstyti susitarimo, tačiau neprieštarautų tam tikriems „paaiškinimams“.

Trečiadienį Th.May iškovojo pergalę. Tačiau net 117 torių parlamentarų – daugiau nei trečdalis – balsavo už tai, kad lyderei būtų pareikštas nepasitikėjimas – tai atspindi, su kokiu pasipriešinimu jai tenka susidurti partijoje dėl „Brexit“ susitarimo ir kaip vyriausybės vadovei bus sunku užsitikrinti pritarimą šiam dokumentui.

„Tikiuosi, per pastaruosius dvejus metus parodžiau, jog galite manimi pasikliauti, kad padarysiu tai, kas yra teisinga, nors ne visada lengva ir gali būti man sudėtinga politiškai“, – sakė ji Bendrijos lyderiams.

Po Th.May kreipimosi lyderiai nedalyvaujant britų premjerei vakarieniaudami aptarė „Brexit“ klausimus. Penktadienį Th.May vėl prisijungs prie likusių 27 ES lyderių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs