Karalius, kuris garsėjo karinių uniformų pomėgiu ir kelionėmis po pasaulį, savo trumpo, šešerius metus trukusio viešpatavimo metu buvo laikomas ekscentrišku monarchu, bet, tuo pačiu, – ir vizionieriumi. Savo karalystėje, kurioje gyvena 100 tūkst. žmonių, jis sudarė sąlygas demokratijai.
Monarchas, kuris mirė būdamas 63 metų, buvo pašarvotas karste savo rūmų sosto salėje, kur žmonės budėjo visą naktį. Antradienio vidurdienį (2 val. Lietuvos laiku) jo palaikai buvo užkelti ant didelių medinių neštuvų, kuriuos 300 m iki karališkosios kapavietės nešė šimtai vyrų juodais drabužiais ir tradiciniais žolių sijonais.
Vienas vyriausybės pareigūnas sakė, kad neštuvai svėrė penkias tonas, nes buvo sutvirtinti plienu. Nešėjai juos nešė pasikeisdami.
Jaunesnysis monarcho brolis karalius Tupou VI, kuris perims vadovavimą šiai valstybei, ir jo žmona karalienė Nanasipau'u ėjo iš paskos drauge su kitais karališkosios šeimos nariais.
Pradėjus mušti Laisvosios Veslio bažnyčios varpams, buvo paleista 21 šūvio salvė. Procesijai judant grojo karinis orkestras; ją stebėjo šimtai gatvės pakraščiuose išsirikiavusių gyventojų.
„Tai labai jaudina“, – sakė Tafolosa Bloomfield, kuri norėjo pamatyti šią istorinę laidotuvių procesiją. Praėjusį kartą Tongoje tokios laidotuvės vyko 2006 metais.
Tupou V, kuris nebuvo vedęs, yra tiesioginis karaliaus Tupou I, kuris 19-ajame amžiuje įsteigė šią dinastiją, palikuonis.
Karaliaus mirties priežastis neskelbiama, bet pernai jis buvo gydomas nuo vėžio.
Tongos monarchijos istorija trunka jau tūkstantį metų, o 13-ajame amžiuje ši šalis valdė ar darė įtaką aplinkinėse salose, tarp jų – Samoa, esančioje už 900 km į vakarus.
Tupou I, kuris misionierių paskatintas atsivertė į krikščionybę, 1845 metais įveikė dviejų kitų karališkųjų linijų atstovus ir buvo paskelbtas karaliumi.
1900 metais šalis tapo britų protektoratu, o nepriklausomybę deklaravo 1970-aisiais. Tonga yra vienintelė monarchija tarp Ramiojo vandenyno pietuose esančių salų valstybių.