Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Turkijoje pas senjorus siunčiamos „įtikinimo skiepytis“ komandos: strategija jau pasiteisino

Turkijoje, kaip ir nemažoje dalyje kitų šalių, daug senjorų nenori skiepytis nuo koronaviruso ir į vakcinas žvelgia įtariai. Tačiau po to, kai viename mieste puikių rezultatų pasiekė į visų abejojančiųjų duris pasibeldusi ekspertų komanda, programa jau plečiama po visą valstybę. Strategija puikiai veikia – senjorus pavyksta įtikinti vakcinuotis, rašo „The Guardian“.
Turkijoje senjorus skiepytis tikina pas juos vykstančios medikų komandos
Turkijoje senjorus skiepytis tikina pas juos vykstančios medikų komandos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sėkmės istorija atskriejo iš daugiausia kurdiško Adijamano miesto Turkijos pietryčiuose.

Ten medikų ir slaugytojų komandos nuo vasario veikia pagal iš anksto nusistatytą ir, regis, efektyvią schemą.

Pirmiausia jie skambina žmonėms, pagal amžių jau galintiems skiepytis nuo koronaviruso, ir klausia, kodėl jie neatvyko į klinikas, kur buvo užrašyti vakcinacijai.

Tuomet jie, apsiginklavę šaldikliais su vakcinų dozėmis ir kartais lydimi vietos bendruomenių lyderių, pradeda belstis į duris tų, kurie ir toliau abejoja.

Teorija tokia, kad tiesioginiai pokalbiai padeda apsigalvoti. Ir ji veikia – surengus šią akciją Adijamane ir jo apylinkėse pasiskiepijusių bent viena vakcinos doze padaugėjo beveik 30 proc.

„Mūsų komandoms patariama kalbėti ramiai ir remtis logiškais argumentais – čia telefonu. Maždaug pusė žmonių, kuriems paskambiname, tada mums pasako, kad atvyks skiepytis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turkijoje senjorus skiepytis tikina pas juos vykstančios medikų komandos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Turkijoje senjorus skiepytis tikina pas juos vykstančios medikų komandos

Visus kitus vykstame aplankyti asmeniškai. Turime 35 komandas, kurių kiekviena per dieną sugeba įtikinti apie 150 žmonių. Bendruomenės lyderiai labai padeda – jie pažįsta žmones, tad atsiranda pasitikėjimas“, – pasakojo daktarė Hulya Dogan Tiryaki.

Ankara skelbia tikslą iki birželio pabaigos nuo COVID-19 paskiepyti visus 40 metų ir vyresnius šalies gyventojus. Tačiau skeptiškumo Turkijoje daug – 23,6 proc. 65 metų ir vyresnių žmonių nusprendė nesiskiepyti.

Turkijoje naudojamos „Sinovac“, „Sputnik V“ ir „Pfizer/BioNTech“ vakcinos, kuriamas ir vietinis produktas.

Vakcinos nepanoro ir 14 proc. sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų. Galbūt todėl nenuostabu, kad Adijamano programa plečiama visoje Turkijoje.

66-erių Fatma Gultekin buvo sulaukusi kelių skambučių su raginimais skiepytis. Bet moterį įtikino tik pas ją į namus atkeliavę medikai, patikinę, kad po injekcijos kartu palauks, ar nepasirodys kokių nors šalutinių efektų. Netrukus Fatma savo 11-metę anūkei Hirai jau aiškino, kad skiepas visai nebuvo skausmingas.

„Scanpix“ nuotr./„Sinovac“ vakcina
„Scanpix“ nuotr./„Sinovac“ vakcina

Pasak gydytojo Ibrahimo Kaygusuzo, daug vyresnių turkų dvejoja, ar reikia skiepytis, nes bijo, kad paūmės kitos sveikatos problemos, pavyzdžiui, diabetas, kad pakils kraujo spaudimas.

„Manau, kad žmonės taip dažniau kalba siekdami nuslėpti, jog bijo to, ko nepažįsta. Mano paties senelė, kuriai – 76-eri, man pareiškė, kad nenori tapti nevaisinga. Tiesiog pasakiau senelei, kad ji jau tikrai nebegimdys!“ – tvirtino medikas.

Turkijos sveikatos apsaugos ministras Fahrettinas Koca jau paskelbė, kad tokia programa veiks visoje šalyje. Antalijos provincijoje medikų komandos jau pradėjo lankyti senjorus.

Šalyje naudojamos „Sinovac“, „Sputnik V“ ir „Pfizer/BioNTech“ vakcinos, kuriamas ir vietinis produktas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?