2018 09 05 /16:27

Theresa May: už išpuolį Solsberyje panaudojant „Novičiok“ atsakinga Rusijos karinė žvalgyba

Jungtinė Karalystė trečiadienį pareiškė kaltinimus dviem rusams už pasikėsinimą nervus paralyžiuojančia medžiaga nužudyti buvusį dvigubą Rusijos agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą. Premjerė Theresa May netrukus paskelbė, kad šie rusai – Rusijos karinės žvalgybos agentai. Tiesa, Maskva iškart paskelbė nieko nežinantys apie įtariamuosius.
Aleksandras Miškinas ir Anatolijus Čepiga
Aleksandras Petrovas ir Ruslanas Boširovas / Solsberio policijos nuotr.

Jungtinės Karalystės kovos su terorizmu policijos tyrėjai trečiadienį paskelbė surinkę pakankamai įrodymų, kad galėtų pareikšti kaltinimus Rusijos piliečiams Aleksandrui Petrovui ir Ruslanui Boširovui.

Jie bus apkaltinti sąmokslu nužudyti S.Skripalį, pasikėsinimu nužudyti S.Skripalį, jo dukrą Juliją ir britų policininką, padėti nukentėjusiems Skripaliams atskubėjusį Nicką Bailey.

„Facebook“ nuotr./Julija ir Sergejus Skripaliai
„Facebook“ nuotr./Julija ir Sergejus Skripaliai

Be to, A.Petrovas ir R.Boširovas kaltinami pažeidę Cheminių ginklų įstatymą, nes turėjo ir panaudojo nervus paralyžiuojančias dujas „Novičiok“.

Įtariamųjų nesitiki surasti

Jungtinės Karalystės policija, tiesa, paskelbė, kad nesikreips į Rusiją dėl dviejų įtariamųjų ekstradicijos, nes išduoti savo piliečius draudžia Rusijos Federacijos konstitucija.

Vis dėlto britų policija išsirūpino Europos arešto orderį. Tai reiškia, kad šie rusai, atvykę į bet kurią šalį, kur galioja toks orderis, turėtų būti suimti ir perduoti Jungtinei Karalystei.

Policija nežino, ar šių vyrų vardai ir pavardės – būtent tokios. Vis dėlto manoma, kad į Jungtinę Karalystę su misija nunuodyti S.Skripalį jie atvyko su A.Petrovo ir R.Boširovo pasais.

Pareigūnai kreipėsi į potencialius liudininkus, kurie galėtų patvirtinti tikrąją dviejų įtariamųjų iš Rusijos tapatybę.

Policijos komisaro pavaduotojas Neilas Basu teigė, jog yra „labai, labai menkai tikėtina“, kad policijai pavyks sulaikyti kaltinamuosius artimiausioje ateityje.

Policija paskelbė, kad tyrimo būta itin sudėtingo ir daugiasluoksnio. Pranešime už pagalbą ir paramą dėkojama tiek britų žvalgybos tarnyboms, tiek vyriausybei.

Tyrimas, prie kurio esą prisidėjo per 250 detektyvų, užtruko šešis mėnesius. Skelbiama, kad pareigūnai dabar yra tikri, jog bandymas nunuodyti Skripalius ir vėlesnis Dawn Sturgess bei Charlie Rowley apnuodijimas susiję.

„Facebook“ nuotr./Charlie Rowley ir Dawn Sturgess
„Facebook“ nuotr./Charlie Rowley ir Dawn Sturgess

D.Sturgess, į kurios organizmą pateko neatsargiai įtariamųjų numesta medžiaga „Novičiok“, mirė, o Ch.Rowley, kaip ir Skripaliai bei N.Bailey, išgyveno.

Policijos manymu, nervus paralyžiuojančios medžiagos į Angliją buvo įvežta suklastotame „Nina Ricci“ kvepalų buteliuke ir ja buvo užtepta ant S.Skripalio namų durų.

Ch.Rowley surado tą buteliuką ir įteikė jį savo partnerei D.Sturgess. Paveikti cheminės medžiagos, jiedu buvo paguldyti į ligoninę, o D.Sturgess liepą mirė.

Ch.Rowley po apsinuodijimo atsigavo, tačiau praėjusį mėnesį vėl buvo paguldytas į ligoninę dėl regos sutrikimų.

Policija vis dar bando išsiaiškinti, kur tas kvepalų buteliukas buvo nuo kovo, kai buvo apnuodyti Skripaliai, iki birželio 27-osios, kai jį rado Ch.Rowley.

N.Basu sakė, kad policija dar nėra pasirengusi pareikšti kaltinimų dėl Ch.Rowley ir D.Sturgess apnuodijimo.

Policijos atstovas negalėjo pasakyti, ar pareigūnai mano, kad kaltinamieji dirbo Rusijos saugumo tarnyboms, tačiau pareiškė, kad „tai buvo sudėtinga ataka“ iš užsienio.

