„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Trys buvę prezidentai: demokratijai Lenkijoje iškilo pavojus

Trys buvę Lenkijos prezidentai pirmadienį paskelbtame bendrame kreipimesi apkaltino valdančiąją konservatyvią partiją, kad ji naikina šalies konstitucinę tvarką, ir paragino piliečius „ginti demokratiją“.
Lechas Walesa
Lechas Walesa / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kreipimesi Lechas Walęsa, Aleksandras Kwasniewskis ir Bronislawas Komorowskis kaltina partiją „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), esą ji „naikina konstitucinę tvarką ir paralyžiuoja Konstitucinio Tribunolo darbą“.

„Atsakingieji už Konstitucijos pažeidimus sulauks pasekmių“, – įspėjama buvusių valstybės vadovų kreipimesi, kuris buvo paskelbtas dienraščio „Gazeta Wyborcza“ pirmajame puslapyje.

Kreipimąsi pasirašė dar septyni visuomenėje gerai žinomi asmenys, tarp jų buvę „Solidarumo“ judėjimo, kuris atliko lemiamą vaidmenį užbaigiant Lenkijoje komunistinę epochą, lyderiai.

PiS po pernai spalį vykusių visuotinių rinkimų atėjus į valdžią ir vyriausybei prastūmus kelis kontroversiškus teisės aktus, atvėrusius kelią pertvarkyti Konstitucinį Tribunolą ir sugriežtinti visuomeninių transliuotojų valstybinę kontrolę, Lenkijos ir europinių institucijų santykiai pastebimai atšalo.

Šie žingsniai sulaukė griežtos ES ir Europos Parlamento kritikos, kurią Lenkija atmetė kaip nereikalingą kišimąsi į jos vidaus reikalus.

„Dabartinių lyderių antieuropiniai ir ksenofobiški pareiškimai bei veiksmai kenkia Sąjungos sanglaudai ir tarnauja imperinės Rusijos interesams“, – pabrėžia kreipimosi autoriai.

Pasak jų, jiems svarbus Europos Sąjungos ir kitų sąjungininkių, kurių „diskusijos, nutarimai, nuomonės ir rekomendacijos nėra kišimasis į Lenkijos vidaus reikalus, o tik atspindi pagrįsta susirūpinimą mūsų valstybe ir mūsų piliečių teisėmis“, požiūris.

Vicepremjeras Piotras Glinskis pavadino „absurdu“ kalbas apie tai, kad demokratijai Lenkijoje iškilo grėsmė.

Kreipimasis buvo paskelbtas kitą dieną po to, kai Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, ignoruodamas ES kritiką jo šalies vyriausybei, apkaltino Bendriją, esą ji rodo per mažai solidarumo su savo rytinėmis narėmis.

Pareiškimo autoriai taip pat išreiškė palaikymą „oriai ir atsakingai konstitucinio teismo teisėjų pozicijai“ bei Komitetui demokratijai ginti (KOD) – naujai susikūrusiam judėjimui, vienijančiam tuos, kas nepritaria PiS politikai.

Tuo tarpu vicepremjeras Piotras Glinskis pavadino absurdu kalbas apie tai, kad demokratijai Lenkijoje iškilo grėsmė.

„Tai tėra šių trijų ponų ir gal dar kelių kitų žmonių nuomonė. Nesutinku su ja“, – sakė jis naujienų agentūrai PAP.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“