Anksti pirmadienį žmonės stumdėsi stengdamiesi greičiau patekti į kremavimo vietą ir atiduoti paskutinę pagarbą karaliui, kuris buvo tikras politinio išgyvenimo meistras. Kiti gedėtojai sėdėjo ir meldėsi gatvėje netoliese.
N.Sihanoukas, kuris buvo svarbus savo šalies veikėjas šešis audringus jos istorijos dešimtmečius, nuo širdies smūgio mirė spalio mėnesį, Pekine, būdamas 89 metų amžiaus.
Savaitgalį tūkstančiai žmonių laukė eilėse prie krematoriumo, kad pamatytų paauksuotą karstą su balzamuotais mylimo buvusio karaliaus palaikais. Tuo tarpu dangų kas vakarą nušviesdavo fejerverkai.
Gedėtojai taip pat būriavosi prie karališkųjų rūmų – pasimelsti, uždegti smilkalų ir padėto lotoso žiedų priešais N.Sihanouko portretus.
Po religinių ceremonijų, kurioms vadovaus budistų vienuoliai, buvusio karaliaus našlė Monique ir sūnus karalius Norodomas Sihamoni turi simboliškai uždegti laidotuvių laužą miesto parke netoli rūmų. Dūmai į dangų turėtų kilti per kaminą.
Tikslios kremavimo detalės laikomos paslaptyje, bet rūmai nurodė, kad bus panaudotos „modernios technologijos“.
Ceremonijoje, kuri prasideda 9 val. Grinvičo (11 val. Lietuvos) laiku, turi dalyvauti užsienio svečiai, tarp jų – Prancūzijos premjeras Jeanas-Marcas Ayrault, Japonijos princas Akishino ir kelių Pietryčių Azijos valstybių lyderiai, taip pat – Kambodžos karališkieji asmenys ir vyriausybės pareigūnai.
Daugiau kaip 400 kalinių, kuriems neseniai buvo suteikta malonė, taip pat dalyvaus ceremonijoje, kurios metu bus paleista 101 šūvio salvė.
„Tai paskutinė diena mums visiems pagerbti didį karalių didvyrį ir išsiųsti jį į dangų“, – sakė N.Sihanouko ilgametis asmeninis padėjėjas princas Sisowathas Thomico.
„Tai diena visai šaliai pasakyti “sudie„ Jo Didenybei. Jis yra Kambodžos didvyris“, – sakė jis, tačiau pridūrė, kad tik pareigūnai ir svečiai bus įleisti į pačią kremavimo vietą.
N.Sihanouko palaikai penktadienį buvo pervežti į specialiai pastatytą krematoriumą Pnompenio parke, o prieš tai rūmuose buvo pašarvoti tris mėnesius.
Po kremavimo dalis N.Sihanouko pelenų bus išbarstyti ten, kur susilieja Mekongo, Tonlesapo ir Basako upės. Likę pelenai ketvirtadienį bus parvežti į karališkuosius rūmus, kur, kaip pageidavo pats velionis, bus saugomi karališkojoje urnoje.
N.Sihanoukas, kuris iš šešių santuokų turėjo 14 vaikų, 2004 metais atsisakė sosto. Kambodžai jis vadovavo šešis dešimtmečius, per kuriuos šalis tapo nepriklausoma nuo Prancūzijos, išgyveno pilietinį karą, žudikišką raudonųjų khmerų režimą. Pats karalius dar patyrė tremtį, bet galiausiai rado ramybę.
Tačiau net ir tapęs maoistų judėjimo marionete, chameleoniškasis monarchas, kuris save pavadino „išdykusiu berniuku“, mėgo režisuoti filmus, rašyti poeziją ir kurti dainas, niekada neprarado savo žmonių pagarbos.
„Jis pelnė šaliai nepriklausomybę, taiką ir klestėjimą. Dabar jo nebėra (ir) aš nerimauju, kad taika ateityje gali dingti“, – sakė 60 metų Sumas Seunas.
Tačiau penktadienį laidotuvių procesijoje, regis, dalyvavo gerokai mažiau žmonių, nei vyriausybės prognozuotas milijonas.
„Esu pernelyg užsiėmęs, kad eičiau į laidotuves. Tai svarbu, bet aš neturiu laiko“, – sakė 25 metų vyras, kuris prisistatė vardu Sna.
Stebėtojai sako, kad nors daugelis pagyvenusių kambodžiečių labai gerbia karališkuosius asmenis, monarchija tikriausiai praranda reikšmę jaunesnei kartai.
N.Sihanouką supantis mitas blėsta, sako istorikas Hugues'as Tertrais. Po sosto atsisakymo 2004-aisiais „Sihanoukas nebebuvo toks dalyvaujantis ar įspūdingas“, pridūrė jis.