2023 metų birželio 2 dienos duomenimis, pradelstas patikrinimas „gynybos gaminių už daugiau kaip 1,005 mlrd. dolerių (915 mln. eurų)", teigiama generalinio inspektoriaus biuro pareiškime, kuriame kalbama apie sustiprintą galutinio naudojimo stebėseną.
„Nustatyti, ar tokia pagalba buvo panaudota netinkamai, buvo už mūsų vertinimo ir kompetencijos ribų“, – teigiama ataskaitoje.
Šį trūkumą galima paaiškinti tokiais veiksniais, kaip „ribotas JAV personalo skaičius logistikos centruose šalyje partnerėje ir Ukrainoje“ ir stebėjimo personalo judėjimo šalyje apribojimai, sakoma pareiškime.
Pasak generalinio inspektoriaus biuro pareigūno, atlikdami patikrinimą, pareigūnai apžiūri objektą, užrašo arba nuskaito jo brūkšninį kodą ir atnaujina šią informaciją duomenų bazėje.
Tačiau ataskaitoje įvardinta, kad JAV pareigūnai ir diplomatai Vašingtone ir Europoje nesugebėjo greitai ar visiškai atsiskaityti už beveik 40 000 ginklų, kurie pagal įstatymus turėjo būti atidžiai stebimi, nes dėl savo technologijų ir palyginti nedidelio dydžio yra patrauklus grobis ginklų kontrabandininkams.
Didelis procentas ginklų, kurie dingsta arba dėl kitų priežasčių nėra iš karto įtraukiami į vyriausybines duomenų bazes, „gali padidinti vagysčių ar diversijų riziką“. Ataskaitoje apžvelgtų ginklų skaičius sudaro tik nedidelę dalį maždaug 50 mlrd. dolerių vertės karinės įrangos, kurią Jungtinės Valstijos nuo 2014 m. išsiuntė Ukrainai.
Ataskaitoje nenurodoma, kiek iš 39 139 karinės įrangos vienetų, perduotų Ukrainai prieš konfliktą ir po jo, buvo laikoma „prarasta“
Pentagono atstovas spaudai generolas majoras Patas Ryderis ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad nebuvo jokių požymių, jog Vašingtono suteikta pagalba būtų naudojama ne pagal paskirtį.
„Nėra jokių patikimų įrodymų, kad iš Ukrainos būtų neteisėtai gabenama JAV suteikta pažangi įprastinė ginkluotė“, – sakė jis.
Nuo 2022 metų vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Vašingtonas vadovauja tarptautinei paramai Ukrainai, subūrė šalį remiančią koaliciją ir koordinavo dešimčių milijardų dolerių paramą, kuri padėjo ukrainiečių pajėgoms nustumti Maskvos pasiųstus karius.
Nuo praėjusių metų birželio mėnesio Jungtinės Valstijos suteikė Ukrainai daugiau kaip 10 000 prieštankinių raketų „Javelin“, 2 500 raketų žemė-oras „Stinger“, apie 750 bepiločių lėktuvų „Kamikaze Switchblade“, 430 vidutinio nuotolio raketų „oras-oras“ ir 23 000 vienetų naktinio matymo prietaisų.
Tikėtina, kad ši išvada suteiks peno respublikonų politikams, kurie priešinasi papildomos pagalbos Ukrainai teikimui.