Th.May: tai – GRU agentų darbas

Trečiadienio popietę būtent apie šį tyrimą Bendruomenių rūmuose kalbėjo Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May.

Th.May iš tribūnos pareiškė, kad jos vyriausybė buvo teisi, kai kovą dėl pasikėsinimo į Skripalius apkaltino Rusijos vyriausybę. Premjerė taip pat teigė, kad abu rusai yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pareigūnai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

Kaip kalbėjo Th.May, operacijai Solsberyje privalėjo pritarti ne tik GRU, bet ir visos Rusijos vadovybė.

„Šiandienos naujiena parodo konkrečią GRU grėsmę. GRU veiksmai kelia pavojų visiems mūsų sąjungininkams ir visiems mūsų piliečiams. Jungtinė Karalystė neturi nieko prieš Rusijos žmones, bet tokiems barbariškiems veiksmams kaip Solsberyje vietos nėra“, – tvirtino Th.May.

„Remdamasi žvalgybos medžiaga vyriausybė padarė išvadą, kad policijos įvardyti abu asmenys yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos, taip pat žinomos kaip GRU, karininkai“, – kalbėjo Th.May.

„Taigi, tai aiškiai nėra atsitiktinė operacija. Ji taip pat buvo beveik neabejotinai patvirtinta ne vien GRU, bet ir aukščiausiu Rusijos valstybės lygiu“, – pridūrė ji.

Pasak policijos, A.Petrovas ir R.Boširovas, kuriems yra apie 40 metų, atskrido iš Maskvos į Londoną su rusiškais pasais dviem dienomis anksčiau nei buvo apnuodyti Skripaliai.

Policijos teigimu, įtariamieji misiją vykdė taip:

  • Kovo 2-ąją, penktadienį, apie 15 valandą Londono laiku, įtariamieji iš Maskvos aviakompanijos „Aeroflot“ reisu atskrido į Londono Gatviko oro uostą. Iš ten jie traukiniu nukeliavo į Viktorijos traukinių stotį, kur atvyko 17.40 val.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Aeroflot“ lėktuvas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Aeroflot“ lėktuvas
  • Rusai tuomet Londono visuomeniniu transportu nuvyko į Waterloo stotį ir ten buvo 18-19 val. Galiausiai jie apsistojo viešbutyje „City Stay Hotel“ Rytų Londone.
  • Kovo 3 dieną, šeštadienį, įtariamieji metro grįžo į Waterloo stotį, kur atvyko 11.45 val. Čia jie įlipo į traukinį, kuriuo per nepilnas tris valandas nukeliavo į Solsberio miestą.
  • Solsberyje, kur vėliau ir buvo apnuodyti Skripaliai, A.Petrovas ir R.Boširovas praleido kiek daugiau nei pusantros valandos, o į viešbutį Rytų Londone grįžo šeštadienio vakarą, apie 20 val.
  • Policijos teigimu, pirmoji išvyka į Solsberį buvo savotiška žvalgyba. Sekmadienį, kovo 4-ąją, rusai vos atsikėlę vėl iškeliavo į Solsberį.
  • Stebėjimo kameros užfiksavo abu įtariamuosius prie S.Skripalio namo. Manoma, kad jie paliko medžiagą „Novičiok“ ant pastato paradinių durų spynos.
  • Iš Solsberio tą sekmadienį, apie 16.45 val., įtariamieji grįžo į Waterloo stotį, o 18.30 val. įsėdo į metro traukinį, juos nuvežusį į Londono Hitrou oro uostą.
  • 22.30 val. jie išskrido į Maskvą. Kad rusai vėliau būtų grįžę į Jungtinę Karalystę, įrodymų nėra. Tą pačią dieną prieš kelias valandas Skripaliai buvo rasti susmukę ant suoliuko Solsberyje.

Sergejus ir Julija Skripaliai buvo rasti be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centro Anglijos pietiniame Solsberio mieste kovo 4 dieną.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vietos Solsberyje, kur lankėsi Skripaliai, buvo atitvertos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vietos Solsberyje, kur lankėsi Skripaliai, buvo atitvertos

Nustatyta, kad jie buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, Šaltojo karo metais sukurta Sovietų Sąjungoje.

Skripalių gyvybė kelias savaites kabėjo ant plauko, tačiau galiausiai jie atsigavo ir buvo išrašyti iš ligoninės.

Maskva kaltinimus neigia

Britų pareigūnai dėl Skripalių apnuodijimo kaltino Rusijos vyriausybę, ir iš šalies išsiuntė dešimtis rusų diplomatų. Tačiau Maskva šiuos kaltinimus įnirtingai neigia.

„Mes dar kartą raginame Britaniją pereiti nuo viešų kaltinimų ir manipuliavimo informacija prie praktinio bendradarbiavimo per teisėsaugos agentūras“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova, kurią cituoja Rusijos naujienų agentūros.

„Žiniasklaidos paskelbti įtariamųjų vardai, kaip ir jų nuotraukos, mums nieko nereiškia“, – pridūrė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų