Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Turkijai sukėlus krizę Sirijoje, „Islamo valstybė“ įžvelgia galimybę atsigauti

Turkijai pradėjus karinę operaciją šiaurės Sirijoje, tarptautinės koalicijos nugalėta „Islamo valstybė“ įžvelgia galimybę atsigauti – jau pranešta apie pabėgusius šimtus džihadistų rėmėjų. Kurdų kontroliuojamoms teritorijoms grimztant į chaosą, islamistai ragina šturmuoti kalėjimus ir išlaisvinti bendražygius – tokių atvejų būta praeityje.
„Islamo valstybė“
„Islamo valstybė“ / „Scanpix“/AP nuotr.

„The Washington Post“ rašo, kad, nepaisant Turkijos paskelbtų paliaubų, „Islamo valstybės“ (IS) propagandistai aktyviai išnaudoja kilusią krizę. Ankara tikina leidžianti iš teritorijos, kurioje ji siekia sukurti saugumo zoną, pasitraukti Sirijos demokratinėms pajėgoms (SDF). Jas daugiausia sudaro kurdai.

Ketvirtadienį oficiali džihadistų žiniasklaida tyčiojosi iš SDF vadindama juos dar viena JAV sąjungininke, kuri buvo apleista, kai Jungtinėms Valstijoms jos nebereikėjo. IS įspėjo ir apie laukiančius išpuolius.

„JAV pasitraukimas iš šiaurės Sirijos ir jo sukelta destabilizacija sukūrė tobulą situaciją „Islamo valstybei“ ją išnaudoti“, –„The Washington Post“ teigė privačios kompanijos „SITE Intelligence Group“, stebinčios ekstremistų veiklą internete, vadovė Rita Katz.

Propaganda skelbia išlaisvinimą

Nuo rugsėjo 9-ąją prasidėjusios Turkijos invazijos Sirijoje, teroristinės grupuotės rėmėjai džiaugėsi, kad iš dviejų suėmimo centrų, prižiūrimų SDF, buvo išlaisvinti IS kovotojai ir jų šeimos nariai.

Ketvirtadienį IS gyrėsi naujai išlaisvintais suimtaisiais po to, kai buvo užpulta SDF bazė netoli Rakos – buvusios džihadistų sostinės. Remiantis IS propaganda, atakos metu žuvo šeši kurdų kovotojai, buvo išlaisvintos „kelios musulmonės moterys“.

Žinomi IS komentatoriai ragina pulti kurdų kontroliuojamus kalėjimus ir išlaisvinti tūkstančius islamistų. Manoma, kad šimtai IS šeimos narių ir saujelė kovotojų per pastarąją savaitę pabėgo iš SDF suėmimų centrų, nors Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas tokius pranešimus paneigė.

IS tinklalapiai per savaitę nuo Turkijos invazijos pradžios paskelbė apie 27 sėkmingas ar bandytas įvykdyti atakas prieš SDF. „SITE Intelligence Group“ duomenimis, anksčiau per savaitę vidutiniškai būdavo įvykdoma 10 išpuolių.

„The Washington Post“ praneša, kad SDF pareigūnai pripažino suintensyvėjusį smurtą. Štai šią savaitę vieno pasienio miesto restorane susisprogdino du savižudžiai. Žuvo trys žmonės, dar devyni buvo sužeisti.

IS tinklalapiuose teigiama, kad šie išpuoliai – kerštas už sužlugdytą IS kalifatą. Rašoma, kad atakas vykdyti tapo lengviau, nes kurdai yra užsiėmę miestų ir kaimų gynimu nuo Turkijos pajėgų.

Padėtis kaista

Pasak Europos ir Artimųjų Rytų pareigūnų, grupuotė krize naudojasi kaip proga pasirodyti gyvybingai ir aktyviai.

„Būtų kvaila jos neišnaudoti ir nesudaryti įspūdžio – net jei tai tik įspūdis – kad jie atgauna stiprybę“, – laikraščiui teigė vienas Europos saugumo pareigūnas, nenorėjęs atskleisti tapatybės.

Pasak JAV ir Europos žvalgybininkų, Turkijos invazija gali lemti IS atgimimą. Ankara puolimą vadina „taikos operacija“, skirta pasienyje sukurti saugumo zoną nuo „teroristų“.

Sirijos regioną palei Turkijos sieną kontroliuoja SDF. Didžiąją dalį pajėgų sudaro Liaudies apsaugos dalinių (YPG) nariai, kurie yra artimai susiję su Kurdistano darbininkų partija (PKK). Jai Ankara priskiria atsakomybę už teroristinius išpuolius Turkijoje.

Praėjus trims dienoms po Turkijos operacijos pradžios, JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė iš regiono patraukiantis amerikiečių pajėgas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Namas Sirijoje: ant „Islamo valstybės“ vėliavos užrašyta YPG (Liaudies apsaugos daliniai)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Namas Sirijoje: ant „Islamo valstybės“ vėliavos užrašyta YPG (Liaudies apsaugos daliniai)

SDF buvo esminė JAV sąjungininkė kovojant prieš kalifatą. Paskelbus jo žlugimą, SDF ir toliau kovojo su džihadistų kuopelėmis, taip pat kontroliavo kalėjimus ir sulaikymo stovyklas, kuriose laikoma tūkstančiai kovotojų ir jų šeimos narių. Tarp jų – daug užsieniečių.

Keli kurdų pareigūnai patvirtino, kad iš vieno iš suėmimo centrų Ain Isos mieste pabėgo beveik 800 žmonių, siejamų su IS.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sirijos kurdai

SDF draugiškas Rožavos informacijos centras paskelbė, kad iš kito suėmimo centro pabėgo penki IS kovotojai vyrai, kai kaliniai buvo pervežami iš vienos įstaigos į kitą. Jų buvimo vieta lieka nežinoma.

„Situacija darosi vis įtemptesnė ir nestabilesnė, nes daugiau (kurdų) saugumo pajėgų perkeliamos į frontą“, – rašoma Rožavos informacijos centro pranešime. Priduriama, kad IS rėmėjai susprogdino bombą prie trečio suėmimo centro – greičiausiai bandė išlaisvinti kalinius.

Belgijoje veikiančio Egmonto karališkojo tarptautinių santykių instituto skaičiavimais, SDF prižiūri 12 tūkst. IS kovotojų ir jų šeimos narių. Tarp jų – 430 suaugusiųjų ir 700 vaikų iš Europos šalių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Dilema dėl „Islamo valstybės“ džihadistų atžalų: tiesiog vaikai ar potencialus pavojus?

Instituto tyrėjas Thomas Renard'as „The Washington Post“ teigė, kad pabėgusieji iš kurdų prižiūrimų suėmimo centrų galiausiai gali pasiekti gimtąsias šalis.

„Kai kurie kovotojai pabėgs, kiti bus paleisti, galbūt tyčia“, – sakė Th.Renard'as ir pridūrė, kad vieni jų gali būti vėl sulaikyti ar nužudyti, tačiau kiti gali nelegaliai patekti į pietų Turkiją ir keliauti į šiaurę.

Pasak terorizmo ekspertų, pastarieji pabėgimai tarp islamistų sukėlė entuziazmą, nes kalėjimai suvaidino svarbų vaidmenį keliuose ryškiausiuose IS istorijos epizoduose.

Teroristų grupuotės iškilimas 2013-aisiais įgavo pagreitį po to, kai tų metų liepą kovotojai šturmavo Irako Abu Ghraibo kalėjimą ir išlaisvino apie 500 kalinių, įskaitant dešimtis mirties bausmės laukiančių teroristų. Po metų grupuotės kontroliuojama teritorija Irake ir Sirijoje dydžiu prilygo Britanijai.

Buvęs džihadistas, dabar – kovos su radikalizacija internete aktyvistas Jesse Mortonas tikino, kad yra egzistuoja tam tikra mitologija, susijusi su musulmonų kalinių išlaisvinimu. „Jie ją skleidžia internete, nes kalėjimai visada buvo esminė jų propagandos dalis“, – tikino J.Mortonas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų