„Iki pat paskutinės minutės susitikime reikalai atrodė gana įprastai. Trumpas atvyko į susitikimą išoriškai pakankamai įtikinančiai atrodančia gera nuotaika“, – pastebėjo D.Frumas. Jo teigimu, JAV prezidentas netgi šmaikštavo, kaip perstatytų pasaulio lyderius priimantį Kvebeko miesto Kanadoje viešbutį, jei šis priklausytų jam.
„Jis patikino kitus valstybių vadovus, kad šie nekreiptų dėmesio į klaidingus pranešimus žiniasklaidoje: mes vis dar draugai ir sugebėsime susitarti“, – apie D.Trumpo nuotaiką rašoma „The Atlantic“.
JAV prezidentui didžiausią nepasitenkinimą kėlė kitų valstybių vadovų nuolat minima pagarba tarptautiniams susitarimams ir aiškioms taisyklėms. D.Trumpas manosi esąs išrinktas kaip taisyklių laužytojas, tad jam ši retorika atrodė nepatikima.
Tiesa, G-7 lyderių susitikimuose D.Trumpas stengėsi elgtis solidariai ir atrodė pritariantis bendrai nuotaikai, kad reikia ieškoti visoms pusėms naudingo sprendimo. Šeštadienio pavakarę Kvebeke atrodė, kad nepaisant nemenkos įtampos pasaulio demokratijų lyderiai išsaugojo konsensusą ir susitikimas praėjo neblogai.
Bendros nuotaikos nesugriovė net ir D.Trumpo šeštadienio spaudos konferencijoje pažerti akiplėšiški priekaištai „netikra žiniasklaida“ vadinamam CNN televizijos kanalui. D.Frumo teigimu, šalia pakylos stovėję diplomatai tiesiog šypsojosi ir gūžtelėję pečiais pridūrė: „Trumpas elgiasi kaip Trumpas.“
„Kaip Padėkos dieną, kai sunkiausiai sukalbami giminaičiai anksčiausiai palieka giminės namus, po Trumpo išvykimo visi atsikvėpė“, – rašė D.Frumas, pabrėždamas, kad tuo metu dar manyta, jog susitikimo baigtis gana pozityvi.
Bet tik įsėdęs į savo prezidentinį lėktuvą D.Trumpas smogė „Twitter“ erdvėje. Jis apkaltino Kanados premjerą Justiną Trudeau nesąžiningumu ir silpnumu, pareikšdamas, kad JAV nepasirašys bendro susitarimo, turėjusio vainikuoti šį renginį.
„Kas jį įsiutino? Ar jis pamatė tą nuotrauką, kurioje Angela Merkel palinkusi virš jo? Daugelis sako, kad Trumpas mąsto ne idėjomis, o vaizdais. Kas gali žinoti? Trumpas tikriausiai nežino ir pats“, – rašė politikos komentatorius.
Tai, kad D.Trumpą supykdė jo ambicijas užgaunanti nuotrauka, kurioje A.Merkel atrodo galingiau, patvirtina ir tolesnė įvykių eiga. Jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas tuojau išplatino kitą nuotrauką, kurioje jau D.Trumpas kitokioje perspektyvoje.
„Dar vienas G-7 susitikimas, kuriame kitos valstybės tikėjosi, kad Amerika ir vėl bus jų bankas. Prezidentas šiandien pasakė aiškiai. Tai nepasikartos“, – paskelbė J.Boltonas. Šią žinią tuojau pat pasigavo D.Trumpą aklai palaikanti amerikiečių dalis socialiniuose tinkluose ir jam nuolanki žiniasklaida.
„Sąjungininkai bandė palaužti mūsų stiprios valios prezidentą, bet jis atsilaikė“, – toks naratyvas pradėtas skleisti protrumpiškoje erdvėje.
D.Trumpas turi teisę keisti prekybos tarifus tik dėl Johno Kennedy laikus menančio sprendimo, kad prezidentas gali turėti tokią teisę, jei klausimas liečia nacionalinio saugumo reikalus. Plieno ir aliuminio tarifų pakėlimas Vokietijai, Meksikai ir Jungtinei Karalystei yra atsakas į Kanados sugriežtintas taisykles. Bet Kanados pieno importo klausimas tikrai nėra nacionalinio saugumo lygio reikalas. D.Trumpas tai supranta, bet jam reikalinga priedanga.
Prekybos karą su sąjungininkais pradėjęs JAV lyderis tuo pat metu daro nuolaidas Kinijos technologijų milžinei „ZTE“. 27 Senato nariai pasirašė jo sprendimą dėl nuolaidų Kinijai smerkiantį laišką. Prezidento nepuolė ginti net jį garbinanti „Fox News“. Tuo metu Kinijos valstybinė kompanija čia pat investavo 500 milijonų JAV dolerių į D.Trumpo vardu plečiamą verslą Indonezijoje.
Sulaukęs kritikos, nuo kurios išsisukti itin sunku, D.Trumpas griebėsi paprasčiausio: pradėjo pliekti JAV sąjungininkus. Demokratiškos valstybės negali jam suteikti tiek asmeninės naudos, kiek autoritariniai režimai. Jie negali sustiprinti Ivankos Trump prekinio ženklo. Jų diplomatai neužsisakinėja viso D.Trumpo viešbučio Vašingtone.
D.Trumpo ataka prieš Kanadą neatėmė iš jo jokių draugų Kanadoje. Kanadoje jis tokių tiesiog nebeturi. Tai prisidės prie ministro pirmininko J.Trudeau populiarumo. Bet tuo pačiu metu tai naikina JAV lyderystę ir pasitikėjimą galingiausia pasaulio valstybe jos sąjungininkių gretose.
„Jis bando ribas tuose santykiuose, kurių nereikia niekaip bandyti“, – skundėsi vienas JAV diplomatas.
Tuo metu D.Trumpas išvyko į Singapūrą ir ten žymiai maloniau bendraus su Šiaurės Korėjos diktatoriumi Kim Jong Unu nei su Vakarų pasaulio lyderiais.
„Jis įžeidinėja tradicinius sąjungininkus ir draugus. Nusilenkia diktatoriams, potencialiems savo kampanijos ir verslo investuotojams“, – pastebėjo D.Frumas.
„Chuliganiškas elgesys G-7 gretose buvo šio savaitgalio istorija, nuolaidžiavimas Šiaurės Korėjai ir Kinijai bus kitos savaitės veikla“, – prognozavo politikos analitikas.