Turkija neigia sudavusi civilių gyvybių pareikalavusių smūgių Irako šiaurėje

Turkijos užsienio reikalų ministras ketvirtadienį atmetė kaltinimus, kad turkų kariškiai sudavė mirtinų artilerijos smūgių turistams Irako šiaurėje.
Turkijos kariai prie Afrino
Turkijos kariai / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Turkija Irakas

Interviu Turkijos valstybiniam transliuotojui TRT Mevlutas Cavusoglu sakė, kad šalis nori bendradarbiauti su Irako pareigūnais ir išsiaiškinti šią „klastingą ataką“.

„Kaip rodo informacija, kurią gavome iš Turkijos ginkluotųjų pajėgų, mes neįvykdėme jokios atakos prieš civilius, – sakė M.Cavusoglu. – Mūsų kova Irake visuomet būdavo nukreipta prieš [uždraustą] teroristinę organizaciją PKK (Kurdistano darbininkų partiją).“

„Atmetame kaltinimus, mestus Turkijai“, – sakė M.Cavusoglu ir pridūrė, kad, Turkijos nuomone, minima ataka siekta sutrukdyti turkų karinėms operacijoms regione.

„Irako pareigūnai neturi pakliūti į šiuos spąstus“, – sakė jis.

Tuo metu karstai su žmonių, žuvusių per trečiadienio artilerijos smūgius, palaikais buvo nuvežti iš pusiau autonominio šiaurinio kurdų regiono į sostinę Bagdadą palaidoti. Kurortiniame Parache kurdų regiono Zacho rajone nukrito mažiausiai keturi artilerijos sviediniai.

Irako kariškiai paskelbė, kad per ataką žuvo aštuoni žmonės, bet ketvirtadienį į karinį lėktuvą buvo pakrauti devyni karstai. Dar per 20 žmonių buvo sužeisti.

Regiono prezidentas Nechirvanas Barzani padėjo vainiką ant vieno karsto ir padėjo įnešti karstą į karinį lėktuvą. Taip pat dalyvavo užsienio reikalų ministras Fuadas Husseinas.

Bagdade Irako premjeras Mustafa al Kadhimi pasitiko lėktuvą oro uoste ir susitiko su žuvusiųjų šeimomis, sakoma jo biuro pranešime. Premjeras pareiškė užuojautą ir pažadėjo domėtis jų ir sužeistųjų būkle, užtikrinti jiems medicininę priežiūrą.

Visi žuvusieji yra Irako piliečiai; tarp aukų yra mažas vaikas.

Incidentas tapo išbandymu Irako ir Turkijos santykiams. Abi šalys palaiko glaudžius ekonominius ryšius, bet nesutaria saugumo klausimais, susijusiais su kurdų sukilėliais Irake, dėl prekybos nafta su kurdų regionu ir dėl dalijimosi vandeniu.

Turkijos ambasada Irake savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė, kad atšaukti dienos vizitai dėl vizų. Buvusioje Turkijos misijos būstinėje Bagdado Vazirijos rajone kilo nedidelis protestas.

Irako vyriausybė, kuri ataką pavadino „šiurkščiu Irako suvereniteto pažeidimu“, sušaukė skubų nacionalinio saugumo posėdį, iškvietė Turkijos ambasadorių Bagdade ir nurodė atidėti naujo Irako ambasadoriaus išsiuntimą į Ankarą.

M.al Kadhimi apkaltino Turkiją ignoruojant „nuolatinius Irako reikalavimus susilaikyti nuo karinių pažeidimų prieš Irako teritoriją ir jo žmonių gyvybes“.

M.Cavusoglu sakė, kad Ankara pasiūlė sužeistuosius gydyti Turkijoje.

Turkija nuolat suduoda aviacijos smūgių Irako šiaurėje ir yra pasiuntusi komandosų paremti jos puolimų prieš uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) elementus. Per turkų atakas yra žuvę civilių, daugiausia kaimų gyventojų.

Trečiadienio ataka žymi pirmą kartą, kai per dažnas turkų atakas regione žuvo turistų, sakė pareigūnai.

Balandį Turkija pradėjo naują puolimą Šiaurės Irake, pavadintą operacija „Claw-Lock“, kuri, jos teigimu, yra nukreipta prieš PKK kovotojus, įsikūrusius kalnuotuose šiauriniuose Irako rajonuose. Tokie puolimai rengiami nuo 2019 metų.

Ankara ir jos sąjungininkės Vakaruose, įskaitant JAV ir Europos Sąjungą, PKK laiko teroristine organizacija po dešimtmečius trunkančio sukilimo prieš Turkijos valstybę, nusinešusio dešimtis tūkstančių gyvybių.

Ankara spaudžia Bagdadą išnaikinti PKK elementus šiauriniame regione. Irakas savo ruožtu sako, kad Turkijos atakomis pažeidžiamas jo suverenitetas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis