Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Tibeto išeivijos lyderiai renkasi tartis dėl savo tėvynės ateities

Tibeto išeivijos lyderiai sekmadienį susirinko Indijoje dalyvauti savaitę truksiančiose derybose, kurių metu gali būti apsispręsta iš esmės pakeisti kelis dešimtmečius trunkančios kovos dėl Tibeto laisvės pobūdį.
Dalai Lama
Dalai Lama / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šį susitikimą sušaukė Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama, kuris neseniai pripažino, kad jo pastangos užtikrinti didesnę regiono autonomiją taikių derybų su Kinija keliu buvo nesėkmingos.

Jis paragino lapkričio 17-22 dienomis vyksiančiame forume apsvarstyti visus dabartinių santykių su Kinija aspektus, o šis pareiškimas tikriausiai įkvėps už visišką regiono nepriklausomybę pasisakančius tibetiečius.

Susitikime bus išklausyta „tibetiečių tikrųjų nuomonių ir požiūrių, kurie bus išsakyti laisvose ir atvirose diskusijose“, Dalai Lama sakė delegatams renkantis Indijos šiaurėje esančiame Dharamasalos mieste, kuriame reziduoja Tibeto vyriausybė tremtyje.

1959 metais po nesėkmingo sukilimo prieš Kinijos valdžią iš tėvynės priverstas pasitraukti Nobelio taikos premijos laureatas pastaruosius du dešimtmečius kovojo už Tibeto „plačią autonomiją“ Kinijos sudėtyje.

Tačiau daugelis Tibeto išeivių mano, kad Dalai Lamos pozicija ir faktinis susitaikymas su Kinijos suverenitetu turėtų būti pakeistas griežtesnėmis nuostatomis – visiškos nepriklausomybės siekiu.

Pastaruoju Dalai Lama vis dažniau pareikšdavo esantis nusivylęs dėl dabartinės padėties, tačiau sakė nesiliausiantis mėginti išsiderėti nuolaidų iš Pekino.

Šį mėnesį jis pripažino, jog nepasiteisino jo propaguotas „vidurio kelio“ principas – prašyti suteikti Tibetui autonomiją, o ne nepriklausomybę.

Pirmadienį prasidėsiančios derybos neturės sprendžiamosios galios, o bet kokioms jose priimtoms rekomendacijoms turės pritarti tremtyje veikiantis Tibeto parlamentas. Tačiau šis forumas įvyks Tibeto išlaisvinimo judėjimui svarbiu laikotarpiu, galinčiu nulemti tolimesnę jo ateitį.

Tibeto parlamento tremtyje pirmininkas T.T.Karma Chophelis sakė, jog Dalai Lamos amžius yra viena iš priežasčių, skatinančių iš naujo įvertinti judėjimo politiką.

„Jo Šventenybė sensta, ir mes neneigiame, jog dėl to padėtis tampa skubiai svarstytina, - naujienų agentūrai sakė T.T.K.Chophelis. – Jo derybos su Kinija atsidūrė aklavietėje, o jaunimas vis labiau nerimsta.“

Kinijos vyriausybės atstovas pasmerkė Dharamsaloje įvyksiančias derybas ir pareiškė, jog „jų separatistiniai ketinimai niekur nenuves“.

Pats Dalai Lama forume nedalyvaus, kad diskusijos vyktų nepriklausomai nuo jo paties požiūrio, sakė tibetiečių pareigūnai.

Tremtyje veikiančios Tibeto vyriausybės premjeras Samdhongas Rinpoche, kuris susitikime dalyvaus, sakė visiškos nepriklausomybės siekis bus „labai atviras diskusijoms“.

„Mes atliksime klausytojų vaidmenį“, – pridūrė jis.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos