Turkija iškvietė devynis Vakarų šalių pasiuntinius po įspėjimų apie teroro grėsmę

Turkija ketvirtadienį iškvietė devynių šalių ambasadorius ir aukščiausio rango pasiuntinius, kad pasmerktų masinį Europos konsulatų Stambule uždarymą dėl saugumo sumetimų.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas / „IMAGO“/„Scanpix“

Jungtinės Valstijos ir kelios Europos valstybės patarė piliečiams nedalyvauti masiniuose renginiuose ir vengti turistų lankomų vietų Stambulo centre dėl padidėjusios teroro grėsmės.

Bent septynios Europos šalys saugumo sumetimais uždarė savo konsulatus Stambule plačiajai visuomenei.

JAV konsulatas lieka atidarytas, nes jis nėra miesto centre ir būtų mažiau pažeidžiamas teroro išpuolio atveju.

Perspėjimai dėl saugumo buvo paskelbti padidėjus diplomatinei įtampai, susijusiai su Turkijos atsisakymu leisti Švedijai ir Suomijai prisijungti prie JAV vadovaujamo NATO gynybos bloko.

Ši įtampa padidėjo po protestų, per kuriuos praėjusį mėnesį prie Ankaros ambasadų Stokholme ir Kopenhagoje antiislamiškai nusiteikęs ekstremistas sudegino Korano kopijas.

Turkijos pareigūnai reiškia vis didesnį nusivylimą Vakarų saugumo perspėjimais.

Turkijos policija, remdamasi vienos neįvardytos Vakarų šalies žvalgybos duomenimis, šios savaitės pradžioje suėmė kelis asmenis, tačiau ginklų nerado.

Praėjusį savaitgalį Ankara tarsi keršydama paskelbė įspėjimą dėl kelionių į JAV ir Europą.

Diplomatinis šaltinis sakė, kad Užsienio reikalų ministerijos susitikime dalyvavo Belgijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Nyderlandų, Švedijos, Šveicarijos ir JAV ambasadoriai ir aukšto rango atstovai.

Vidaus reikalų ministras Suleymanas Soylu ketvirtadienį pasmerkė Vakarų šalių konsulatų uždarymus kaip bandymą kištis į gegužės 14 dienos Turkijos prezidento ir parlamento rinkimų kampaniją.

Jis ir kiti pareigūnai užsiminė, kad Vakarų šalys perspėjimus dėl saugumo paskelbė norėdamos paspausti Turkiją, kad ši sušvelnintų kritiką dėl Korano protestų ir išspręstų ginčą dėl NATO.

„Jie vykdo psichologinį karą prieš Turkiją, – teigė S.Soylu televizijai NTV. – Jie bando destabilizuoti Turkiją.“

Prezidento Recepo Tayyipo Erdogano valdančiosios partijos vyriausiasis atstovas spaudai apkaltino Vakarus „neatsakingais pareiškimais“.

„Kai kurios ambasados ir konsulatai daro pareiškimus, kuriais kelia susirūpinimą dėl mūsų šalies saugumo sąlygų, – tviteryje rašė partijos atstovas Omeras Celikas. – Toks neatsakingas elgesys yra nepriimtinas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai