Sekmadienio popietę sprogimas nugriaudėjo Istiklalo gatvėje, populiarioje vietos gyventojų ir turistų apsipirkimo vietoje, ir 81 žmogų paliko sužeistą.
Įtariamasis buvo suimtas ankstyvą pirmadienį.
„Asmuo, padėjęs bombą, buvo suimtas“, – sakė vidaus reikalų ministras Suleymanas Soylu pareiškime, kurį transliavo oficialioji naujienų agentūra „Anadolu“.
Jis pridūrė, kad taip pat buvo sulaikytas dar 21 asmuo.
„Mūsų duomenimis, už tai atsakinga teroristinė organizacija PKK“, – teigė jis.
PKK, Ankaros ir jos Vakarų sąjungininkių įtraukta į teroristinių organizacijų sąrašą, nuo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio tęsia kruviną sukilimą už kurdų savivaldą pietryčių Turkijoje.
Ši grupuotė, prieš kurią nuolat vykdomos turkų karinės operacijos, taip pat yra Švedijos ir Turkijos, nuo gegužės mėnesio blokuojančios Stokholmo stojimą į NATO, nesutarimų centre.
Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė „bjaurų išpuolį“ Istiklalo gatvėje.
„Būtų klaidinga, jei tvirtai pasakytume, kad tai terorizmas, bet pagal pirmuosius požymius... ten jaučiamas teroro kvapas“, – teigė šalies lyderis spaudos konferencijoje sekmadienį.
Turkijos viceprezidentas Fuatas Oktay sakė: „Manome, kad tai teroristinis aktas, įvykdytas užpuoliko, kuris, mūsų manymu, yra moteris, susprogdinusi bombą.“
Teisingumo ministras Bekiras Bozdagas teigė: „Moteris sėdėjo ant vieno iš suolų daugiau nei 40 minučių, o paskui atsistojo.“
„Po minutės ar dviejų įvyko sprogimas“, – sakė jis televizijai „A Haber“.
„Yra dvi galimybės, – teigė jis. – Arba į šį maišelį įdėtas mechanizmas ir jis sprogsta, arba kažkas (jį) susprogdina nuotoliniu būdu.“
„Šiuo metu kruopščiai tikrinami visi duomenys apie šią moterį“, – sakė B.Bozdagas.
S.Soylu pranešime nepateikta jokių detalių apie įtariamą užpuolikę.
„Šiuo metu kruopščiai tikrinami visi duomenys apie šią moterį“, – sakė B.Bozdagas.
S.Soylu pranešime nepateikta jokių detalių apie šią moterį.
Panika, chaosas
Turkijos miestuose ir anksčiau buvo surengta islamistų ir kitų grupuočių išpuolių.
Istiklalo gatvė jau buvo nukentėjusi per 2015–2016 metų atakas, nukreiptas prieš Stambulą ir kitus miestus, tarp jų Ankarą.
Dėl šių sprogdinimų daugiausia kaltinama grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) ir kurdų kovotojai, kuriuos Turkija oficialiai laiko teroristais. Per šias atakas žuvo beveik 500 žmonių ir daugiau kaip 2 000 buvo sužeista.
Sprogimas, kurio priežastis nežinoma, įvyko 16 val. 20 min. vietos (15 val. 20 min. Lietuvos) laiku.
Po išpuolio virš miesto centro skraidė sraigtasparniai. Policija, baimindamasi antro sprogimo, sudarė didelį apsaugos kordoną, neleidžiantį patekti į teritoriją.
Socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizduose matyti, kad sprogimą lydėjo liepsnos.
Iš karto kilus panikai, žmonės išsibėgiojo į visas puses.
Netoliese ant žemės gulėjo keli kūnai.
„Buvau už 50–55 metrų, staiga pasigirdo sprogimo garsas. Ant žemės pamačiau tris ar keturis žmones“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo 57 metų liudininkas Cemalas Denizci.
„Žmonės bėgo apimti panikos. Triukšmas buvo didžiulis. Kilo juodi dūmai“, – sakė jis.
Smerkia išpuolį
Istiklalas, esantis istoriniame Bejohlu rajone, yra viena garsiausių Stambulo arterijų.
Savaitgaliais į tik pėstiesiems skirtą 1,4 km besitęsiančią gatvę, kurią kerta tramvajų linijos ir kuriame gausu parduotuvių bei restoranų, plūsta minios žmonių.
Kaimyniniame Galatos rajone daugelis parduotuvių užsidarė anksčiau, o kai kurių praeivių, atbėgusių iš sprogimo vietos, akyse matėsi ašaros.
Dislokuotos didžiulės saugumo pajėgos užtvėrė visus įvažiavimus, vietoje buvo matyti gelbėtojai ir policija.
Turkijos radijo ir televizijos priežiūros tarnyba RTUK uždraudė transliuotojams rodyti filmuotą sprogimo medžiagą – tokios priemonės anksčiau buvo imtasi po ekstremistų išpuolių.
Po atakos taip pat buvo apribota prieiga prie socialinių tinklų.
Sureaguoti netruko kaimyninė Graikija, kuri „vienareikšmiškai“ pasmerkė sprogimą ir pareiškė užuojautą Turkijos vyriausybei ir žmonėms.
Jungtinės Valstijos taip pat pasmerkė šią ataką, o Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre pareiškė: „Mes stovime petys į petį su savo NATO sąjungininke Turkija, kovodami su terorizmu.“
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas turkams skirtoje žinutėje rašė: „Dalijamės jūsų skausmu. Esame kartu su jumis kovoje su terorizmu.“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat parašė tviteryje turkų kalba: „Draugiškosios Turkijos žmonių skausmas yra mūsų skausmas.“
Policija: moteris, įtariama padėjusi bombą Stambulo centre, turi Sirijos pilietybę
Turkijos policija pirmadienį pranešė, kad įtariamoji, kuri buvo suimta dėl bombos Stambulo centre padėjimo, turi Sirijos pilietybę.
Pranešama, kad per sprogimą žuvo šeši asmenys bei priduriama, kad įtariamoji dirbo kurdų kovotojams.
Televizijos kanalas NTV, cituodamas policiją, sakė, kad moteris turi Sirijos pilietybę. Taip pat teigiama, kad ji prisipažino gavusi įsakymą iš Kurdistano darbininkų partijos (PKK), kurią Turkija bei jos Vakarų sąjungininkės yra įtraukusios į teroristinių grupių sąrašą.