Turkijos rinkimų priežiūros institucija patvirtino, jog sekmadienį vykusiame referendume dauguma rinkėjų nubalsavo už prezidento galių išplėtimą, tačiau galutiniai rezultatai bus paskelbti po 11-12 dienų.
Valstybinės Anatolijos naujienų agentūra skelbia, kad referendume „už“ balsavo 51,41 proc. žmonių, o prieš – 48,59 procento.
Opozicinės partijos teigia, kad buvo užfiksuota nemažai pažeidimų, įskaitant ir vienos rinkimų apylinkės sprendimą priimti kaip galiojančius balsavimo biuletenius be oficialaus antspaudo.
Turkijos parlamento narys Utku Cakirozeras naujienų agentūrai „Associated Press“ sakė, kad jo Respublikonų liaudies partija pirmadienį užprotestuos referendumo rezultatus vietos rinkimų apylinkėse, o vėliau kels šį klausimą ir Rinkimų komisijoje.
„Šiuo metu šis balsavimas kelia daug abejonių“, – sakė jis.
Tuo tarpu Turkijos prokurdiška partija pareiškė net svarstanti galimybę kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą, jeigu Rinkimų komisija nepanaikins savo sprendimo ir neanuliuos biuletenių be oficialaus antspaudo.
Balsavimą referendume stebėję Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojai savo išvadas ketina skelbti vėliau pirmadienį.
Savo ruožtu Rinkimų komisijos vadovas Sadi Guvenas atmeta opozicijos kaltinimus dėl pažeidimų ir teigia, kad nė vienas biuletenis, kuris buvo pripažintas galiojančiu, nebuvo „padirbtas“ ar pateiktas neteisėtai. Jo teigimu, buvo priimtas sprendimas „nebausti“ rinkėjų, kuriems per klaidą buvo išduoti balsavimo biuleteniai be oficialaus antspaudo.
„Šie biuleteniai nėra padirbti, nėra pagrindo abejonėms“, – sakė jis.
Mažiau demokratijos
Turkijos prezidentas Recapas Tayyipas Erdoganas paskelbė pergalė referendume, kuris leis keisti šalies konstituciją. Viso to rezultatas – Turkijoje liks mažiau demokratijos, šalis taps labiau susiskaldžiusi ir daugiau religinga nei anksčiau, CNN rašo apžvalgininkė Frida Ghitis.
Tai istorinė Turkijos prezidento pergalė, kuri jam atvers galimybę šalį valdyti iki 2029 metų. R.T.Erdoganas Turkijos prezidento pareigas eina nuo 2013 metų.
Ji sako, kad dabartinis šalies lyderis yra charizmatiškas, totalitarinio režimo šalininkas, populistas, kuris yra pasirengęs sau į pagalbą pasitelkti islamo religiją.
„Vos pusė šalies remia jo galią, o trys didžiausi miestai – ne. Nauji Erdogano įgaliojimai bus persmelkti abejonėmis“, – tikina F.Ghitis.
2016 metais nepavykęs valdžios perversmas Turkijoje tapo labai naudingu R.T.Erdoganui – vos per kelias valandas jis sugebėjo atgauti valdžią, susidorojo su politiniais varžovais, įkalino dešimtis tūkstančių žmonių. Žvelgiant į šį perversmą galima pagalvoti, kad jį organizavo pats Turkijos vadovas, sako apžvalgininkė.