Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Turkija JAV ultimatumą dėl rusiškų zenitinių sistemų S-400 pirkimo vadina „netinkamu“

Turkijos gynybos ministras ketvirtadienį „netinkamu“ pavadino JAV iškeltą ultimatumą Ankarai atsisakyti prieštaringai vertinamo rusiškų oro erdvės gynybos sistemų S-400 pirkimo.
S-400 oro gynybos sistema
S-400 oro gynybos sistema / „Scanpix“ nuotr.

Praėjusią savaitę JAV gynybos sekretoriaus pareigas einantis Patrickas Shanahanas išsiuntė laišką Turkijai, kuriame sakoma, jog jeigu Ankara iki liepos 31-osios neatsisakys sistemų S-400, turkų pilotai, besimokantys Jungtinėse Valstijose valdyti naikintuvus F-35, bus išsiųsti iš šalies, o sutartys su Turkijos įmonėmis dėl šių radarais sunkiai susekamų lėktuvų dalių gamybos bus atšauktos.

Gynybos ministras Hulusi Akaras telefonu susisiekė su P. Shanahanu ir pareiškė, kad laiško tekstas yra „netinkamas ir neatitinka (NATO) dvasios“, sakoma ministerijos pranešime.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Recepas Tayyipas Erdoganas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Recepas Tayyipas Erdoganas

Taip pat pranešama, kad ministrai telefonu kalbėjosi apie F-35 programą ir susitarė pratęsti derybas.

Turkijos siekis įsigyti S-400 sukėlė įtampą NATO sąjungininkių santykiuose. Naikintuvai F-35 yra sukurti veikti sinchroniškai, realiu laiku su NATO karinėmis sistemomis, įskaitant priešraketinės gynybos priemones. Todėl JAV nuogąstauja, kad Rusija, naudodamasi Turkijoje gauta informacija, galėtų tiksliai nustatyti, kiek S-400 sistemos yra pajėgios veikti prieš Vakarų aljansą.

Jeigu Ankara tęs šį savo sandorį, jai gresia skausmingos ekonominės sankcijos.

Tačiau Turkija ne kartą yra pareiškusi, kad „sandoris yra baigtas“. Praėjusį mėnesį H. Akaras pranešė, kad Turkija jau išsiuntė savo personalą į Rusiją mokytis valdyti S-400.

„Niekas negali kelti Turkijai ultimatumo“, – užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu ketvirtadienį sakė žurnalistams.

Trečiadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad tikisi įtikinti JAV neišbraukti Turkijos iš F-35 programos.

Į P. Shanahano laišką Turkija pažadėjo oficialiai atsakyti artimiausiomis dienomis.

2018 metų liepą JAV „perdavė“ Turkijai keturis naikintuvus F-35, tačiau jie liko Amerikoje, pagal oficialią versiją – kad būtų galima apmokyti turkų pilotus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?