Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Th.May susitikimui su E.Macronu ruošiasi pažadėjusi papildomą finansavimą Kalė uostui

Jungtinės Karalystės (JK) ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį sveikins savo prancūzų kolegą Emmanuelį Macroną. Prieš šį aukšto lygio susitikimą britai pažadėjo skirti daugiau lėšų sienos saugumo užtikrinimui Kalė uoste.
Theresa May ir Emmanuelis Macronas
Theresa May ir Emmanuelis Macronas / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Pirmo oficialaus vizito kitoje Lamanšo pusėje vykstantis E. Macronas su ministre pirmininke Th.May susitiks Britanijos karo akademijoje Sandherste netoli Londono.

Likus vos kelioms valandoms iki jo vizito Jungtinės Karalystės vyriausybė patenkino E.Macrono prašymą ir pažadėjo papildomai skirti 44,5 mln. svarų (50 mln. eurų) saugumo priemonėms aplink Kalė uostamiestį stiprinti.

Pinigai skiriami tvoroms, saugumo kameroms ir susekimo technologijoms Prancūzijos šiaurėje esančiame Kalė mieste ir kitose vietose palei Lamanšo sąsiaurį, iš ten migrantai nuolat bando keltais ar traukiniais pasiekti Britanijos krantus.

Nors šios abi šalys glaudžiai bendradarbiauja daugelyje sričių, taip pat ir gynyboje ir žvalgyboje, tačiau įtampą santykiuose kėlė nesutarimai migrantų klausimais.

Britanija pagal abiejų šalių susitarimą dėl sienos, dabar svarstomą iš naujo ir ketinamą pasirašyti ketvirtadienį, jau sumokėjo daugiau kaip 100 mln. svarų (113 mln. eurų).

Atsakydama Prancūzija taip pat metė diplomatinę kortą ir pažadėjo Britanijai paskolinti garsųjį Bajė gobeleną.

Th.May trečiadienį „labai reikšmingu“ pavadino sprendimą laikinai į Londoną perkelti 941 metų senumo gobeleną, kuriame vaizduojamas normanų Anglijos užkariavimas 1066 metais.

Pasak premjerės biuro Dauningo gatvėje, šis viršūnių susitikimas suteiks galimybę „palaikyti mūsų bendrus planus ir ambicijas bei pademonstruoti mūsų glaudžius ryšius“.

Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos lyderiai susitikime taip pat sieks plėsti bendradarbiavimą kovos su terorizmu srityje, Londonui bandant stiprinti ryšius prieš kitų metų kovą numatomą išstojimą iš Europos Sąjungos 2019 metų kovą.

„Le Stitch-up!“

Sandherste vyksiančiame 35-ajame Britanijos ir Prancūzijos viršūnių susitikime daug dėmesio turėtų būti skirta opiam imigracijos klausimui.

Kalė vis dar stovyklauja šimtai žmonių, puoselėjančių viltį pasislėpti į Britaniją važiuojančiuose sunkvežimiuose.

Pasak Britanijos vyriausybės atstovo, prie papildomo finansavimo Th.May turėtų pridėti sutikimą priimti daugiau Kalė įstrigusių nepilnamečių pabėgėlių.

Britanija ir Prancūzija šiuo metu vadovaujasi prieš 15 metų sudaryta Le Tukė sutartimi. Pagal ją numatyta bendra Prancūzijos ir Šengeno zonai nepriklausančios Britanijos uostų kontrolė, siekiant atgrasinti į šią šalį plūstančius nelegalius migrantus.

Ketvirtadienio viršūnių sutikime bus pasirašyta nauja, 2003 metų susitarimą papildanti sutartis, sakė prancūzų pareigūnai.

Britų spauda kritiškai sureagavo į 44,5 mln. svarų skyrimą saugumo užtikrinimui Kalė. Dešinės pakraipos laikraštis „Daily Mail“ pavadino Bajė gobeleno skolinimą „saldikliu“, o susitarimą dėl Kalė – „Le Stitch up“ (Pakiša).

E.Macronas ketvirtadienį turėtų patvirtinti, kad Prancūzija iš esmės sutinka paskolinti senąjį beveik tūkstančio metų gobeleną.

Nors „Brexit“ klausimas dominuoja politinėse diskusijose Londone, jis nėra oficialiai įtrauktas į susitikimo darbotvarkę, tačiau gali iškilti aptariant kitus klausimus, sakė vienas britų pareigūnas.

Kova su džihadistais

Britų ministrė pirmininkė taip pat turėtų įsipareigoti nusiųsti į Malį Karališkųjų oro pajėgų (RAF) sraigtasparnių, kurie dalyvautų svarbioje Prancūzijos kovos su terorizmu operacijoje.

Trijų RAF sraigtasparnių „Chinook“ dislokavimas teiktų logistinę paramą prancūzų kariams, kovojantiems su džihadistais Afrikos Sachelio regione; ir tai yra dalis karinių ir kovos su terorizmu pastangų, kurias šiame regione deda Jungtinės Tautos, Europos Sąjunga ir Afrikos Sąjunga.

Britanijos vyriausybės atstovas: „Pastarojo meto teroristinės atakos visoje Europoje akcentuoja tarptautinio iššūkio, su kuriuo susiduriame užtikrindami savo piliečių saugumą, mastą.“

Tokia britų parama yra ypač svarbi Prancūzijai ir gali žymėti ilgalaikių įsipareigojimų regione pradžią.

„Pastarojo meto teroristinės atakos visoje Europoje akcentuoja tarptautinio iššūkio, su kuriuo susiduriame užtikrindami savo piliečių saugumą, mastą“, – sakė Britanijos vyriausybės atstovas.

Prancūzija mainais sutiko 2019 metais skirti karių britų vadovaujamai NATO kovos grupei Estijoje, kurioje pernai abu lyderiai drauge apsilankė.

Per viršūnių susitikimą E.Macronas ir Th.May aptars ir bendras pastangas kovoti su ekstremizmu internete, siekiant „užtikrinti, kad internetu teroristai ir nusikaltėliai negalėtų naudotis kaip saugia erdve “, nurodė atstovas.

Britanija taip pat turėtų skirti 50 mln. svarų (56,5 mln. eurų) papildomą pagalbą nuo epidemijų, gamtinių katastrofų ir konfliktų nukentėjusiems žmonėms Malyje, Nigeryje, Čade, Šiaurės Kamerūne, Burkina Fase ir Mauritanijoje.

Vyriausybė tikisi, kad šie pinigai padės aprūpinti 320 tūkst. žmonių maistu ir apsaugoti 255 tūkst. pabėgėlių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos