„The Washington Post“: JAV žvalgyba nesugebėjo atsekti koronaviruso kilmės

Amerikos leidinys „The Washington Post“ teigia, kad naujoje šalies prezidentui Joe Bidenui pateiktoje ataskaitoje dėl COVID-19 kilmės, nepakanka duomenų, galinčių įrodyti, ar virusas yra natūralios kilmės, ar buvo sukurtas.
Testavimas
Testavimas / AP/„Scanpix“ nuotr.

Straipsnyje, kuriame cituojami du neįvardinti šaltiniai Amerikos federalinėje valdžioje, teigiama, kad žvalgybai nepavyko nustatyti koronaviruso kilmės iš dalies ir dėl to, jog Kinija nesuteikė jiems visų reikalingų duomenų.

„Tyrimas buvo nuodugnus, tačiau jei Kinija nesuteikia prieigos prie tam tikrų duomenų, niekada iki galo nesužinosime, kas įvyko“, - cituojamas vienas leidinio šaltinių.

Teigiama, kad artimiausiu metu žvalgybos ataskaitos išslaptinta versija bus pateikta visuomenei. Tačiau jau dabar perspėjama, kad joje tikslas atsakymo apie COVID-19 kilmę nerasime.

Manoma, kad atskaitos išvada bus panaši į tą, kurią jau anksčiau atlikęs tyrimą padarė amerikiečių virusologas Jesse Bloomas, nagrinėjęs genetinių sekų duomenis.

Jau dabar perspėjama, kad joje tikslas atsakymo apie COVID-19 kilmę nerasime.

J.Bloomas taip pat teigė, kad nėra pakankamai duomenų tiksliai nustatyti koronaviruso kilmę kaip ir atmesti kurią nors iš jos versijų.

„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas
„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas

JAV prezidentas Joe Bidenas žvalgybai ištirti koronaviruso kilmę nurodė šių metų gegužę ir suteikė tam 90 dienų. Tą kartą Amerikos lyderis teigė, kad žvalgybos tarnybos tiria kelias COVID-19 kilmės versijas. Dvi iš jų esą numato, kad koronavirusą žmogui perdavė gyvūnai. Trečioji – numatanti, kad virusas pasklido iš laboratorijos Kinijos Uhano mieste – vertinama kaip mažiau tikėtina.

Ragino pasidalinti duomenimis

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prieš beveik dvi savaites dar kartą paragino Kiniją pateikti pirminius duomenis apie pirmuosius koronaviruso atvejus šalyje.

Ši informacija „labai svarbi“, toliau tiriant pandemijos kilmę, tą kartą teigė PSO. Tai esą svarbu ir tikrinant teoriją dėl incidento laboratorijoje. Jau netrukus po pandemijos pradžios spėliota, kad virusas į aplinką galėjo patekti iš vieno instituto Uhane.

Virusologijos institute, kuriame tyrinėtas koronavirusas, esą galėjo įvykti incidentas. Kinijos vyriausybė tai kategoriškai neigia. Kad būtų paspartintas tyrimas dėl koronaviruso kilmės, visos šalys raginamos leisti bendrai naudotis pirminiais duomenimis ir pakartotinai ištirti mėginius, pabrėžė PSO.

Tarptautinių ekspertų komanda PSO pavedimu tik šių metų sausį galėjo apsilankyti Uhane – praėjus daugiai nei metams nuo viruso pasireiškimo. Atitinkama ataskaita paskelbta kovo gale, tačiau ji aiškių rezultatų nepateikė.

Laboratorijos teoriją PSO ekspertai tada vadino „labai mažai tikėtina“. Tačiau jau netrukus imta abejoti ataskaita. Daugelis valstybių pareiškė savo susirūpinimą, kad tarptautiniams ekspertams per tyrimą Kinijoje nebuvo leista susipažinti su duomenimis.

PSO liepą pareiškė, kad antrajame tyrimų dėl koronaviruso kilmės etape nori patikrinti ir laboratorijas Kinijoje. Vyriausybė Pekine su tuo nesutinka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų