Vokietija ir Prancūzija spaudė Ukrainą skelbti paliaubas ir pradėti kalbas tarp teroristų, Rusijos ir Ukrainos, tačiau jose nebūtų Vakarų atstovų.
Už tai pasisako ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, nes jis tikisi sukurti dar viena „įšaldytą konfliktą“, kuriais Maskva vis naudojasi siekdama destabilizuoti padėtį kaimyninėse šalyse.
Jo siūlomomis paliaubomis Rusija išlaikytų milžinišką įtaką svarbiuose šalies rytiniuose miestuose Donecke ir Luhanske, o P.Porošenko praktiškai nebegalėtų stabilizuoti padėties savo šalyje.
Ukrainos vadovas sutiktų kalbėtis su teroristais, tačiau teisingai pabrėžė, kad paliaubos priklauso nuo to, ar Rusija nutrauks ginklų tiekimą į Rytų Ukrainą
P.Porošenka atsisakydamas sutikti su tokiomis sąlygomis ir nuspręsdamas toliau tęsti karinius veiksmus atkovojo daugiau nei pusę teritorijų, kurias buvo užėmę prorusiškos jėgos – įskaitant ir svarbų miestą Slovjanską.
Ukrainos pajėgos dabar supa teroristus Donecke. Ukrainos vadovas sutiktų kalbėtis su teroristais, tačiau teisingai pabrėžė, kad paliaubos priklauso nuo to, ar Rusija nutrauks ginklų tiekimą į Rytų Ukrainą.
Laikas parodys, ar Ukrainos pajėgos galės susidoroti su teroristais ir tuo pačiu laikytis pažado išvengti civilių žūčių, ar V.Putinas dar labiau padidins karinę paramą savo sekėjams.
Rusijos prezidentas, NATO generalinio sekretoriaus žodžiais, žaidžia dvigubą žaidimą – siūlo netikrus kompromisus Vakarams, bet tuo pat metu tęsia savo kampaniją siekiant sugriauti Ukrainą.
V.Putinas savo rankose turi ir ekonomines, ir karines kortas. Jis sustabdė rusiškų dujų tiekimą Ukrainai ir paragino įvesti žlugdančius prekybos apribojimus. Jis turi kantrybės ir daug laiko. Dabar jis populiarus namuose, o Rusijos birža – pakilime.
Jeigu V.Putinas ir buvo nustebintas P.Porošenkos tvirtumu, tai Europos Sąjungos ir JAV bejėgiškumas Rusijos vadą tik skatina. Birželio pabaigoje sąjungininkai pažadėjo dar griežtesnes sankcijas Rusijai, jeigu Maskva nedelsiant nenutrauks savo paramos teroristams. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry birželio 26 dieną pareiškė, kad Rusija per kelias valandas turi nuginkluoti savo pakalikus.
JAV turi galios paskelbti gniuždančias sankcijas Rusijai viena pati, ypač per bankinę sistemą. Jeigu Ukrainos valdžia gali veikti be Prancūzijos ir Vokietijos pritarimo, tai taip gali daryti ir JAV
Praėjus dviems savaitėms nuo grasinimų šie pažadai dėl sankcijų taip ir liko neįgyvendinti, nors Vakarai ir pripažįsta, kad V.Putinas nevykdo įsipareigojimų.
Vietoj to Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ragina P.Porošenką skelbti paliaubas ir nebeatsiminėti rytinių šalies teritorijų bei „jausti saiką“.
Senatoriai iš abiejų JAV partijų vis garsiau reiškia nepasitenkinimą prezidento Baracko Obamos pasyvumu.
„Ko jūs laukiate?“, – klausė Robertas Menendezas per Užsienio reikalų komiteto susitikimą trečiadienį. Administracijos atstovai spėja, kad žadėtos sankcijos gali būti paskelbtos netrukus – galbūt po ES susitikimo kitą savaitę. Tačiau Baltieji Rūmai, panašu, nesiryš imtis patys vieni veiksmų, jeigu ES pabūgtų.
JAV valdžia neklysta norėdama išvien su europiečiais bausti Rusiją. Tačiau JAV turi galios paskelbti gniuždančias sankcijas Rusijai viena pati, ypač per bankinę sistemą. Jeigu Ukrainos valdžia gali veikti be Prancūzijos ir Vokietijos pritarimo, tai taip gali daryti ir JAV.