Lenkijos prezidentas „LGBT ideologiją“ yra prilyginęs komunizmui, o valdančiosios partijos lyderis gėjus yra pavadinęs „grėsme“ tradicinei šeimai.
Tačiau Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis, priklausantis liberaliai opozicinei partijai, per kasmetinio Lygybės parado sostinėje atidarymą pažadėjo, kad LGBTQ bendruomenė „visada bus saugi“.
„Ir aš tikiuosi, kad jūs visi būsite saugūs Lenkijoje“, – sakė jis vėliavomis mojuojančiai miniai.
60-metis radijo technikas iš Krokuvos Michalas Niepielskis naujienų agentūrai AFP sakė, kad jis su savo partneriu Lygybės parade dalyvauja jau 18 metų iš eilės ir mato teigiamus pokyčius Lenkijos „socialiniame klimate“.
„Per pirmąsias eitynes, į kurias čia atvykome, po eitynių turėjome paslėpti visus vaivorykštinius akcentus, kad nebūtume užpulti kur nors už miesto centro ribų. Dabar viskas visiškai kitaip“, – pridūrė jis.
Visgi J.Niepielskio pripažino nerimaujantis, jog valdžios institucijos prieš rudenį vyksiančius rinkimus gali bandyti sustiprinti priešišką retoriką LGBTQ žmonių atžvilgiu, kad „mobilizuotų savo rinkėjus“.
„Tai kartojasi jau daugelį metų... Ir tai, žinoma, turi mums įtakos, nes nemalonu matyti politikus, vadinančius mus „iškrypėliais“, „ligoniais“, „grėsme lenkų šeimai“, – pridūrė jis.
„Galiu būti tiesiog toks, koks esu“
Lenkijoje tos pačios lyties asmenų sąjungos teisiškai nepripažįstamos nei santuokos, nei civilinės sąjungos forma. Taip pat yra kliūčių, su kuriomis susiduria translyčiai asmenys, siekiantys oficialiai įteisinti savo lyties pakeitimą.
„Norint teisiškai pakeisti lytį, reikia paduoti savo tėvus į teismą, o tai man atrodo tiesiog keista, nes tėvai nepadarė nieko blogo“, – agentūrai AFP sakė 24 metų Lyndonas Szromas.
Vertėjo iš Varšuvos nuomone, translyčių asmenų diskriminacija tuo nesibaigia.
„Jei aš esu translytis vyras, o mano partneris taip pat yra vyras, jei jam kas nors atsitiktų, negalėčiau jo aplankyti ligoninėje, nes techniškai nesu jo šeima“, – sakė L.Szromas.
„Mes negalime kartu paveldėti. Ir, žinote, pamirškite apie bet kokį įvaikinimą ar surogatinę motinystę.“
Tačiau kasmetinis paradas pirmiausia yra vienybės šventė, sakė jis.
„Tai akimirka, kai bent kartą galiu būti tiesiog toks, koks esu, ir žinoti, kad 100 proc. būsiu gerbiamas.“