Donaldo Trumpo sugrįžimas į JAV prezidento postą gali turėti didelės įtakos karo eigai. D.Trumpas skelbia ketinantis greitai užbaigti konfliktą, grasindamas nutraukti karinę pagalbą Ukrainai ir skatindamas derybas su Rusija. Tačiau jis dar nepateikė aiškios strategijos, kaip pasiekti susitarimą.
Tuo pat metu Amerikos prioritetai gali pasikeisti ir ji gali persiorientuoti į Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną, siekdama sulaikyti Kiniją. Tai verčia Europos šalis suvokti, kad Ukrainos saugumas pirmiausia tampa jų užduotimi.
Galimi pokario Ukrainos saugumo scenarijai
1. Ukrainos narystė NATO
Tai tebėra pagrindinis Kyjivo tikslas, tačiau Aljanso narėms bus sunku pasiekti konsensusą. Šiuo metu septynios NATO šalys, įskaitant Jungtines Valstijas, prieštarauja Ukrainos narystei arba siūlo ją atidėti.
2. Saugumo garantų koalicija
Alternatyva galėtų būti valstybių, norinčių garantuoti Ukrainos saugumą, koalicija. Tačiau Kyjivas reikalaus, kad tokiuose susitarimuose dalyvautų JAV, o tai mažai tikėtina pagal D.Trumpo politiką.
3. Ginkluotas neutralumas
Šis variantas apima Rusijos įsipareigojimą nepulti Ukrainos, o Ukrainos savo ruožtu atsisakymą prisijungti prie NATO ir dislokuoti užsienio karius. Nors tai gali būti realiausias kompromisas, dėl jo Ukraina taptų labiau pažeidžiama. Ukraina turėtų reikalauti išlaikyti stiprią kariuomenę ir teisę įsigyti reikalingų ginklų.
4. Europos lyderystė
Kai kurios Europos šalys svarsto galimybę dislokuoti savo karius pokario Ukrainoje. Prancūzija ir Lenkija jau aptarė šį klausimą, tačiau iki konkrečių sprendimų dar nepriėjo.
„Po daugiau kaip 1 000 dienų trukusio karo, nusinešusio tūkstančius gyvybių ir sunaikinusio didelę Ukrainos dalį, pabaiga gali būti arti. Tačiau ilgalaikei taikai svarbu tai, kas vyks karui pasibaigus, o ne įšaldymas, kurio Rusijai užteks tik persigrupuoti ir pakeisti pozicijas“, – apibendrino profesorius.