„The Economist“: Donaldo Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose – grėsmė pasauliui

Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose perspektyva yra didelė grėsmė, destabilizuojanti pasaulio ekonomiką ne mažiau negu džihadistų judėjimai, paskelbė britų žurnalo „The Economist“ analitinis padalinys „Economist Intelligence Unit“ (EIU).
Donaldas Trumpas dėl kažko pergyvena
Donaldas Trumpas dėl kažko pergyvena / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Savo naujausioje pasaulinių grėsmių studijoje EIU, kurioje pavojai pasaulio ekonomikai vertinami pagal 1–25 balų skalę, dabartinio respublikonų kampanijos favorito pergalės tikėtini padariniai buvo įvertinti 12 balų, o didžiausia mūsų laikų grėsmė, Kinijos ekonomikos „kietasis nusileidimas“ – 20 balų.

Argumentuodama savo vertinimą, EIU atkreipė dėmesį į amerikiečio verslo magnato priešiškumą Kinijai, taip pat į jo komentarus apie islamistų ekstremizmą. Analitikai pažymėjo, kad D.Trumpo pasiūlymas uždrausti musulmonams atvykti į Jungtines Valstijas gali tapti „potencialiu verbavimo įrankiu džihadistų grupuotėms“.

EIU taip pat nurodė, kad per D.Trumpo kadenciją galėtų kilti prekybos karas, ir pabrėžė, kad jo politika „yra linkusi būti nuolat keičiama“.

„Jis buvo itin priešiškas laisvajai prekybai, ypač NAFTA (Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutarčiai), ir ne kartą įvardijo Kiniją „valiutos manipuliuotoja“, sakoma EIU studijoje.

„Jis taip pat laikėsi kraštutinės dešiniosios pozicijos Artimųjų Rytų ir džihadistų terorizmo atžvilgiu – be kita ko, pasisakydamas už teroristų šeimos narių žudymą ir antžeminį įsiveržimą į Siriją, kad būtų nušluota IS („Islamo valstybė“) ir (būtų perimta jos nafta)“, – rašoma dokumente.

Tuo tarpu potencialaus ginkluoto konflikto Pietų Kinijos jūroje grėsmę EIU įvertino tik aštuoniais balais, kaip ir galimą Britanijos pasitraukimą ir Europos Sąjungos. Kita vertus, besivystanti rinkų skolų krizė buvo įvertinta 16 balų.

Analitikai pažymėjo, kad D.Trumpo pergalė bent jau sužlugdytų Ramiojo vandenyno partnerystę, kurios sutartį vasarį pasirašė JAV ir 11 kitų Amerikos bei Azijos valstybių.

„Jo priešiškas požiūris į laisvąją prekybą ir ypač nusigręžimas nuo Meksikos bei Kinijos galėtų sparčiai eskaluotis į prekybos karą“, – konstatuoja EIU.

Vis dėlto ši grupė sako nesitikinti, kad D.Trumpui pavyktų per rinkimus įveikti jo labiausiai tikėtiną varžovę demokratę – Hillary Clinton. EIU taip pat nurodė, kad JAV Kongresas tikriausiai blokuotų kai kuriuos radikalesnius šio milijardieriaus pasiūlymus, jeigu jis vis dėlto laimėtų lapkričio 8-ąją.

Vienodai su tikėtinu D.Trumpo prezidentavimu (12 balų) buvo įvertinta „Islamo valstybės“ keliama grėsmė, kuri, anot EIU, gali sustabdyti penkerius metus trukusį JAV ir Europos akcijų rinkų atsigavimą, jeigu teroristų atakos būtų eskaluojamos.

Tuo tarpu euro zonos subyrėjimo po potencialaus Graikijos pasitraukimo iš to bloko grėsmė buvo įvertinta 15 balų. Naujo šaltojo karo perspektyva, sustiprinta Rusijos intervencijų Ukrainoje ir Sirijoje, vertinama 16 balų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų