Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu priėmė Talibano užsienio reikalų ministro pareigas einantį Amirą Khaną Muttaqi, griežtosios linijos islamistų judėjimui, po dviejų karo dešimtmečių sugrįžusiam į valdžią Afganistane, siekiant tarptautinio pripažinimo.
A.Kh.Muttaqi į Turkiją atvyko po derybų su JAV ir Europos pasiuntiniais Dohoje. Ten jis įspėjo, kad Vakarų sankcijos Talibanui gali dar labiau mažinti saugumą Afganistane.
M.Cavusoglu po Ankaroje už uždarų durų įvykusių derybų tam pritarė.
„Pasakėme tarptautinei bendrijai, kad svarbu bendrauti su dabartine Talibano administracija. Iš tiesų pripažinimas ir bendravimas yra du skirtingi dalykai“, – sakė jis.
„Afganistano ekonomika neturėtų žlugti. Todėl esame pasakę, jog šalys, įšaldžiusios Afganistano sąskaitas užsienyje, turėtų veikti lanksčiau, kad būtų galima išmokėti atlyginimus“, – kalbėjo turkų ministras.
Talibanui rugpjūtį užgrobus valdžią, Pasaulio bankas sustabdė savo finansavimo projektus Afganistane.
Turkija siekė pasinaudoti savo, kaip vienintelės musulmoniškos NATO narės, padėtimi ir imtis didesnio vaidmens Afganistane po JAV pajėgų išvedimo iš šios šalies.
Tačiau Turkijos pasiūlymą saugoti Kabulo oro uostą – pagrindinius vartus į Afganistaną humanitarinei pagalbai – Talibano lyderiai atmetė. Per kol kas aukščiausio rango derybas abi šalys regimos pažangos šiuo klausimu taip pat nepadarė.
M.Cavusoglu sakė vėl patvirtinęs A.Kh.Muttaqi, kad gyvybiškai svarbu užtikrinti saugumą Kabulo oro uoste prieš atnaujinant reguliarius skrydžius.
„Šiandien mes jiems dar kartą paaiškinome lūkesčius dėl saugumo – ne tik mūsų, bet ir visos tarptautinės aviacijos bendruomenės – oro uosto darbui ir, ypač, reguliarių skrydžių pradžiai“, – sakė jis.
M.Cavusoglu pridūrė paraginęs Talibaną sudaryti sąlygas mergaitėms įgyti išsilavinimą ir leisti moterims sugrįžti į savo darbus.
„Paprašėme jų nelaikyti to išankstine sąlyga ar reikalavimu, bet tai taip pat yra kitų musulmoniškų šalių lūkestis“, – nurodė jis.
A.Kh.Muttaqi po derybų jokio komentaro kol kas nepaskelbė.