Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2021 04 08 /19:59

Turkija ir ES dėl „sofageito“ skandalo kaltina viena kitą

Ankara trečiadienį apkaltino Europos Sąjungą, kad ji pati pasirinko tokią sėdimųjų vietų tvarką, jog Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen per susitikimą su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu turėjo sėdėti ne ant krėslo, o ant sofos.
U.von der Leyen stovi, o R.T.Erdoganas ir Ch.Michelis sėdi
U.von der Leyen stovi, o R.T.Erdoganas ir Ch.Michelis sėdi / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

R.T.Erdoganas ir Turkijos pareigūnai sulaukė gausios kritikos, socialiniuose tinkluose žaibiškai išplitus vaizdo įrašui, kuriame matyti antradienį Ankaroje įvykęs prezidento susitikimas su U.von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'iu Micheliu.

Prabangiai apstatytame kambaryje, į kurį įžengė trys lyderiai, buvo tik du krėslai, stovintys šalia ES ir Turkijos vėliavų.

Ant jų atsisėdo R.T.Erdoganas ir Ch.Michelis, o U.von der Leyen, kurios diplomatinis rangas yra toks pats, kaip ir šių dviejų vyrų, liko stovėti, pastebimai sumišusi.

„Ehm“, – pabrėžtinai ištarė EK pirmininkė ir iš nuostabos skėstelėjo rankomis.

Vėliau paskelbtose oficialiose nuotraukose U.von der Leyen matyti sėdinti ant sofos, pastatytos priešais kitą tokį patį baldą, užimtą Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu.

M.Cavusoglu ketvirtadienį sakė, kad kritika Turkijai dėl šio diplomatinio rikto yra „nesąžininga“.

„Sėdimosios vietos buvo išdėstytos pagal ES pasiūlymą. Taškas. Neatskleistume šio fakto, jeigu Turkijai nebūtų metami kaltinimai“, – žurnalistams aiškino jis.

„ES pusės reikalavimai ir siūlymai buvo įvykdyti, ir per susitikimą buvo taikomas tinkamas protokolas“, – pridūrė M.Cavusoglu.

Tačiau EVT pareiškė, kad jos protokolo komandai neleista prieš lyderių susitikimą apsilankyti tame kambaryje.

„Jei būtų aplankytas kambarys susitikimui akis į akį, mes [susitikimo] šeimininkams būtume pasiūlę, kad mandagumo dėlei jie pakeistų sofą dviem foteliais“, – sakoma protokolo grupės laiške.

„Turkiškas svetingumas“

Šis netaktiškas diplomatinis žingsnis tviteryje iškart buvo pramintas „sofageitu“ ir tapo labiausiai aptariamu pirmojo po metų pertraukos Turkijos ir ES viršūnių susitikimo akcentu.

Susitikimu siekta nustatyti pozityvesnį toną Ankaros ir Briuselio santykiuose po pastarųjų mėnesių aštrių nesutarimų įvairiais klausimais. Tačiau jis baigėsi Europos pareigūnų kaltinimais Turkijai, praėjusį mėnesį pasitraukusiai iš svarbios Stambulo konvencijos, skirtos kovai su smurtu lyties pagrindu, vyrišku šovinizmu.

„Pirmiausia jie pasitraukia iš Stambulo konvencijos, o tada per oficialų vizitą palieka Europos Komisijos pirmininkę be sėdimosios vietos. Gėda. #MoterųTeisės“, – parašė ispanė europarlamentarė Iratxe Garcia Perez (Irači Garsija Peres).

Kai kas taip pat kėlė klausimą, kodėl taip skubėjo atsisėsti Europos Vadovų Tarybos pirmininkas.

Po beveik visą dieną trukusios tylos trečiadienį Ch.Michelis feisbuke parašė suprantąs, jog matant tą sceną „susidarė įspūdis, kad aš neatkreipiau dėmesio į tą situaciją“.

Anot Europos Vadovų Tarybos pirmininko, tai buvo Turkijos „protokolo klaida“, kurios jis ir U.von der Leyen nusprendė tuo metu nesureikšminti.

Abu ES lyderiai „nusprendė nebloginti padėties paverčiant tai viešu incidentu“, rašė Ch.Michelis.

„Man liūdna, kad ši situacija užtemdė labai svarbų ir naudingą geopolitinį darbą, kurį drauge nuveikėme Ankaroje ir kuris, tikiuosi, duos naudos Europai“, – pridūrė jis.

U.von der Leyen per spaudos konferenciją po viršūnių susitikimo pabrėžė, kad su R.T.Erdoganu išsamiai pasikalbėjo apie moterų teises.

„Mane labai neramina faktas, kad Turkija pasitraukė iš Stambulo konvencijos“, – sakė ji.

Europos Komisijos atstovas Ericas Mameris sakė, kad tas incidentas paskatino „ją skirti dar daugiau dėmesio tam klausimui“.

Tačiau M. Cavusoglu pareiškė, kad Turkija puikiai žino, kaip laikytis diplomatinio protokolo, ir tiesiog vykdė Briuselio atsiųstos planavimo delegacijos instrukcijas.

„Turkija yra brandi valstybė, dažnai priimanti įvairaus rango svečius“, – sakė jis.

„Susitikimai, ypač Turkijoje, vyksta paisant tarptautinio protokolo taisyklių ir turkiško svetingumo“, – pridūrė ministras.

„Susiskaldymo simbolis“

Šis incidentas įvyko Europos Sąjungos lyderiams patiriant vis didesnį spaudimą dėl per lėto skiepijimo nuo COVID-19 Bendrijoje ir 27 ES valstybių santykiuose kylančios įtampos.

Kelios Europos Parlamento grupės pareikalavo pradėti tyrimą, kaip atsitiko taip, kad U. von der Leyen liko stovėti, kai Ch. Michelis užėmė krėslą.

„Atrodo, kad šio susitikimo vietoje buvo vadovaujamasi ne pirmenybės tvarka,.. o vyrišku šovinistiniu autokrato atstovavimu“, – parašė belgų europarlamentarė Assita Kanko, oficialiai kreipdamasi į Ch. Michelį.

Vokiečių europarlamentaras Manfredas Weberis, Europos liaudies partijos (ELP) pirmininkas, leidiniui „Politico“ sakė, kad kelionė į Ankarą tapo ES lyderių „susiskaldymo simboliu“.

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderė Marine Le Pen visą vizitą pavadino bloga mintimi, nes jis esą parodė, jog bendrija „gulasi prieš priešišką“ R. T. Erdoganą.

Tuo metu U. von der Leyen atstovas atsisakė patvirtinti Turkijos paaiškinimą, dėl ko įvyko šis nesusipratimas, nes Europos Komisija nesiuntė susitikimo parengiamosios grupės į Ankarą.

„Tai yra vidinės organizacinės problemos“, – sakė Ericas Mameris žurnalistams.

„Pirmininkė (U. von der Leyen) paprasčiausiai norėtų, kad šie klausimai būtų išanalizuoti tam, kad per kitą mūsų misiją tokių klausimų neiškiltų“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos