2018 08 22 /15:36

Tono nekeičia: Kremlius atsisako svarstyti kompensacijų Baltijos šalims už okupaciją klausimą

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį pavadino nekorektišku klausimą apie potencialias kompensacijas Latvijai ir Estijai už žalą, padarytą per sovietų okupaciją, ir priminė apie tariamą SSRS indėlį į Baltijos šalių ekonomiką.
Lietuvos okupacija 1940 m.
Lietuvos okupacija 1940 m. / LCVA nuotr.

„Tai labai sena tema ir, sakykim, karštakošiai jau seniai kelia šį klausimą. Tikriausiai nieko nauja čia nėra. Pirma, mes apskritai nesutinkame su terminu „sovietų okupacija“.

Antra, nesutinkame, kad galima kalbėti apie kokias nors kompensacijas“, – žurnalistams nurodė D.Peskovas.

Jis taip pat pabrėžė, kad „nereikėtų pamiršti indėlio, įnešto į infrastruktūrinę, ekonominę ir socialinę Baltijos šalių raidą“ SSRS laikais.

Tuo tarpu Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis pavadino Talino ir Rygos reikalavimus išmokėti kompensaciją „beviltiškais ir beprasmiais“.

Federacijos Tarybos užsienio reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas savo ruožtu pareiškė, kad Rusija nei moraline, nei juridine prasme negali būti laikoma atsakinga už sovietų valdžios veiksmus.

„Scanpix“ nuotr./Konstantinas Kosačiovas
„Scanpix“ nuotr./Konstantinas Kosačiovas

Estijos ir Latvijos teisingumo ministrai antradienį savo pareiškime pabrėžė, kad svarbu neužmiršti sovietų okupacijos aukų ir paragino išnagrinėti galimybes priteisti kompensacijas iš Rusijos Federacijos kaip iš SSRS teisių perėmėjos.

Tuo tarpu Europos Komisijos pirmininko pirmojo pavaduotojo Franso Timmermanso ir ES teisingumo komisarės Veros Jourovos bendrame pareiškime lyg tyčia skelbiama, kad Europa turi neužmiršti milijonų totalitarinių režimų aukų.

Rugpjūčio 23-ąją minima Europos totalitarinių režimų aukų atminimo diena.

„Kasmet šią dieną gerbiame totalitarinių režimų aukas ir su liūdesiu prisimename apie baisias Molotovo-Ribbentropo pakto, 1939 metų rugpjūčio 23 dieną pasirašyto nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos, pasekmes“, – rašoma aukšto rango ES pareigūnų komunikate.

„Scanpix“ nuotr./Molotovo-Ribbentropo pakto pasirašymas Maskvoje
„Scanpix“ nuotr./Molotovo-Ribbentropo pakto pasirašymas Maskvoje

„Dėl šio pakto Europa pasinėrė į vieną tamsiausių jos laikotarpių: milijonai žmonių buvo nužudyti ir nukentėjo ištisos kartos europiečių tėvynainių“, – pažymima dokumente.

Jame priduriama, kad praėjus 79 metams bendros europietiškos vertybės, tokios kaip žmogaus orumas ir pagrindinės teisės, įstatymo ir demokratijos viršenybė, vėl pakertamos pasitelkiant „ekstremizmo, nacionalizmo ir nesantaiką kurstančią retoriką“.

Pasak F.Timmermanso ir V.Jourovos, praeities piktadarybių atminimas turi apsaugoti Europą nuo jų pasikartojimo. EK pareigūnai priminė, kad svarbu ginti kiekvieno europiečio teises.

Europos Parlamentas patvirtino Europos totalitarinių režimų aukų atminimo dienos minėjimą 2009-ųjų balandžio 2-ąją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų