Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Trys scenarijai, kaip baigsis karas

Tūkstantąją karo Ukrainoje dieną portalas „New Voice“, pasitelkęs ekspertus, prognozavo, ko galima tikėtis iš Ukrainos pajėgų, sąjungininkų ir Rusijos kariuomenės per ateinančius šešis mėnesius ar metus.
Karas Ukrainoje
Karas Ukrainoje / V.Zelenskio „Telegram“ nuotr.

Rusijos dronai, raketos ir bombos palaipsniui, bet nepaliaujamai bando sunaikinti didžiųjų Ukrainos miestų – Charkivo, Sumų, Chersono, Mykolajivo, Kryvyj Riho, Kyjivo, Odesos ir Dnipro – gyvenimą. O Rusijos kariuomenė pamažu, bet nesustabdomai žengia į priekį rytiniame fronte, bandydama pasiekti Donecko ir Luhansko sričių administracines ribas. Tuo pat metu Kursko srityje ne tik Rusijos kariuomenė, bet ir kariai iš Šiaurės Korėjos šturmuoja Ukrainos kariuomenės pozicijas, bandydami susigrąžinti visišką kontrolę šiame Rusijos regione.

Tuo metu naujai išrinktas JAV prezidentas Donaldas Trumpas iš tolimosios Floridos žada: „Mes atkakliai derėsimės su Rusija ir Ukraina. Šis karas turi baigtis. Rusija ir Ukraina turi nustoti kariauti.“

Donecko, Luhansko srities ir Pietų praradimas: neigiamas scenarijus

Pagal šį scenarijų daroma prielaida, kad Vakarų karinė pagalba išliks gana žemo dabartinio lygio, Ukrainos pajėgos gaus tik ribotą leidimą smogti gilyn į Rusiją, o ES, JAV ir NATO nepriims jokių ryžtingų sprendimų, pavyzdžiui, reaguodami į Kremliaus vykdomą Šiaurės Korėjos karių įtraukimą į karą prieš Ukrainą.

Tada priešininkas, kaip mano karo ekspertas Viktoras Kevliukas, surinks dar vieną visą armiją – tai maždaug divizija ir viena ar dvi brigados. Įvesdami ją į mūšį, rusai plačiu frontu pralaužia operatyvinės-strateginės karių grupė „Taurijos“ gynybą ir visiškai užgrobia Luhansko ir Donecko sritis. O tada jie sudaro sąlygas pulti Charkivą iš šiaurės, rytų ir ypač pietų – ir milijoniniam miestui iškyla reali apsupimo perspektyva.

Be to, Rusijos kariuomenė atnaujina Kursko srities kontrolę, o Rusijos generolai pradeda kaupti pajėgas puolimui Zaporižioje.

Visam tam yra būtinos sąlygos. Pirma, Ukrainos pajėgos turi personalo problemą ir ji dar labiau paaštrės, – aiškino V.Kevliukas. Antra, vyrauja vadybinis chaosas, niekas nesiruošia su tuo tvarkytis, todėl ekspertas nemato, kad padėtis keistųsi į gerąją pusę. „Ir trečia, iki šiol neišspręsta amunicijos problema. Ir kai JAV baigs jau sutartus tiekimus, bus pauzė, nepriklausomai nuo to, ką toliau ten nuspręs daryti Trumpas“, – priduria jis.

V.Zelenskio „Telegram“ nuotr./Karas Ukrainoje
V.Zelenskio „Telegram“ nuotr./Karas Ukrainoje

Tokiomis sąlygomis Ukraina gali būti priversta sutikti su paliaubomis, o tai, apžvalgininko Oleksandro Kovalenkos nuomone, jai būtų blogiausia išeitis. Juk toks žingsnis leis Maskvai pradėti kaupti resursus ir taip turės galimybę po metų ar dvejų vėl suintensyvinti karo veiksmus.

Ekspertas pripažįsta, kad karo įšaldymo procesas bus įformintas kokiu nors susitarimu, tačiau Rusija sutiks tik tam, kad turėtų pauzę atsigauti. „O ant visų kitų galimų susitarimų punktų ji dės kryžių, kai tik turės pakankamai potencialo, ir pradės naują plataus masto karo bangą“, – sako O.Kovalenka.

Pasak Petro Oleščuko, toks susitarimas būtų D.Trumpo, kuris bet kokia kaina stengsis greitai „išspręsti“ karą, veiksmų pasekmė.

Taigi Ukraina gali atsidurti labai sudėtingoje situacijoje, nes bus kalbama ne tik apie JAV paramos trūkumą, bet ir apie tai, kad visos Vakarų valstybės savo sprendimais pradės mėgdžioti Vašingtoną.

„Susitarimų su Rusija problema net ne ta, kad jie reikš atitinkamą Rusijos Federacijos įsitvirtinimą Ukrainoje Rusijos okupacijos pavidalu, bet ta, kad rusai kels daugybę politinių reikalavimų, susijusių su Maskvos patriarchato Ukrainos stačiatikių bažnyčios teisių garantijomis, rusų kalba kaip valstybine kalba, demilitarizacija, ginkluotųjų pajėgų apribojimu ir panašiai“, – aiškina P.Oleščukas.

Neigiamo scenarijaus įgyvendinimo tikimybė yra 25 proc.

D.Trumpas imasi jėgos sprendimo, Ukrainos pajėgos pereina į ribotą kontrpuolimą: teigiamas scenarijus

JAV ir ES gerokai padidina karinę pagalbą, smūgiai giliai į Rusiją ne tik leidžiami, bet ir remiami pakankamu raketų skaičiumi, Ukrainos pajėgose normalizuojasi mobilizacijos ir vadovybės klausimai.

Tokiu atveju priešas vis tiek pradės Pokrovsko, miesto į šiaurės vakarus nuo Donecko, rakto į Donecko šiaurę, užėmimo operaciją, tačiau į šiuos mūšius įsivels trims-keturiems mėnesiams. Ir taip Rusijos kariuomenė neįvykdys Vladimiro Putino užduoties pasiekti Donecko ir Luhansko sričių administracines ribas, sakė V.Kevliukas.

Tačiau Ukraina praras Kurachovę ir gretimas teritorijas – į pietus nuo Pokrovsko ir į vakarus nuo Donecko.

Kursko srityje, taip pat Charkivo kryptimi, bus sumaištis. Pastarąja kryptimi rusai bandys pereiti Oskolio upę, esančią rytinėje srities dalyje. Bet kadangi rusai negalės sukurti pleišto prie Lymano, esančioje Donecko srities šiaurėje, puolimui į Slovjanską ir Kramatorską, jie taip pat negalės pasiekti regiono administracinių sienų šioje srityje.

Tokiu atveju, pasak O.Kovalenkos, derybų eiga gali susiklostyti taip: sausį, po inauguracijos, D.Trumpas pradės įgyvendinti savo taikos planą, tačiau greitai nusivils Rusijos veiksmais, nes ji neįvykdys savo pažadų. Kaip aiškina P.Oleščukas, V.Putinas primes savo įprastą žaidimą: didins statymus, šantažuos Vašingtoną, pavyzdžiui, susitarimais su Iranu, ir prisiims tam tikrus įsipareigojimus, kad vėliau jų atsisakytų.

„Tai yra mūsų pozityvas: mes prarandame nedideles teritorijas, bet sulaikome priešą, padarome jam nuostolių ir atsitraukiame vakarų kryptimi, bet galutinai neprarandame Luhansko ir Donecko sričių“, – sakė V.Kevliukas.

Kuo greičiau tai įvyks, tuo greičiau naujasis senasis JAV prezidentas pradės įgyvendinti planą B – ryžtingą pagalbos Ukrainai scenarijų. O.Kovalenka mano, kad tai bus karinė-techninė pagalba, tačiau tokio kiekio ir tokios nomenklatūros, kokios Joe Bideno laikais net nebuvo.

„Ir tai mums yra geriausias variantas, nes jis leis Ukrainos pajėgoms jau 2025 m. pereiti nuo gynybinės strategijos prie puolamosios. Kadangi tuo metu Rusija bus maksimaliai išsekusi savo mechanizuotuoju komponentu, jai bus labai sunku sulaikyti mūsų kontrpuolimo veiksmus kai kuriose srityse“, – aiškina O.Kovalenka.

Visiško proveržio 2025 m. nebus, tačiau Rusija tais metais patirs reikšmingų ir gana skaudžių pralaimėjimų, skelbia „New Voice“.

Teigiamo scenarijaus įgyvendinimo tikimybė yra 35 proc.

Dar vieni metai be kontrpuolimo: tarpinis scenarijus

Ukrainos pajėgos gauna leidimą smogti Rusijos gilumoje, tačiau karinė pagalba smarkiai nepadidėja, o D.Trumpas kartu su ES atstovais pradeda užsitęsusį karo „sureguliavimo“ procesą, kai Kremlius pasiūlys įšaldyti karo veiksmus, išsiderėdamas sau „lengvatas“: kai kurių sankcijų atšaukimą, Ukrainos veiksmų apribojimus, pažadus dėl teritorinių nuolaidų. Kitaip tariant, karas tęsis, bet Vakarai bus įtraukti į prekybą su Kremliumi.

Šiuo atveju Ukrainos gynybos pajėgos Naujuosius metus švęs mūšiuose dėl Pokrovsko. Ir palaipsniui nuleidinės kraują Rusijos kariuomenės grupuotei „Šiaurė“ Charkivo srityje, kuri per šešis mėnesius praras gebėjimą vykdyti kovinius veiksmus ir galiausiai pasitrauks į Rusijos teritoriją. Tačiau Kursko srityje galimas ir atvirkštinis procesas.

Pietuose, Kupjansko ir Lymano rajonuose, kova tęsis be pranašumų nė vienai pusei, nes rusai negalės užimti palankių pozicijų puolimui čia plėtoti.

Panaši situacija bus ir Siversko kryptimi (tarp laisvojo Slovjansko ir okupuoto Lysyčansko) – be jokių rusų žingsnių į priekį.

Toliau į pietus, netoli Horlivkos, esantį Torecką priešas tikriausiai užims, tačiau nesugebės sudaryti sąlygų tolesniam prasiveržimui į šiaurę, į Slovjanską ir Kramatorską.

V.Kevliukas mano, kad Generaliniam štabui teks gerokai sustiprinti probleminę teritoriją Pokrovsko-Kurachovės regione. Ir ne tik dviem batalionais, bet ir trimis-penkiomis brigadomis, nes yra didelė tikimybė, kad rusai pasieks Donecko srities administracines ribas.

„Tačiau rusai negalės žengti toliau. Nes ten per daug atvira vietovė, o kadangi laiku bus pastatyta gynyba ir parengtos sprogstamosios ir nesprogstamosios užtvaros, priešas ten įstrigs. Todėl gynybos pajėgos jį nukaus naudodamos viską, kas buvo sukaupta per tiekimus, kuriuos mums iki šiol teiks Europa ir kiti partneriai“, – aiškino ekspertas.

Pagal šį scenarijų 2025 m., pasak O.Kovalenkos, bus visiško neapibrėžtumo laikotarpis tiek Ukrainai, tiek Rusijai. Ukrainos pajėgos ir toliau laikysis strateginės gynybos, o Rusija lėtai žengs į priekį kai kuriose srityse. Viskas bus kaip ir 2024 m., tik su mažesniu intensyvumu.

„Kodėl, viena vertus, tai mums tinka, o kita vertus, ne? Mums tai gali tikti tuo, kad per tam tikrą laikotarpį D.Trumpas gali nusivilti savo taikos iniciatyvomis. Tai bus gana ilgas laikotarpis, gal iki metų. Ir tik po to naujasis JAV prezidentas pradės daryti atitinkamas išvadas plano B, t. y. jėgos sprendimo, kryptimi“, – mano O.Kovalenka.

Tačiau tokio scenarijaus neigiama pusė yra ta, kad tai bus dar vieni karo metai be kontrpuolimo veiksmų ir be teritorijų grąžinimo. O.Kovalenkos nuomone, tai morališkai ir psichologiškai slėgs visuomenę ir ją demoralizuos.

Neutralaus scenarijaus įgyvendinimo tikimybė yra 40 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų