Pasak straipsnio, pabėgę Rusijos kariai paliko beveik nesugadintą ir visiškai naują tanką T-72B3M.
Tai – vienas gremėzdiškiausių ir teoriškai efektyviausių elektroninės kovos pajėgumais ginkluotų tankų, skirtas gynybai nuo bepiločių orlaivių, kuriuos kas nors matė per Rusijos karą su Ukraina.
Brigada „Azov“ tris dienas apžiūrinėjo, remontavo ir bandė iškelti 51 toną sveriančią mirtiną kovos mašiną. Teigiama, kad po dviejų mėnesių jis buvo perdažytas ir priskirtas tam pačiam tankų batalionui, kuris padėjo jį pavogti.
Šis tankas vienas iš dviejų trofėjinių T-72B3M, tarnaujančių 12-ojoje brigadoje „Azov“. Ukrainiečiai jį praminė „caro tanku“ arba „Tsar EW“, reiškiančiu „elektroninį karą“. Jame sumontuota didžiulė elektroninės kovos sistema su papildomomis baterijomis šonuose.
„Kodėl rusai ant vieno tanko sudėjo tiek daug elektroninio trikdymo įrangos, akivaizdu. Šešis mėnesius, pradedant spaliu, JAV Kongreso nariai respublikonai blokavo tolesnę JAV pagalbą Ukrainai, todėl ukrainiečių brigados negavo artilerijos sviedinių ir prieštankinių raketų, reikalingų rusų atakoms atremti.
Dėl šios priežasties ukrainiečiai buvo priversti pradėti sparčią programą, pagal kurią šimtuose mažų dirbtuvių kaip laikiną ugnies jėgos kompensaciją sukūrė iki 100 tūkst. bepiločių atakos orlaivių. Dangų užplūdus mažyčiams ukrainiečių dronams, rusai bandė dislokuoti apsaugos nuo dronų priemones, įskaitant trukdymo įrangą, galinčią blokuoti dronų valdymo signalus“, – aiškina „Forbes“.
Nors tankas buvo užgrobtas daugiau nei prieš du mėnesius, šią savaitę paaiškėjo operacijos detalės.
Straipsnyje nurodoma, kad balandžio 3 d. naktį Ukrainos žvalgai prisiartino prie tanko, kad jį apžiūrėtų. Jis buvo įsipainiojęs spygliuotoje vieloje ant nesprogusios prieštankinės minos.
Tankas buvo išsikrovęs, nes įgula iš jo pabėgo prieš tai neišjungusi ugnies valdymo sistemos.
Balandžio 4 d. naktį brigada „nusprendė veikti“ ir tanką užgrobti. Išminuotojų komanda ir tanko įgula nepastebėti grįžo prie kovos mašinos, kad išvalytų visus sprogmenis, kurie galėjo detonuoti, įskaitant miną po tanku, ir sumontuotų naujus akumuliatorius.
Kitą dieną buvo nuspręsta jį perkelti į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pozicijas. Pėstininkai ir dronų operatoriai stebėjo operaciją iš saugaus atstumo. Budėjo medikai ir greitosios pagalbos komanda.
Anot „Forbes“, pačią vagystę įvykdė du kariškiai šaukiniais „Baidaras“ ir „Tenoras“. Jie pribėgo prie T-72, nereaguodami į netoliese dundančią rusų artilerijos salvę, ir ėmė važiuoti tanku net neįjungę priekinių žibintų.
Karys šaukiniu „Tenoras“ vairavo, bet nieko nematė, o „Baidaras“ tuo tarpu stovėjo bokštelyje, dėvėdamas naktinio matymo akinius, ir radijo ryšiu gaudavo nurodymus iš netoliese esančių karių.
Dėl prasto matomumo tankas didžiausiu greičiu įvažiavo į sviedinio kraterį, todėl vairuotojas patyrė smegenų sukrėtimą. Nepaisant to, jam vis tiek pavyko nuvairuoti karinę transporto priemonę už Ukrainos gynybos linijų.
Pranešama, kad Ukrainos žvalgyba konfiskavo duslintuvus nuodugniam tyrimui. O „Azovo“ brigados kariai sutvarkė kai kuriuos paviršiaus pažeidimus, įskaitant sudaužytą pirmosios valdymo optikos stiklą, ir perdavė T-72 brigados tankų batalionui.
Kadangi dauguma T-72B3M yra rusiški, o draugiška ugnis kelia didelį pavojų, tankistai ant savo trofėjaus šono didelėmis baltomis raidėmis užrašė „Azov“.