Kaip rašo dienraštis „Chronicle Herald“, Halifakse, Naujojoje Škotijoje, įsikūrusi bendrovė išvengė kaltinimų, nes, išankstiniais vertinimais, pastatas sugriuvo dėl prastos statybos ir priežiūros trūkumo, o ne rangovo kaltės.
„Tad visas įniršis kliuvo Latvijos valdžiai ir statybų bendrovei, stačiusiai pastatą, o „Homburg“ nuo visuomenės pasipiktinimo išsisuko gana lengvai“, – rašo laikraštis.
„Jie („Homburg“) buvo labai labai atsargūs, kad neužsimintų, jog tai – jų atsakomybė, – laikraštis cituoja Halifakse užaugusį latvį Robertą Dambergą. – Jie nėra inžinieriai, jie nėra architektai, jie nėra statybininkai – jie tiesiog rangovai.“
Vis dėlto Latvijoje iškeltuose ieškiniuose minimas ir vietinis „Homburg International“ padalinys, kuriam priklauso sugriuvusio pastato sklypas. Rygos teismo paprašyta įšaldyti ir šios bendrovės turtą.
„Homburg International“ generalinis direktorius Jamie Wentzellas į „Chronicle Herald“ prašymus pakomentuoti situaciją neatsiliepė.
Nors prekybos centras „Maxima“ buvo pastato vidaus savininkas, stogas vis dar priklausė rangovui. Būtent čia buvo įrenginėjamas žiemos sodas ir sukrauta daug sunkių statybos medžiagų.
Pasak R.Dambergo, bendrovė iškart atsiribojo nuo iki galo dar neužbaigto savo projekto, kurio dalis buvo „Maxima“ prekybos centras.
Savo oficialioje svetainėje apie tragediją Latvijoje bendrovė užsimena labai trumpai: „Dėl tragedijos, kuri įvyko lapkričio 21 dieną Priedainės gatvėje 20, projektas sustabdomas. Reiškiame gilią užuojautą žmonėms, nukentėjusiems per šią katastrofą, ir netekusiesiems artimųjų.“
Bendrovės atstovai sako, kad „Homburg“ pasamdė vietines statybų bendroves „su geromis rekomendacijomis“ projektui įgyvendinti.
Sugriuvęs pastatas buvo parduotas „Maximai“, tačiau tai buvo tik viena suplanuoto komplekso dalis.
Nors prekybos centras buvo pastato vidaus savininkas, stogas vis dar priklausė rangovui. Būtent čia buvo įrenginėjamas žiemos sodas ir sukrauta daug sunkių statybos medžiagų.
Pasak R.Dambergo, kuris yra architektas ir į Latviją iš Kanados persikraustė išėjęs į pensiją, „Homburg International“ pradėjo investuoti Latvijoje prieš ketverius metus.
Latvis, kuris bando pritraukti daugiau kanadiečių investicijų į savo šalį, sako kartą susitikęs su bendrovės atstovais.
„Man tada susidarė įspūdis, kad „Homburg“ pasitikėjo vietiniais, arba lietuviais, kad įgyvendintų (projektą), – R.Dambergas sakė Kanados laikraščiui. – Bet kaip jiems, būnant Halifakse, žinoti, kas Rygoje yra patikimi žmonės, o kas ne?“
„Homburg“ Rygoje priklauso dar du nekilnojamojo turto projektai. Pasak Latvijos ambasadoriaus Kanadoje Jurio Audarino, ši bendrovė yra viena iš dviejų didžiausių kanadiečių investuotojų šalyje.
Kol kas Kanados vardas, kitaip nei Lietuvos, nebuvo dažnai minimas Latvijoje kalbant apie šią tragediją. Vis dėlto R.Dambergas mano, kad po oficialios ataskaitos tai gali pasikeisti.
„Kiek žmonės pajus, kad su šia betvarke buvo susijusi ir Kanados bendrovė? Jaučiu, kad tai nebus labai pabrėžiama, – sako jis. – Pykčio kanadiečiams nėra ir nemanau, kad tai pasikeis.“